Topli zimski napitak, aromatičnog mirisa simbolizuje trenutke pune radosti. Period u toku godine koji provodimo sa porodicom i dragim osobama. Kada padne temperatura i hladne zimske noći ispune trepteća novogodišnja svetla vreme je za začinjeno kuvano vino. Ako ste posetilac tradicionalnih božićnih vašara sigurno će zagrejati telo i promrzlim rukama „vratiti“ toplinu.
Poznato po svom specifičnom ukusu cenjeno je u čitavom svetu i kao takvo često se priprema. U pitanju je drevno piće čiji se nastanak (rođenje) može pripisati monasima kao poznavaocima bilja i začina. U manastirima se velika pažnja posvećivala pripremi vina. Uočene su sve prednosti koje nudi ovaj topli napitak. Još od srednjeg veka se koristi kuvano vino za prehladu, kao prirodan i ukusan lek.
Zimsku čaroliju predstavlja magična kombinacija crvenog vina i začina uz dodatak šećera i citrusa. Kuvano vino služite uvek toplo. Izuzetno je okrepljujuće i kao takvo ostaje ne samo prijatno zimsko piće već i najbolji prirodni lek za prehladu. Lekoviti efekti svoju potvrdu nalaze u anti – inflamatornim svojstvima crnog vina i visokom sadržaju antiseptika i antioksidanata prisutnih kod karanfilića i cimeta.
Recepti su se promenili tokom vekova u bezbroj varijacija. Međutim, sama priprema je i dalje jednostavna i brza. U ponudi mnogih supermarketa nalaze se pakovanja začina spremna za upotrebu prilikom kuvanja vina. Međutim, nije ih teško „iskombinovati“ i kod kuće, u skladu sa samo vašim ličnim ukusom. Pripremite kuvano crno vino za svoju dušu. Recept je jednostavan, prstohvat više ili manje začina, šećer ili med, i na kraju voće. Dobitna kombinacija koja ne oduzima puno vremena i obezbeđuje bogatstvo ukusa.
Priprema kuvanog vina
Izaberite dobro (kvalitetno) crno vino čiji će ukus dodatno poboljšati aromatični začini. Kuvano vino sa cimetom uz dodatak karanfilića (klinčića) osnova su ovog daleko poznatog recepta. Naravno, ukus možete uvek dodatno „pojačati“ koristeći i druge arome (začine). Zapravo je „mariniranje“ najvažniji deo svakog kuvanog vina. Svoj doprinos jedinstvenom ukusu pored cimeta i klinčića mogu dati i zvezdasti anis, muskatni oraščić, štapić vanile, lovorov list. Ne zaboravite voćne sastojke kao dopunu začinima. Tu se pre svega misli na limun ili pomorandžu. Možete ih iseći na kriške ili izrendati njihovu koru (prethodno ih dobro operite). Dodajte jabuke koje se ukusom vrlo lepo kombinuju sa zvezdastim anisom.
Sve je spremno i možete pripremiti kuvano vino kod kuće. Zasladite ga po ukusu, koristeći šećer ili med. Fenomenalni mirisi ispuniće vaš dom. Pored neophodnih sastojaka potrebni su vreme, maštovitost i osećaj za meru. Svaki sastojak morate dozirati vrlo pažljivo. To se posebno odnosi na šećer. Određivanje pravog stepena slatkoće ovde se navodi kao najbitniji zadatak. Ovako pripremljena mešavina kuva se lagano, uz često mešanje kako bi se šećer u potpunosti rastopio. Nakon toga vino filtrirajte (procedite) i služite toplo. Servirajte toplo piće i ukrasite štapićem cimeta i kolutićem limuna ili narandže. Ukusni keksi sa đumbirom, medenjaci i pečeno kestenje upotpuniće predpraznični ugođaj.
Kuvano crno vino kao lek
Stigli su hladni dani i sa njima prve prehlade praćene upornim kašljem. Ne žurite odmah kod lekara. Vreme je da se prisetite starih kućnih lekova. Jednostavno pripremite narodni lek protiv prehlade i gripa. Šolja toplog zimskog napitka opravdava svoju od davnina poznatu titulu. Crno vino kao lek kuvajte sa vama omiljenim začinima i toplo služite neposredno pred spavanje. U tome se krije tajna njegove magične lekovitosti. Kao autentično piće, kuvano vino deluje isceliteljski i okrepljujuće. Njegova lekovita svojstva dodatno „jačaju“ i upotrebljeni začini.
Iza predivne arome „krije“ se pravi narodni lek za prehladu. Popijte toplo kuvano vino neposredno pred odlazak na spavanje i dobro se utoplite. Zagrejte promrzle kosti i obezbedite dobar san. Sigurno će pomoći u oslobađanju disajnih puteva nudeći organizmu potreban odmor i smirenje od upornog kašlja. Već sledećeg jutra bićete bolje i zdravije.
