Maleno seme biljke, tipične za visoravni Anda, gde raste u posebnim klimatskim uslovima. Kvinoja (Quinoa) je tipična za Južnu Ameriku, gde se konzumira od davnina. Glavne zemlje proizvođači su i dalje Bolivija, Peru i Ekvador. Primetna je njena izuzetna sposobnost da se prilagodi različitim ekosistemima i klimatskim uslovima.
Šta je kvinoja?
Vekovima je osnovna hrana svih ljudi koji žive ili su živeli u vrlo nepristupačnim delovima Južne Amerike. Ranije je smatrana svetinjom, rastući u gotovo svim oblastima Anda. I danas je važan izvor hrane za mnoge, igrajući važnu ulogu u borbi protiv gladi, neuhranjenosti i siromaštva.
Čarobna kvinoja, biljka stabljike koja se uzdiže i “nosi” brojne listove, ovalnog oblika sa cvetovima na samom vrhu. Lako raste, otporna je na sušu i opstaje čak i na lošem tlu (zemljištu). Bezbroj malih semenki svojim izgledom podsećaju na proso i amarant.
Kvinoja sadrži esencijalne aminokiseline. Kao takva izuzetno je važna u vegetarijanskoj i veganskoj ishrani. Obiluje mineralima (fosfor, magnezijum, cink i gvođže). Karakteriše je visok sadržaj proteina, mikroelemenata i vitamina (C, E i B). Poznata po tome da ne sadrži gluten obezbeđujući unos od oko 368 kalorija na 100 gr.
Pozitivno deluje na crevnu floru i jača imuni sistem. Biljka kvinoja kao superhrana, idealna ne samo za vegane i vegetarijance, već i za one koji vode računa o tome da obroci ne treba da budu samo ukusni već i zdravi. Proteini su u visokoj količini sadržani u njenim semenkama. U pitanju je funkcionalna hrana, zahvaljujući obilnom prisustvu dijetnih vlakana, nezasićenih masnih kiselina i bioaktivnih jedinjenja.
Prilagodljivost kvinoje – uzgoj u bašti
U pitanju je prava organska hrana, izuzetne prilagodljivosti različitim klimatskim uslovima. Kao što je već rečeno, kvinoja je otporna na sušu i može opstati čak i na lošem zemljištu. Ova biljka broji različite sorte. U svakom slučaju kultivacija je laka, jer seme klija u roku od svega nekoliko dana. Zalivanje je posebno značajno u periodu rasta (posebno kiša). Generalno, usevi ne zahtevaju veliku pažnju.
Ako želite da zasadite kvinoju u svojoj bašti morate imati u vidu da brojni insekti mogu brzo napasti biljku. Obratite pažnju jer u suprotnom možete ostati bez semenki značajnih za zdravu i uravnoteženu ishranu. Žetva se obavlja kada otpadnu svi listovi i na vrhu stabljike ostanu grozdovi puni semenki.
Ponuda i cena kvinoje – gde kupiti?
U svojoj ponudi je imaju bolje snabdeveni supermarketi (u odeljenjima predviđenim za žitarice). Takođe, možete kupiti kvinoju u prodavnicama zdrave hrane ili prodavnicama specijalizovanim za prodaju organskih proizvoda. Cena je malo viša u odnosu na druge žitarice koje svakodnevno upotrebljavate. Međutim, u svakom slučaju pristupačna s obzirom da dobijate pravi organski proizvod.
Magična kvinoja – priprema jednostavnih obroka
Kvinoja ne sadrži gluten i pogodna je za konzumiranje od strane onih koji pate od celijakije (nepodnošljivost organizma na gluten). Ukus je vrlo dobar, bez obzira na to što kvinoja semenke sadrže određenu količinu saponina (koji daje blago gorak ukus). Upravo zbog toga je i neophodno njihovo ispiranje pod mlazom tekuće vode.
Semenke kvinoje se pripremaju jednostavno. Možete ih kuvati na pari ili u šerpi dok ne upiju svu vodu. Dodajte ih u supe, omlet ili uvrstite u doručak, bogat proteinima. Prethodno skuvane Quinoa semenke možete pomešati sa medom i obogatiti bobicama, bademima i orasima. Takođe, mogu biti sastojak za ukusan smoothie.
Veoma često se koriste kao zamena za priloge poput kus – kusa ili pirinča (pripremaju se na sličan način). Jede se u salatama, u kombinaciji sa sezonskim povrćem ili mahunarkama, uz dodatak začina kao što su bosiljak ili menta.
