Tamarind voće je plod božanstvene biljke, koja pripada porodici stabla, rođene u Istočnoj Africi, jedinstvene vrste roda Tamarindus. Danas je široko rasprostranjena u svim tropskim područjima. Veličanstveno drvo, gustih i „visećih“ grana, karakteriše dug vek i impresivna visina (može dostići visinu do 30 metara sa obimom od oko 7 metara).
Plodovi tropske zimzelene biljke imaju oblik mahune, blago zakrivljene i svetlo smeđe boje. U unutrašnjosti su beličasta semena okružena zelenom pulpom kiselog ukusa, koja sazrevanjem menja boju. Kada dostignu punu zrelost njihovu unutrašnjost čini meka pulpa, crvenkasto – braon boje. Ukusom je manje kisela jer „dobija“ na slatkoći. Tamarind je poznat pod nazivom „indijska datulja“ i Evropljanima je predstavljen od strane Arapa. Odmah postaje cenjen, posebno u Engleskoj, zahvaljujući osvežavajućim osobinama.
Dostupan u prodaji, posebno u prodavnicama specijalizovanim za indijske ili uopšteno orijentalne prehrambene proizvode. Tamarind se može konzumirati u obliku džema, sirupa, sosa (umaka) i paste. U ponudi se može pronaći čak i njegov prah (tamna sušena pulpa). Ona se koristi kao začin (posebno u orijentalnoj kuhinji). Posebno je praktično pakovanje koje se koristi za pripremu koncentrata tamarinda.
Najčešće se prodaje u plastičnim vakuum pakovanjima. U pitanju su tzv. „blokovi“, odnosno stisnuta pulpa, sa semenkama ili bez njih, umotana u prozirnu foliju i označena kao tamarind ili „mokri tamarind“. Ponekad se u ponudi može pronaći neprerađena biljka (u ljusci). Postoje vrste koje su i bez najmanjeg nagoveštaja kiselosti. Ovaj slatki plod nije namenjen kuvanju već za konzumiranje kao i svako drugo voće. Predlog za ukusan i hraljiv snek.
Tamarind – svojstva i koristi za zdravlje
Egzotičan plod ima izuzetne osobine. Sastoji se od 31% vode, 57% šećera, 5% dijetetskih vlakana, pepela, proteina i masti. Glavni sastojci su pektin i jednostavni šećeri. Među raznim mineralima prisutnim u tamarindu posebno se izdvaja visok procenat kalijuma, zatim fosfor, magnezijum, natrijum, kalcijum i selen. Dobar je izvor vitamina A, B1, B2, B3, B5, B6, kao i vitamina C, K i J.
Prisutan je sadržaj aminokiselina kao što su lizin, triptofan i metionin, zajedno sa određenom količinom vinske kiseline (12%). Ova poslednja „odgovorna“ je ne samo za kiseli ukus tamarinda već i za njegovu visoku antioksidativnu snagu, jer se suprotstavlja dejstvu slobodnih radikala. Bogatstvo lekovitim svojstvima karakteriše tamarind. Svoje zdravlje možete unaprediti kroz održavanje dobrog opšteg stanja.
Zahvaljujući laksativnim osobinama tamarind se posebno preporučuje kod lošeg rada creva, kada su najčešći simptomi tvrda stolica ili uporni zatvor. Drugim rečima, posebno je delotvoran za regulisanje procesa varenja. U tom slučaju konzumira se u različitim dozama, u zavisnosti od toga da li navedeni problem imaju odrasli ili deca. Kako poseduje izuzetne digestivna svojstva pomaže osobama koje imaju želudačne ili probleme sa varenjem.
Odličan je crevni regulator jer je njegova pulpa bogat izvor dijetetskih vlakana i vredan saveznik u borbi protiv zatvora. Za stimulisanje i regulisanje pokretljivosti creva koristite džem od ovog voća. Ne iritira debelo crevo i zbog toga ga mogu konzumirati i deca. Ukusom sladak i prijatan posebno se ističe kao prirodni lek za zatvor.
Tamarind ima dobra antibakterijska i antiinfektivna svojstva. Štiti od infekcija i pojačava imunološku odbranu. Koristi se za suzbijanje reumatskih tegoba i kao lek za zubobolju. Zahvaljujući osvežavajućim svojstvima (visok sadržaj organskih kiselina) posebno se preporučuje tokom leta, jer favorizuje reintegraciju mineralnih soli izgubljenih tokom znojenja.
Pulpa tamarinda sadrži supstance sa antioksidativnim osobinama koje štite telo od slobodnih radikala. Dobar sadržaj vlakana smanjuje nivo holesterola u krvi i poboljšava kardiovaskularno zdravlje. Zahvaljujući prisustvu kalijuma tamarind pomaže u kontroli krvnog pritiska i srčane frekvencije. Dobar je izvor gvožđa što pomaže da se izbegne anemija sa simptomima kao što su glavobolja, zamor, malaksalost, gubitak snage.
