Teritorija Južne Amerike poznata je po bogatoj istoriji, tradiciji, fascinantnim i neverovatnim pejzažima. Spektakularna priroda nudi raznolik izbor dragocenih biljaka, izuzetnih zdravstvenih karakteristika. Tu se posebno izdvojila peruanska jagoda ( fizalis,Andska jagoda ) , iznenađujućih prednosti i nutritivno dragocenih supstanci.
Fizalis sveto voće Inka
Fizalis vodi poreklo iz Latinske Amerike, s tim da se danas konzumira širom sveta. Razvija se u netaknutim oblastima Perua, Kolumbije i Ekvadora, sa obilnim padavinama tokom cele godine. Njena upotreba datira od davnina, zbog osobine podmlađivanja i stimulativnog efekta na celokupni organizam.
Kada sazre andska jagoda poprima izgled sličan onom koji ima paradajz, s tim da je plod znatno manji. Više narandžaste nijanse, istovremeno slatko kiselkastog ukusa. Lepo upakovana u omotač koji izgledom podseća na mrežasti lampion. U tome leži njena posebnost, jer svaka bobica je obuhvaćena ovim omotačem, koji stvara svojevrsnu zaštitu.
Super plod bogat antioksidantima koji dolazi iz Južne Amerike
Konzumira se od davnina, za stimulisanje i regeneraciju celog organizma. Plod peruanske jagode izuzetnih je koristi za zdravlje, kao najzdravije voće koje daruje priroda. Lekovita svojstva su brojna, tome doprinose proteini, vitamini i minerali.
Kao dominantni ističu se vitamin C, provitamin A, kompleks B vitamina (B1, B2, B6 i B12), antioksidansi i proteini. Ovo egzotično voće potvrđuje jaka anti – inflamatorna i antioksidativna svojstva. Beta – karoten ispoljava zaštitnu antioksidativnu aktivnost za ceo organizam. Karotenoidi su pokazali jake anti – inflamatorne i antioksidativne kvalitete.
Ukusna bobica je bogata antioksidantima, koji se efikasno suprotstavljaju starenju tkiva. Takođe, pomaže u jačanju imunog sistema. Karakteristične narandžaste boje, predstavlja zanimljiv unos najvažnijih minerala, poput gvožđa i fosfora. Fosfor reguliše važne biohemijske procese. Gvožđe igra važnu ulogu u transportu kiseonika do tkiva i formiranja novih enzima. Sadrži malu količinu natrijuma i ima više kalijuma nego banana.
Sadržaj vlakana je izuzetno visok, što doprinosi promovisanju crevnog tranzita. Sigurno će poboljšati varenje, sprečiti i boriti se protiv zatvora. Kao deo zdrave i balansirane ishrane reguliše crevnu funkciju. Prisutan je i pektin, koji sprečava visok holesterol, održava uravnotežen nivo šećera u krvi i pomaže varenje. Obezbeđuje čišćenje probavnog sistema i celokupnog organizma. Osobama koje pate od hroničnog zatovra preporučuje se peruanska jagoda.
Fizalis sadrži određeni procenat melatonina. Vredan je saveznik u borbi protiv stresa kao i za regulisanje sna. Pored toga, može pomoći u sprečavanju i lečenju bolesti povezanih sa oksidativnim stresom. U pitanju je zdrava namirnica koja obezbeđuje dodatnu energiju, neguje telo i promoviše prirodnu ravnotežu.
Peruanska jagoda – upotreba u svakodnevnoj ishrani
Inovativni element ishrane, u kombinaciji sa istinski jedinstvenim nutritivnim osobinama. Sam po sebi dovoljan razlog da ih uvrstite u svakodnevnu ishranu. Pripremite ukusan doručak sa bobicama. Ne potcenjujte slatko – kiselkasti ukus, posebno u kombinaciji sa drugim voćem i žitaricama.
Peruanska jagoda se koristi u kulinarstvu, za pripremu keksa, kolača i drugih poslastica. Dodajte je u voćne salate, jogurt ili smoothie. Plod je vrlo sočan, sladak i blago kiselkast. Puno se koristi u poslastičarstvu, na primer sa tamnom čokoladom, sa kojom stvara prekrasan kontrast. Desert će svakako biti upotpunjen čašom dobrog vina. Brojni su i različiti recepti koji podrazumevaju njenu upotrebu. Takođe, svoju primenu nalazi i u pripremi marmelada.
Preporučuje se sredinom jutra, kao dopuna doručku ili užina tokom popodneva. Pored toga, dekorativno je vrlo izdašna, posebno kada su u pitanju torte i drugi pripremljeni deserti. Interesantna kako u slatkim tako i u slanim receptima.