Kuvano vino recept za magični napitak
Verovatno ste se puno puta zapitali kako se kuva vino, odnosno koje sastojke upotrebiti. Posebno kada nastupi prehlada i alkohol, u ovom slučaju crveno vino može značajno pomoći. Često nailazite na recept za kuvano vino sa cimetom, međutim, uvek možete dodati i druge arome kako bi ukus bio potpuniji.
Sastojci su sledeći:
- 1 litar kvalitetnog crvenog vina
- 2 štapića cimeta
- 200 gr šećera
- 8 karanfilića (klinčića)
- 1 limun
- 1 narandža
- muskatni oraščić po ukusu (u dovoljnoj količini)
- 1 zvezdasti anis.
Isto tako, pored navedenih začina možete još dodati i lovorov list, štapić vanile i đumbir (bilo svež ili u prahu). Izbor je vaš i ukusa koji preferirate. Sledite jednostavne korake i zapišite u vaše sveščice ovaj recept za kuvano vino.
Možda ih već imate kod kuće, „sakrivene“ u malenim teglicama. Ako ne predložene začine možete uvek kupiti u bilo kojem supermarketu ili prodavnici zdrave hrane. Pripremite ih, neka budu nadohvat ruke ili ih jednostavno stavite na jedan tanjirić.
Sledeći su na redu voćni sastojci, kao dodaci vinu i neophodnim začinima. Dobro ih operite (u tu svrhu možete koristiti i sodu bikarbonu) kako bi se uklonili svi tragovi nečistoće. Koristite oštar nož kako bi tanko uklonili koru od limuna i narandže. Pazite da prilikom sečenja ne „uhvatite“ beli deo koji kuvanom vinu može dati neželjenu gorčinu. U receptu nije navedeno ali isto tako možete dodati i jabuku isečenu na tanke kriške bez skidanja kore (kože).
Pripremite odgovarajuću dublju posudu u koju ćete sipati šećer. Dodajte kore citrusa (limuna i pomorandže), pripremljenu mešavinu začina (cimet, karanfilić, muskatni oraščić, zvezdasti anis) i sipajte odabrano vino.
Posudu stavite na šporet, upalite ringlu i neka se sve zajedno lagano kuva, na tihoj vatri. Budite pažljivi i nastavite da zagrevate vino sve to tačke ključanja. Stalno mešajte kako bi se šećer u potpunosti rastopio i vino dobilo gustinu poput sirupa. Primetićete formiranje pene na površini.
Kada vino proključa isključite ringlu i sklonite posudu (kako alkohol ne bi u potpunosti ispario). Procedite kuvano vino kroz odgovarajuću cediljku i sačekajte nekoliko minuta pre nego što ga servirate. Dobićete lepo zimsko piće idealno za svaku priliku i dobro zdravlje.
Ovako pripremljeno kuvano vino možete čuvati u frižideru 2 – 3 dana najviše. Neposredno pre služenja obavezno ga zagrejte. Predlažemo njegovo serviranje u keramičkim šoljama ili ojačanim staklenim čašama (redovno staklo ne može izdržati prekomernu toplotu).
Isti ovakav recept možete ponoviti ako prethodno „marinirate“ crno vino. Sipajte vino u posudu i dodajte navedene začine i voće. Mešavinu dobro zatvorite i ostavite da odstoji najmanje 4 – 5 sati. Nakon toga, uključite ringlu i stavite polako da se kuva (zagreva) sve do ključanja uz povremeno mešanje. Dodajte šećer ili med po ukusu i služite toplo.
Svako ko je uživao u prelepom ukusu ovog pića složiće se da je izuzetan povod za druženje. Posebno tokom hladnih zimskim večeri. Okupite porodicu i poslužite toplo kuvano vino. Vaš dom će ispuniti ne samo predivni mirisi već i dobro raspoloženje i osmesi.
Ne zaboravite da u svakom trenutku u svojoj kuhinji imate lek. Koristite kuvano vino za prehladu. Smiriće upalu grla i pomoći u prevazilaženju prehlade i gripa. Dovoljna je jedna šolja toplog napitka i dobro utopljavanje.
Pristupačni sastojci, vino, začini i voće, malo vremena i mašte. Nakon uživanja u bogatoj trpezi vreme je za trenutke opuštanja uz šoljicu vrućeg kuvanog vina. Počinje zimska čarolija ispunjena slatkastim mirisima i ukusima. Ne zaboravite ukrasiti pripremljeno piće, biće dovoljan štapić cimeta i kolutić narandže. Uživajte u novogodišnjim praznicima!