Hiljadama godina mnoge biljke potvrđuju svoju upotrebu kao efikasni lekovi. Jedna od takvih jeste i pelin. Nije potrebno posebno predstavljanje budući da su njegove lekovite karakteristike dokumentovane još od davnina. Koristi se u pripremi preparata koji pružaju olakšanje od bola. Podarite telu zdravlje pred nadolazeće hladne dane i praznike. Jačajte imuni sistem pripremajući topao napitak, čaj od pelina .
Ova biljka ima aromatičan miris i izuzetno gorak ukus, čak i kada se razblaži ili zasladi. Upravo zbog toga se i koristi kao glavni sastojak u pripremi nekoliko alkoholnih pića (gorkih aperitiva), za jačanje (dodavanje) ukusa. Malo se zna da služi i kao glavna, aromatična baza u pripremi vermuta. Verovatno ste se puno puta pitali kako smiriti želudac? Pelin u rakiji izuzetan je dodatak koji pruža olakšanje kada su u pitanju bolovi u želucu ili recimo gastritis. Osim što dodaje ukus likerima, gorki ukus takođe pomaže u zaštiti organizma kod raznih infekcija i bolesti. Preferirajte ovo lekovito bilje u vinu i rakiji.
Aromatična biljka karakteristične gorčine
Stanište pelina jesu planinski predeli Evrope, Azije i Severne Amerike. Višegodišnja biljka raste divlje i u zavisnosti od vrste zemljišta može biti promenljive visine. Obično se nalazi duž puteva i može rasti i do tri metra visine.
Ova aromatična biljka „voli“ umerene klimatske uslove. Preferira napuštena zemljišta, kamenita s tim da se može prilagoditi i glinenom zemljištu. Dobro osunčana mesta idealna su za pelin. Pored toga što je lekovit, uzgaja se i zbog svojih ukrasnih (dekorativnih) karakteristika. Zapravo, ulepšava mnoge bašte i vrtove u vidu živih ograda.
Biljka je žbunasta, izuzetno teškog korena. Karakterišu je sivkasto – zeleni listovi i žuti cvetovi. Listovi su zelene boje, pernatog izgleda. Stabljika i gornja površina listova pokriveni su malim, beličastim dlačicama. Upravo zbog toga, listovi imaju tendenciju da postanu sive ili čak bele boje. Mali, žuti cvetovi grupisani su u klastere. Cvetaju tokom leta, u periodu jul – septembar.
Njegovi cvetovi, lišće i gornje mladice koriste se u biljnoj medicini. Zapravo, cela biljka je aromatična, karakteristično gorkog ukusa (prisutnog u gotovo svim njegovim delovima). Veoma je važan period kada se prikuplja. Kašičicu osušene biljke prelijte ključalom vodom i pripremite čaj od pelina kao lek.
Prikupljanje i skladištenje pelina
Biljka pelin se može prikupljati dva puta godišnje, krajem proleća i jeseni. Sakupljaju se cvetni vrhovi koji odaju aromu i jasno su vidljivi. Ostavite ih da se osuše vezane u gomilama na promaji. Sveže ili suve bukete možete koristiti kako bi oterali komarce sa prozora.
Čaj od pelina – gde kupiti?
Organski čaj od pelina, u obliku suvog lišća ili u kesicama možete kupti u prodavnicama zdrave hrane. Čuvajte ga u hermetički zatvorenim posudama koje će obezbediti optimalnu svežinu.
Kašičica zdravlja u šolji pripremljenog čaja
Važno je napomenuti sledeće. Pijte ga umereno kako bi ste uživali u njegovim zdravstvenim prednostima. Samo na ovaj način i uz nadzor lekara možete izbeći bilo kakve negativne efekte. Najviše korišćeni a najmanje štetan način korišćenja ove biljke jeste u vidu toplog napitka, čaja. Zašto je dobar čaj od pelina? U nastavku teksta navodimo njegove najznačajnije zdravstvene prednosti.
Biljka gorkog ukusa, široko se koristi za različite bolesti koje se odnose na probavu. Zapravo, deluje kao stimulans za probavni sistem. Gorki čaj olakšava brojne stomačne tegobe. Njegova potrošnja može da pruži olakšanje kada je u pitanju varenje. To je razlog zbog kojeg se čaj od pelina pije neposredno pre obroka. Pored toga što pomaže varenje, ovaj napitak daje isto dobre rezultate kada je reč o mršavljenju. Efikasan je kad je u pitanju bol u želucu, gomilanje gasova, nadimanje, nervoza i grčevi.
U pitanju je najbolji čaj za problem sa želudcem posebno kada su u pitanju bakterije. Dobar je kada je prisutna nerovoza želuca a simptomi su sledeći: mučnina, povraćanje, dijareja, bolovi u stomaku. Bolovi i nervoza su glavni okidač za takvo stanje. Sve su to bolovi u stomaku karatkeristične za današnji tempo života.
Nije samo efikasan protiv bolova u želucu. Pelinov čaj je izuzetno efikasan u borbi protiv Kronove bolesti. U pitanju je jedna vrsta upale digestivnog trakta.