Kvinoja se može samleti u brašno i koristiti u pripremi kaša, za poboljšanje pšeničnog ili kukuruznog brašna. Možete pripremiti (bez glutena) hleb, kolače, testenine, rezanca i biskvite (keksiće). Jela od kvinoje izuzetno su ukusna i zdrava jer sadrže visok procenat proteina, polizasićenih masti, minerala i vitamina. Iako se teško mogu pronaći kod nas, listovi kvinoje su jestivi i obično se kuvaju i poslužuju kao prilog, sličan spanaću ili blitvi.
Različiti kvinoja recepti
Drevna, sveta hrana Inka, može se kombinovati sa različitim povrćem, kao jednostavan i zabavan način otkrivanja novih ukusa u kuhinji. Visoko svarljiva, bez glutena kvinoja se brzo proširila sa planina Južne Amerike do kuhinja širom sveta. U nastavku navodimo jednostavne recepte njene pripreme, kao predlog ukusnih i zdravih obroka.
Salata od kvinoje – trijumf ukusa i boja
Ako ste ljubitelj vegetarijanske kuhinje kvinoja salata može biti dobar izbor. Pored odsustva glutena, quinoa ima brojna nutritivna svojstva, uključujući visok sadržaj proteina. Odlična je alternativa za testenine, pirinač ili žitarice, posebno u pripremi letnjih jela. Može je pratiti mešavina sezonskog povrća, kao što su grašak, boranija, paradajz, tikvice i rotkvice. Obogatite je sirom delikatnog ukusa i začinite po ukusu. Koje god sastojke da odaberete sigurno ćete dobiti osvežavajuće jelo, kao pravi užitak za oči i nepca.
Pripremite sledeće sastojke:
- 200 gr kvinoje
- 150 gr boranije
- 160 gr rotkvica
- 150 gr malih tikvica
- 160 gr paradajza
- ekstra devičansko maslinovo ulje
- so u dovoljnoj količini
- 180 gr sira po izboru
- listovi mente.
Sipajte vodu u odgovarajuću šerpu i dovedite do ključanja. U međuvremenu kvinoju dobro isperite pod mlazom tekuće vode. Operite i boraniju, skratite krajeve i isecite na manje komadiće. Kada voda provri blago je posolite i sipajte kvinoju. U istu šerpu dodajte iseckanu boraniju i kuvajte oko 10 minuta na laganoj vatri.
Za to vreme pripremite rotkvice. Uklonite listove i donji deo. Isecite ih na vrlo tanke kriške, koristeći nož ili rende. Nakon toga tikvice dobro operite i izrendajte koristeći rende (stranu sa velikim otvorima). I na kraju operite paradajz i isecite ga na kockice.
Po završetku kuvanja procedite kvinoju i boraniju, koristeći cediljku. Kratko isperite pod hladnom vodom kako bi se zaustavilo kuvanje. Prebacite cediljku na posudu kako bi se eliminisao višak vode.
U međuvremenu isecite sir na kockice i listove nane. Sada je sve spremno i možete sastaviti svoju salatu. U veću posudu sipajte pripremljenu kvinoju i boraniju, zatim dodajte izrendane tikvice, rotkvice, paradajz isečen na kockice i sir. Sve prelijte ekstra devičanskim maslinovim uljem, začinite po ukusu, solju i biberom. Sve dobro promešajte, kako bi se sjedinili ukusi, zatim dodajte grubo seckane listove nane, promešajte ponovo i kvinoja salata je spremna za posluženje. Možete je čuvati u frižideru 1 – 2 dana, u hermetički zatvorenoj posudi. Ne preporučuje se zamrzavanje.
Salata od kvinoje sa povrćem
Ukusan obrok može biti i zdrav. Kombinacija kvinoje i povrća za rezultat ima jelo bogato različitim aromama i bojama. Seckano hrskavo povrće pomešano sa kvinojom, ukusa u kojem će podjednako uživati tradicionalisti ali i ljubitelji alternativne kuhinje.
Potrebni su sledeći sastojci:
- 200 gr kvinoje
- 100 gr crvenog luka
- 70 gr crvene paprike
- 70 gr žute paprike
- 150 gr tikvica
- 100 gr šampinjona
- 400 ml vode
- ekstra devičansko maslinovo ulje
- so i crni biber u dovoljnoj količini
- listovi mente.
