Plesni su oblik gljivice. Postoji mnogo različitih tipova, a mogu se pojaviti i u zatvorenom i na otvorenom prostoru.
Buđ proizvode spore, koje se šire tako što lebde u vazduhu. Spore plesni su prisutne u svim zatvorenim sredinama. Ne postoji način da se spreče spore, a one mogu da opstanu u uslovima u kojima sama buđ ne može da raste.
Spore buđi napreduju u sredinama koje su vlažne i tople, pa kada slete na vlažno mesto, počinju da rastu. Plesni mogu rasti na različitim površinama, uključujući tkaninu, papir, drvo, staklo i plastiku. Kako rastu, mogu uništiti materijal na kojem se razmnožavaju.
Ali hajde da vidimo koliko je buđ opasna i kako se može ukloniti.
Da li je buđ opasna?
Dok je buđ neophodna za biorazgradnju organizama u prirodi, može biti opasna za ljude u skučenim prostorima. Pretnja dolazi od spora koje gljiva oslobađa, a koje su nevidljive i lako se udišu. Stalna izloženost buđi može dovesti do čestih glavobolja, alergija, respiratornih problema i razvoja hroničnih stanja poput astme.
Šta uzrokuje da se buđ pojavi na plafonu
Buđ se pojavljuje na plafonima zbog vlage uzrokovane oštećenjem krova i curenjem, visokim nivoom vlažnosti, lošom ventilacijom, kuvanjem, kondenzacijom, itd. Jednom kada se pojavi, buđ će se brzo širiti, zapravo mnogo brže nego na otvorenom. Stoga, u trenutku kada primetite mrlje u crnoj ili zelenkastoj boji, morate brzo reagovati kako biste sprečili dalju kontaminaciju plafona.
Različite vrste buđi mogu imati različit uticaj na naše zdravlje. Buđ braon ili zelene boje može izazvati blage reakcije kao što su iritacija kože, kijanje i slično. Crna buđ je, s druge strane, prilično toksična za ljude. Nije ga teško razlikovati, a za njegovo izolovanje bi najverovatnije bila potrebna stručna pomoć.
Kako sprečiti da se buđ pojavi?
Sada kada znate šta uzrokuje problem, možete izbeći buđav plafon tako što ćete preduzeti neophodne mere predostrožnosti.
- Sprečite stvaranje buđi na plafonima i zidovima na sledeći način:
- Provetravajte kuću redovno, posebno ako živite u iznajmljenom stanu.
- Pregledajte vodovod i oluke i izvršite popravke na vreme;
- Postavite izolaciju na spoljašnje zidove koji su senoviti ili stalno izloženi vodi
- Razmislite o angažovanju profesionalca
- Poboljšajte ventilaciju
- Izbegavajte sušenje veša, peškira i sličnog u kući
- Izbacite buđavu hranu i druge zaražene stvari što je pre moguće
Ako želite da oglasite stan na prodaja stanova novi sad, a imate problem sa buđi, imajte u vidu da morate rešiti ovo stanje što pre.
Kako očistiti buđ?
Tržište nudi sve vrste proizvoda za čišćenje, specijalizovanih za iskorenjivanje buđi. Većina hemikalija za uklanjanje buđi se oslanja na jedan jak sastojak koji obezbeđuje efikasne rezultate – izbeljivač.
Sipajte izbeljivač sa hlorom direktno u bocu i počnite da prskate sva buđava mesta na plafonu. Ne zaboravite da obratite najviše pažnje na uglove, koje je obično teže očistiti.
Otvorite sve prozore i pustite da izbeljivač deluje oko 30 minuta. Proizvod treba da očisti svu nakupljenu buđ, ali, ako je potrebno, istrljajte i sunđerom.
Isperite područje vodom i ostavite da se plafon osuši. Imajte na umu da je izbeljivač jak hemijski proizvod, što ga čini opasnim za osobe sa alergijama, osetljivom kožom, kao i za decu.
Na koji način je buđ na zidovima opasna
Može se lako širiti
Buđ se lako može širiti po suvim zidovima, posebno ako pokriva najveći deo vašeg doma. Može brzo rasti i razmnožavati se sve dok postoje povoljni uslovi koji podstiču njen rast. Spore se mogu prenositi vazduhom, šireći se na druga područja u vašem domu, kao što su sistem za klimatizaciju i nameštaj. Problem se može pogoršati ako ga ne rešite na vreme, što vas izlaže dodatnom trošku.
Može izazvati alergijske reakcije
Buđ može izazvati alergijske reakcije kada se udiše ili kada dođe do kože i očiju. Telo prepoznaje spore plesni u vazduhu kao strane napadače i reaguje tako što proizvodi antitela za borbu protiv njih. Neki načini na koji vaše telo pokušava da izbaci strane supstance iz vašeg tela su kijanje, curenje iz nosa, suzne oči i kašalj. Neke od uobičajenih plesni koje izazivaju alergije su aspergillus, alternaria, penicillium i Cladosporium.
Može oštetiti vašu imovinu
Iako spore plesni nisu korozivne, mogu prouzrokovati velika oštećenja vašeg suvog zida. Mogu izazvati mrlje i trulež koje će možda morati da se zamene ako želite da se potpuno rešite buđi. Spore plesni se takođe mogu prenositi vazduhom i proširiti na druge delove vašeg doma kao što su tepisi i nameštaj.
Može izazvati bolesti uzrokovane buđom
Buđ može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme kao što su napadi astme, respiratorne infekcije i razna oboljenja pluća. Može pogoršati postojeću astmu ili izazvati napad koji otežava disanje bez inhalatora. Buđ takođe može izazvati druge bolesti kao što je upala pluća, što je stanje koje se javlja kada udahnu spore plesni i kada ste izloženi ovom stanju duži vremenski period.
Pozovite stručno lice
Ako ne znate kako da se rešite buđi, angažujte stručno lice koje se bavi ovi poslom. Pre nego što sklopite dogovro vidite da li su dovoljno stručni u svom poslu i vidite kakva im je bonitenta ocena i da li imaju dobru reputaciju na tržištu.