Čaj od pelina za gastritis – možemo ga slobodno nazvati i čaj zapaljenje sluzokože želuca. Posmatra se kao biljni lek namenjen osobama koje pate od ove bolesti. On može početi naglo (akutno) ili sporo (tokom dužeg vremenskog perioda). Simptomi gastritisa su sledeći: bol gornjeg stomaka, kao čest simptom (neposredno ispod grudne kosti), gubitak apetita, nadimanje, podrigivanje, muka (mučnina), povraćanje. Možete se osećati teško, posebno nakon obroka.
Poboljšava apetit – kao biljni lek, posebno se preporučuje u slučaju gubitka apetita. Konzumirajte čaj od pelina trideset minuta pre obroka. Promovisanje apetita je posebno korisno za osobe koje boluju od anoreksije.
Značaj za zdravlje žena – stimuliše kontrakcije materice. Čaj od pelina se preporučuje kako bi ublažio bol tokom porođaja. Pored regulisanja menstrualnog ciklusa ovaj napitak pomaže i u smanjenju nadutosti tokom menstruacije.
Čaj od pelina protiv parazita – vekovima se koristi kao biljni lek za čišćenje organizma od glista. Ovo je možda i najbolji tretman za uklanjanje toksina iz tela. Gorak ukus pripremljenog čaja ima potencijal da oslobdi telo od infekcija. Njegova svojstva su antiparazitska. Praškasti cvetni vrhovi koriste se da proteraju crevne gliste. Pored toga, leči i svaku štetu prouzrokovanu ovom bolešću.
Čaj od pelina za detoksikaciju organizma – veoma je koristan u detoksikaciji organizma od štetnih toksina, podržavajući jetru i funkcije imunog sistema.
Smiruje nadraženu kožu – ako imate problema sa kožom (kontaktni dermatitis – oblik ekcema) popijte čaj od pelina. Jedan je od najboljih lekova za lečenje ovih problema. Viši nivoi antioksidanta prisutnih u ovom listu sposobni su za redukovanje svraba i iritacije kože. Koristite ga za ispiranje što će smanjiti svrab od osipa. Osim toga, ovaj biljni čaj može da zadrži kožu zdravom i svežom. Dok smanjuje svrab i osećaj iritacije takođe i hidrira kožu. Osim toga, može da se koristi kod sporog zarastanja rana, mrlja na koži, čireva i osipa na koži uzrokovanih ujedom insekata.
Pored navedenih zdravstvenih prednosti koje proizilaze iz upotrebe pelin čaja navodimo još neke. Pre svega pomaže da za nekoliko dana povratite snagu i energiju izgubljenu tokom duže, iscrpljujuće bolesti. Deluje kao blagi anestetik, pružajući miran, opuštajući osećaj. Upravo zbog toga je i izuzetan je čaj za smirenje. Izuzetan je lek za glavobolju (glavobolja u potiljku). Pomaže kod stanja groznice i snižava temperaturu. Čaj od pelina protiv pušenja, kao rešenje za ružnu naviku koja ugrožava zdravlje.
Kontraindikacije i neželjena dejstva
Kao što je već u tekstu navedeno, biljku koristite sa oprezom, nikako bez saveta (nadzora) lekara. Kontraindikovan je u slučaju dojenja jer mleko čini gorkim, čira na dvanaestopalačnom crevu i ginekoloških infekcija.
Sveži ili sušeni pelin u preporučenoj dozi ne stvara ništa od navedenog. Sporedni efekti mogu da se razlikuju od osobe do osobe. Navodimo sledeće:
- Povraćanje, dijareja, zamor (posebno nakon preteranog konzumiranja čaja od pelina);
- Može izazvati alergijsku reakciju (posebno ako je osoba alergična na bilo koju drugu biljku koja pripada istoj porodici kojoj pripada i pelin. Ambrozija, neven i hrizantema pripadaju istoj porodici. Ako ste alergični na bilo koju od navedenih biljaka obratite se lekaru pre upotrebe);
- Trudnice i dojilje treba da se konsultuju sa svojim lekarom pre konzumiranja ovog čaja;
- Ostala neželjena dejstva nastala zbog prekomerne upotrebe su: povraćanje, vrtoglavice, nemir, ukočenost ruku i nogu, nesanica.
Budite oprezni kada konzumirate čaj od pelina. Ne koristite ga duže od četiri nedelje. U velikim količinama može biti otrovan. Dozirajte ga u umerenim količinama bez rizika da trujete sebe.
Magična gorčina toplog napitka – priprema čaja
Ovaj čaj je jednostavan za pripremu. Priprema se od sušenog lišća pelina i karakteristično je gorkog ukusa. Dodajte u pripremljenu šolju samo jednu kašičicu sušene biljke koju ćete preliti ključalom vodom. Ostavite da odstoji narednih 10 do 15 minuta. Na taj način omogućavate oslobađanje svih njegovih lekovitih svojstava. Nakon toga čaj procedite i popijte.
Možete ga konzumirati neposredno pre, tokom ili posle jela. Za dobre rezultate popijte tri šolje čaja dnevno. Najbolje 10 – 15 minuta pre obroka. Kako bi se eliminisao gorak ukus možete dodati prirodne zaslađivače. Čaj će biti ukusniji ako ga zasladite medom. Kako bi smanjili karakterističnu gorčinu možete dodati druge biljne čajeve poput anisa ili nane (pre natapanja smeše).