Nepogrešivo svežeg i prijatno gorkog ukusa, cikorija (belgijska endivija, vodopija) je tipično zimsko povrće. Estetski dopadljiva i istinski prijatna za nepca. Svoju primenu nalazi u mnoštvu recepata i napitaka. Otuda i njena svestranost u kuhinji. Sirova, kako bi se pripremila osvežavajuća cikorija salata ili kao neizostavan sastojak različitih kulinarskih specijaliteta. Iako se vezuje za hladnije dane, u ponudi mnogih supermarketa može se pronaći tokom cele godine. Zašto je ne iskoristiti i uživati u prepoznatljivom ukusu, istovremeno vodeći računa o zdravlju.
Vodopija i zdravlje – povrće brojnih prednosti
Budući da se uzgaja u mraku cikorija(poznata još kao belgijska endivija ili vodopija) ima manje vitamina. Međutim, oni koji su prisutni veoma su važni. Tu se pre svega misli na pro – vitamin A i pojedine vitamine iz grupe B.
Ova vrsta povrća sadrži brojne, bitne minerale, poput gvožđa, kalijuma i kalcijuma. Karakteriše je bogatstvo askorbinske kiseline i beta – karotena. Pored toga, izuzetan je izvor i folne kiseline.
Vrlo je važan unos vlakana belgijske endivije, jer suzbija poremećaje poput hronične opstipacije (zatvor), kao i sva zapaljenja koja utiču na sistem organa za varenje. Otuda i preporuka osobama koje pate od nadutosti ili nervoze creva (iritabilni kolon). Povrće u svakodnevnoj upotrebi može povećati mogućnost nadutosti, međutim, sa endivijom to nije slučaj. Poznat je njen umirujući efekat na probavni sistem, zahvaljujući lakoći varenja. Promoviše tranzit u crevima i bori se protiv zatvora. Zbog lake svarljivosti i umirujućeg delovanja može zameniti druge vrste povrća u osetljivim periodima za metabolizam.
Zbog niske kalorijske vrednosti (sveukupno 18 kcal na 100 grama) cikorija je vredan saveznik u ishrani. Preporučuje se za pripremu, kuvana ili u vidu salate, posebno nakon teških i kaloričnih obroka. Uvrstite je u plan ishrane, posebno ako pratite unos kalorija i težite ka idealnoj telesnoj težini. Neka na vašem tanjiru bude poslužena cikorija , recepti su zaista jednostavni. Sigurno će pomoći dijetu i uticati na gubitak viška kilograma.
Navodi se kako je belgijska endivija biljka posebno bogata vodom. Gorčina prisutna u njenim listovima obezbeđuje svojstva prečišćavanja. Poznato je da je izuzetan diuretik. Nije iznenađujuće kako je cikorija deo tradicionalne kineske medicine. Ovo izuzetno lekovito povrće posebno je korisno kod bolesti vezanih za bubrege i slezinu. Stimuliše njihove funkcije i oslobađa telo od toksina. Ističe se kao antioksidant, koristan u borbi protiv slobodnih radikala, kao glavnih izvora starenja ćelija i drugih srodnih bolesti.
Cikorija – gde kupiti i kako vršiti izbor
Potražite povrće koje je malo drugačije nego uobičajeno. Postoje određene mere predostrožnosti, posebno značajne, koje morate imati na umu prilikom kupovine. Obratite pažnju i izaberite endiviju koja nije oštećena, bez tamnih mrlja, sa čvrsto zatvorenim listovima. Preporučuje se kupovina proizvoda organskog porekla. Kada odete u supermarket ili prodavnicu uvek izaberite svežu endiviju, izbegavajte vakum pakovanja. Postoji mogućnost „skrivenih“ oštećenja, odnosno da je povrće prethodno pretrpelo štetu koja prilikom kupovine nije vidljiva.
Uvek se savetuje temeljno pranje, hladnom vodom i soda bikarbonom. Ovo se isto odnosi i na vodopiju organskog porekla koja i dalje može da apsorbuje štetne elemente iz atmosfere u bilo kojoj fazi proizvodnog lanca (počev od kultivacije do izlaganja na tezgama).
Nakon kupovine i temeljnog pranja možete pristupiti pripremi cikorije. Jednostavno je pripremite odmah. Međutim, možete je sačuvati u frižideru oko nedelju dana, u dobro zatvorenim plastičnim kesama za hranu. Kao što je već napomenuto, izložena je na odeljenju voća i povrća, u dobro snabdevenim supermarketima. I što je najvažnije, u ponudi je najčešće tokom cele godine.
Belgijska endivija – recepti za svakodnevnu pripremu
Belgijska endivija ili cikorija, kao vrsta salate, prepoznatljivog je blago gorkog ukusa, izduženih i zatvorenih belih listova. Uz nekoliko kulinarskih saveta može postati deo svakodnevne ishrane.