Oljuštite crveni luk, presecite ga na pola i tanko isecite. Prepolovite crvenu papriku, „oslobodite“ unutrašnjost od semenki i isecite na kockice. Isto ponovite i sa žutom paprikom. Tikvice isecite na što sitnije kockice, pečurke očistite i isto iseckajte.
Zagrejte malo ulja u tiganju i dodajte crveni luk. Neka se lagano dinsta dok ne dobije lepu zlatnu boju. Dodajte malo vode i ostavite još nekoliko minuta da se krčka. U isti tiganj prebacite na kockice isečenu crvenu i žutu paprike, dobro promešajte i nastavite sa kuvanjem nekoliko minuta pre dodavanja tikvica i pečuraka. Sve skupa neka se dinsta oko 5 minuta, posolite po ukusu i dodajte crni biber. Povrće je ovog trenutka spremno.
Sledi priprema kvinoje, dobro je isperite pod mlazom vode, kako bi se eliminisao sloj saponina. U odgovarajuću šerpu sipajte malo maslinovo ulja, zagrejte i sipajte kvinoju. Mešajte je drvenom kašikom kako bi se sprečilo lepljenje za dno posude. Posolite, sipajte vodu i nastavite sa kuvanjem. Kada ispari voda kvinoja je spremna i možete je dodati povrću. Promešajte sve lagano, kako bi se povezali ukusi. Na samom kraju dodajte nekoliko listova mente za posebnu aromu i ukus. Ovako pripremljeno jelo možete čuvati u frižideru (dobro zatvoreno) 2 – 3 dana. Za poseban ukus navedene sastojke možete obogatiti prstohvatom kurkume i karija.
Jednostavni keksi od kvinoje
I za kraj, poslastica kao kombinacija tamne čokolade, cimeta i kore pomorandže. Predlog za doručak ili užinu, uz šoljicu tek skuvane kafe. Kolačići bez margarina, pripremaju se mešanjem dve vrste brašna, kvinoja i kukuruznog. Jednostavna priprema i čaroban miris tek pečenih keksića.
Potrebni su sledeći sastojci (za 30 – 32 kom.):
- 120 gr kvinoja brašna
- 100 gr kukuruznog brašna
- 40 gr tamne čokolade
- 20 gr kakao praha
- 1 jaje
- 80 gr smeđeg šećera
- 50 gr rižinog mleka
- 30 ml ekstra devičanskog maslinovog ulja
- 1 narandža
- prstohvat cimeta u prahu
- 5 gr praška za pecivo.
Za početak obložite pleh papirom za pečenje. Kašikom sipajte kvinoja brašno, lepo ga rasporedite i napravite tanak, ujednačen sloj. Pleh sa brašnom prebacite u prethodno zagrejanu rernu (80 stepeni) i ostavite narednih 2 sata. Na ovaj način eliminišete blago gorak ukus.
Po isteku vremena pečenja kvinoja brašno odložite sa strane kako bi se dobro ohladilo. Pripremite odgovarajuću, veću posudu u kojoj ćete pomešati kvinoja i kukuruzno brašno. Dodajte smeđi šećer, ekstra devičansko maslinovo ulje i pirinčano mleko sobne temperature. Promešajte kašikom i nakon toga dodajte kakako prah i prašak za pecivo. Blago posolite, dovoljan je prstohvat soli, rendana kora pomorandže i jedno jaje. Sve promešajte rukom kako bi dobili kompaktno testo. Ubacite crnu čokoladu isečenu na kockice i sipajte cimet u prahu, kao pravi začinski dodir.
Oblikovano testo blago pospite kukuruznim brašnom i obmotajte plastičnom folijom. Odložite u frižider, kako bi „odmorilo“ narednih 30 minuta. U međuvremenu pripremite list papira za pečenje na koji ćete staviti pripremljeno testo. Preko njega stavite još jedan list. Testo će biti između dva papira za pečenje, što će olakšati njegovo razvlačenje. Uvek možete dodati malo kukuruznog brašna kako bi se sprečilo lepljenje. Oklagijom razvucite testo debljine 6 mm i sa modlom (šablonom) izvlačite različite oblike. Pripremljene keksiće rasporedite na pleh prethodno obložen papirom za pečenje.
Za dodatni ukus i dekoraciju jednostavno ukrasite površinu biskvita komadićima bele ili tamne čokolade. Pecite keksiće u prethodno zagrejanoj rerni na 180 stepeni oko 15 minuta. Pečene keksiće ostavite dobro da se ohlade pre posluženja. Kako bi ostali meki možete ih čuvati u limenim kutijama 2 – 3 dana.