Čak i koža može imati koristi od ovog voća, jer poboljšava njen izgled. Bogat antioksidansima tamarind pomaže u borbi protiv slobodnih radikala, glavnih uzroka starenja. Pored toga, koristi se i za lečenje malih opekotina. Ovo voće je bogato vitaminom A, koji je neophodan za dobar vid (poboljšava zdravlje očiju).
Plod biljke i upotreba u kuhinji
Na našim prostorima njegova upotreba je još uvek nepoznanica. Kao začin posebno cenjen u azijskoj kuhinji, koristi se za obogaćivanje ukusa tradicionalnih jela. Njegov ukus je na pola puta između slatkog i kiselog, sa aromatičnim i začinjenim notama. Idealan za pripremu pratećeg sosa (umaka), kao dopuna ukusa glavnog jela. U tom smislu najviše se poistovećuje sa orijentalnom kuhinjom, kao sastojak različitih preliva. Međutim, tamarind je jedan od sastojaka popularnog Vorčester sosa.
Pulpa tamarinda se uglavnom koristi za pripremu sirupa, paste (koncentrata). Međutim u orijentalnoj kuhinji to je glavni sastojak u pripremi supe, sosa ili drugih jela koja prate pirinač. Ima sjajne hranljive vrednosti i štiti digestivni sistem. Prethodno se mora potopiti u vreloj vodi i dobro procediti. Mekana pulpa se rastvara i na taj način se stvara glatki, gusti, tamno smeđi koncentrat. Koristi se za dodavanje ugodnog ukusa ali i za pripremu osvežavajućih pića.
Za pripremu sirupa ili koncentrata (paste) koriste tzv. „blokovi“ odnosno vakuum pakovanja tamarinda. Čini ih isključivo stisnuta tamno smeđa pulpa (meso) tamarinda, sa vlaknima i većinom semena (ili bez njih). Prilikom kupovine ovog pakovanja možete stisnuti paket i izabrati onaj koji je najmekši. Sigurno je svežiji, vlažniji i lakši za rad. Pulpu treba ostaviti u vreloj vodi neko vreme dok ne omekša. Nakon toga se mora dobro procediti i voda se može koristiti. To je zapravo osnova za pripremu čuvenog sirupa i koncentrata (paste). Možete ubrzati postupak tako što ćete pulpu umesto potapanja u vrelu vodu kuvati (dodati u ključalu vodu).
Priprema sirupa je jednostavna. Tamarind pastu prebacite u odgovarajuću posudu i prelijte vrelom vodom. Ostavite je da „odmori“ neko vreme kako bi omekšala. Nakon toga dobro je zgnječite koristeći kuhinjski pribor ili jednostavno stisnite rukama kako bi ispustila sok. Prstima mešajte i stiskajte mekani deo ploda kako bi dobili smeđu tečnost. Možete dodati još vode ako je to potrebno. Prikupite nerastvorljivu pulpu i bilo koje seme prstima, to je ostatak koji treba da bacite.
Dobijeni sok ponovo procedite kroz cediljku i sipajte u šerpu u koju ćete dodati šećer. Kada proključa smanjite temperaturu i stalno mešajte na laganoj vatri kako bi se šećer u potpunosti istopio. Posudu odložite sa strane, neka se sirup dobro ohladi. Ponovo ga procedite. Dobićete izuzetan napitak kojem možete dati osvežavajuću notu dodavanjem mente. Sirup možete čuvati u hermetički zatvorenim bočicama. Isto tako, može se konzumirati razblažen sa vodom. Ukoliko niste iskoristili celo pakovanje tamarind paste odnosno „blok“ jednostavno ga zavijte u foliju i odložite na hladno mesto u ostavi.
Isti sirup možete pripremiti i na drugi način. Sipajte vodu u šerpu i pustite je da provri. Nakon toga dodajte pulpu tamarinda. Ostavite je da se kuva još 15 – ak minuta na laganoj vatri. Posudu poklopite i ostavite sa strane kako bi se ohladila. Mešavinu dobro procedite kako bi pustila smeđi sok u koji ćete dodati šećer. Sve dobro promešajte i ponovo vratite na ringlu. Neka se lagano kuva kako bi se šećer lepo istopio. Sirup možete poslužiti kada se ohladi.
I na kraju, priprema koncentrata (paste). U odgovarajuću šerpu sipajte vodu i pustite je da provri. Nakon toga dodajte tamarind pastu (pulpu) i pustite je da se kuva neko vreme. Posudu poklopite i ostavite sa strane kako bi se mešavina ohladila. Možete se koristiti rukama ili kuhinjskim priborom. Bitno je da dobro stisnete (izgnječite) pulpu tamarinda kako bi se oslobodio smeđi sok. Uzmite cediljku i sve dobro procedite.
Pulpu pritisnite kašikom ili prstima kako bi kroz cediljku pustila sok. Možete dodati malo vode, kako bi postupak ceđenja bio brži i efikasniji. Ostatak u cediljki nije vam potreban, jednostavno ga bacite. Dobijeni sok ponovo prebacite u šerpu i zagrejte. Lagano mešajte i pustite da provri. Stalno mešajte na laganoj vatri dok ne dostigne odgovarajuću gustinu. Ostavite da se ohladi i servirajte. Dobićete gust koncentrat tamno smeđe boje.