Uvek se opredelite za lagano kuvanje povrća. Sa tim režimom pripreme sačuvaćete sva navedena korisna svojstva i prednosti. U potpunosti ćete uživati u njenom ukusu. Takođe, ovo povrće možete jesti i sirovo. Priprema je jednostavna uz dodatak soli i malo maslinovog ulja. Miris origana je neibežan, jer daje jednu vrstu neodoljivosti po kojoj će se ovo povrće sigurno upamtiti.
Isto tako, može se pripremati i u rerni, sa odgovarajućim punjenjem koje će ispuniti njene listove. Čak se preporučuje i priprema u tiganju. Jednostavno rečeno, belgijska endivija je neizbežna za pripremu lepih i raznovrsnih jela. S druge strane, može se upotrebiti kao lep ukras (dekoracija) na tanjiru.
Punjeni listovi endivije zapečeni u rerni
Pripremite sledeće sastojke za pripremu ovog brzog jela:
- 500 gr belgijske endivije (cikorija)
- 50 gr prezle
- 30 gr parmezana
- 1 kašičica sušenog origana
- ekstra devičansko maslinovo ulje
- so i crni biber
Za početak zagrejte rernu na 200 stepeni i nakon toga pristupite pripremi endivije. Prvo što se treba uraditi jeste da se cikorija isprere pod mlazom tekuće vode i odvoje njene listove. Stavite je na stranu i i pređite na sledeći korak, to je priprema smese (nadeva) kojim ćete napuniti njene listove.
Možete upotrebiti gotovu prezlu, ako vam je tako jednostavnije. Međutim, ako je ostalo starog hleba od prethodnih dana nemojte ga bacati. Isecite ga na sitne kockice i prebacite u blender. Usitnite do mrvica kako bi dobili domaću prezlu.
Pripremite činiju u koju ćete sipati prezle, parmezan i origano. Posolite i pobiberite po želji i dobro promešajte. Odgovarajući pleh obložite papirom za pečenje. Rasporedite listove belgijske endivije, prethodno pripremljene, sa spoljnim delom okrenutim nadole. Napunite listove smesom, neka budu u potpunosti prekriveni (ispunjeni). Sve prelijte sa malo maslinovog ulja i pecite u rerni na 200 stepeni oko 15 minuta. Kada smesa dobije lepu, zlatnu boju jelo je spremno za serviranje.
Recept možete personalizovati, u zavisnosti od vašeg ukusa. Umesto parmezana dodajte sir jačeg ukusa, slatku a možete i dimljenu papriku umesto origana. Čak možete izaberite neki drugi, vama omiljeni začin. Njeni beli, izduženi listovi, idealni su za različita punjenja. Upravo zbog toga, savetujemo da izaberete namirnice po svom ukusu i uživate u pripremi jela.
Cikorija iz tiganja
Pripremite ukusan prilog, kao idealna pratnja jelima od mesa. Potrebni su sledeći sastojci:
- 400 gr belgijske endivije (cikorija)
- 50 gr crnih maslina
- 50 gr pinjola
- 3 kašike ekstra devičanskog maslinovog ulja
- so po ukusu
- ½ šolje belog vina
- voda u dovoljnoj količini.
Endiviju dobro operite i smanjite po dužini. Sipajte u veći tiganj tri kašike ekstra devičanskog maslinovog ulja i dodajte pripremljenu belgijsku endiviju. Poklopite i ostavite 5 minuta uz povremeno, lagano mešanje. Prelijte belim vinom i pustite da ispari. Dodajte crne masline, posolite po želji i kuvajte, dodavajući malo tople vode. Pre nego što isključite ringlu dodajte pinjole, sve dobro promešajte i služite toplo.
Belgijska endivija na žaru
Priprema u svega nekoliko koraka za lepo i ukusno jelo. Pripremljena na žaru lepo se kombinuje sa svežim sirom. Potrebno je svega nekoliko sastojaka (maslinovo ulje, so i biber) i za relativno kratko vreme endivija će biti poslužena na vašem tanjiru. Pripremite:
- cikoriju
- maslinovo ulje
- so i crni biber po želji
- sveže iseckana majčina dušica
Uzmite cikoriju i uklonite spoljne listove, operite i osušite. Isecite je na pola po dužini i rasporedite na vrućoj rešetki (ili gril ploči). Nakon pečenja (otrpilike 5 minuta) na jednoj strani endiviju okrenite na drugu stranu. Neka se griluje ravnomerno.
Poslužite povrće na većem tanjiru, dodajte so i crni biber po ukusu. Prelijte maslinovim uljem dodavajući sveže seckanu majčinu dušicu. Prednost ovako pripremljenog jela jeste što se može poslužiti toplo ili hladno.