Možemo pomenuti i sledeće, plodovi peruanske jagode mogu se sušiti. Na taj način se može sačuvati za duži vremenski period. Preporučena doza je jedna do dve supene kašike dnevno za odrasle i nekoliko kašičica za decu.
Čarobni “jastučići” sa nadevom od peruanske jagode
Pripremite jednostavnu poslasticu sa svega nekoliko sastojaka:
- 200 gr peruanske jagode
- 5 kašika pekmeza (na primer od jagode ili maline)
- 100 gr šećera
- 600 – 700 gr lisnatog testa
Temeljno operite plod (bobice) peruanske jagode, možete ih preseći na pola. Pospite voće šećerom, dodajte malo vode i ostavite da se kuva na tihoj vatri, narednih 10 – 15 minuta.
Radnu površinu pospite brašnom i razvucite lisnato testo. Isecite ga na nekoliko jednakih delova i premažite odabranom marmeladom. Dodajte smesu koju ste prethodno kuvali na tihoj vatri. Napravite “jastučiće” od lisnatog testa tako što ćete ih zatvoriti, praveći ivice kako bi sadržaj ostao dobro “upakovan” (da ne iscuri prilikom pečenja).
Pripremite odgovarajući pleh na koji ćete staviti papir za pečenje i oblikovane “jastučiće”. Koristeći kuhinjsku četkicu blago ih premažite uljem i pecite 20 – 30 minuta na 180 stepeni. Kada postanu lepo rumeni mogu se poslužiti uz dodatak šlaga ili sladoleda.
Andska jagoda – gde kupiti?
Prilikom nabavke bobica Asteka možete naići na male poteškoće. Savetujemo da ih potražite u dobro snabdevenim prodavnicama zdrave hrane ili bilo kojoj drugoj, koja u svojoj ponudi ima prirodne (organske) proizvode. Takođe, moguće je naručiti i preko interneta, u okviru mnogih specijalizovanih prodavnica na mreži. Vaš trud će se sigurno isplatiti, jer je od davnina poznato kako peruanska jagoda poseduje mnoge hranljive sastojke.
Posetite dobro snabdevene supermarkete, možete je pronaći u odeljenjima voća i povrća. Birajte uvek kvalitetan proizvod, bez oštećenja. Zampamtite sledeće pravilo, manje je uvek bolje u poređenju sa količinom jeftinog proizvoda, lošeg i sumnjivog porekla.
Kao i svako drugo voće, koje nije tipično za naše podneblje, fizalis voće karakteriše cena koja je viša u odnosu na druge vrste voća i povrća koje svakodnevno kupujete. One se mogu čuvati van frižidera oko 10 dana, u originalnom pakovanju.
Uzgoj peruanske jagode – prelepe boje u bašti i ukusno voće na stolu
Fizalis se može uzgajati na našim prostorima. Negde pred početak proleća zasadite seme u manje posudice i postavite ih na osunčano mesto u kući. Presađivanje će se vršiti kasnije, jer je potrebno dosta vremena kako bi se biljka razvila i procvetala. U optimalnim uslovima, obično se čeka oko 3 meseca do cvetanja.
Kada je u potpunosti prošla opasnost od mraza možete izvršiti presađivanje. U ovoj fazi sve mora biti postupno. Potrebno je biljku malo po malo privikavati na nove klimatske uslove. Zemljište moga biti bogato, zalivanje redovno, izbegavajući stagnaciju vode.
Mali, dobro razgranat žbun, istovremeno lagan i elegantan. Listovi su svetle boje, srcolikog oblika i na dodir meki. Biljka je u potpunosti prekrivena sitnim dlačicama. Cvetanje je u periodu između juna i jula meseca. Sitni, neupadljivi cvetovi, žute boje (ponekad sa ljubičastim odsjajem), središnjeg crnog dela. Imaju oblik zvona i okrenuti su prema zemlji.
Mrežasti lampion se oblikuje kasnije, na mestu gde je bio cvet. U početku je zelene boje i unutar njega se formira plod iste boje. Vremenom kako plod sazreva lampion se suši i poprima svetlo smeđu boju. Peruanska jagoda u svojoj unutrašnjosti krije bobicu koja ovog puta ima narandžastu boju. Kada plod dostigne punu zrelost mrežasti lampion se otvara, pada na zemlju, otkrivajući pravo malo blago. Prikupljanje plodova počinje oko septembra meseca i traje do prve pojave mraza.