Čaj od jagorčevine i sirup od jagorčevine najviše su u upotrebi na ovim prostorima. Ali krenimo redom. U nastavku teksta navodimo se karakteristike i lekovita svojstva ove samonikle biljke.
Jagorčevina (Primula veris) je lekovita biljka poznata još i kao jaglika, grmuljica, bela bukvica, sunašce. Kao prvi vesnik proleća raste u brdskim i planinskim područjima. Može se pronaći po šumama, obroncima i dobro osunčanim livadama. Njeni prepoznatljivi cvetovi, karakteristične žute boje cvetaju u period od marta do maja.
Prirodno stanište ove lekovite biljke jeste Srednja i Južna Evropa, i planina Kavkaz. Posebno je zastupljena na Balkanskom poluostrvu. Na našim prostorima samoniklo raste oko desetak različitih vrsta jagorčevine. Zbog preterane eksploatacije, zadnjih godina je vrlo proređena. Upravo zbog toga svoje mesto nalazi na listi zaštićenih biljnih vrsta.
Jedinstvena biljka kao zaštitnik zdravlja
Koristi se u lekovite ali i terapijske svrhe. Tu se prvenstveno misli na koren, listove i cvetove, koji se beru samo po sunčanom vremenu. Nakon toga suše se samo jedan dan i to na suvom i prozračnom mestu. Kada je biljka u fazi cvetanja skidaju se listovi i ostavljaju 3 – 4 dana kako bi se osušili. U isto vreme može se izvaditi i koren, ali isto tako i na jesen.
Čitava jagorčevina je jestiva. Pojedine delove biljke (listovi i koren) mogu se prikupiti u rano proleće i zamrznuti. Nakon toga po potrebi mogu se odmrzavati. Listovi su jestivi i kao takvi izuzetni prilikom pripreme sveže salate ili kao njen dodatak.
List mora biti mlad kako bi se mogao koristiti. U suprotnom postaje gorak ali i težak za upotrebu. Prilikom branja listova obratite pažnju na njihovu donju stranu jer mogu biti napadnuti gljivicama. Cvetovi i seme jaglike beru se u punom cvatu. Koriste se kako bi se pripremio čaj od jagorčevine. Isto tako, može se napraviti i etetično ulje od ove biljke. Osobe alergične na polen treba da izbegavaju upotrebu cveta.
Za upotrebu su podjednako dobri sveži ali i suvi delovi biljke. Jagorčevina se još od davnina pokazala kao odličan ek u borbi protiv bronhitisa. Posebno kod iskašljavanja i oslobađanja nagomilane sluzi. Pored toga, uspešno leči nesanicu, migrenu i reumu. Za lečenje treba koristiti samo planinsku jagorčevinu, mirisa sličnog medu.
Jagorčevina nije preporučljiva za trudnice i dojilje zbog sadržaja određene količine saponizma. Osim toga, biljka sadrži i salicylate koji su glavni sastojci aspirina. Odlična je kao sredstvo za umirenje, snižava temperature i ublažava razne upale. Upotrebljava se i kao diuretik.
Saveznik dobrog zdravlja – čaj od jagorčevine
Minerali, esencijalne kiseline, enzimi i saponizmi ulaze u sastav ove lekovite biljke. Topli napitak može se pripremati od cvetova jagorčevine. U tom slučaju povećava se broj crvenih krvnih zrnaca. Takođe, može se pripremiti i od korena biljke. U tom slučaju umiruje glavobolju, smanjuje nervozu, ublažava nesanicu, stanja vrtoglavice i nesvesti.
Čaj od jagorčevine za kašalj priprema se od sušenih cvetova biljke. Sipajte u šolju jednu ravnu, supenu kašiku čaja. Prelijte proključalom vodom i ostavite da odstoji, nekih 5 minuta (najbolje poklopiti tanjirićem). Nakon toga, procedite čaj, zasladite sa malo meda i popijte. Preporučena doza su dve šolje čaja dnevno.
Tokom zimskog perioda možete pripremiti i čaj od jagorčevine, posebno dobar za iskašljavanje šlajma. Mogu se napraviti dve kombinacije. Prvi recept podrazumeva mešavinu cvetova majske ruže, plućnjaka i jagorčevine. Smesa se potapa u litru proključale vode i ostavlja dva sata da odstoji. Čaj je spreman za upotrebu kada se procedi i zasladi medom. Preporučena doza je jedna supena kašika na sat vremena.
Drugi način je kombinacija sušenih cvetova kamilice, jagorčevine, lista i cveta majčine dušice. Od svake biljke uzima se po jedna supena kašika. Sve se sipa u litar proključale vode i ostavlja narednih dva sata. Procedite čaj, po ukusu zasladite i pijte po kašikicu na svakih sat vremena.
U narodnoj medicini jaglika se koristi kao prirodni lek protiv kašlja kod dece. Kako bi čaj dobio lepši ukus priprema se od mešavine par biljaka. Pripremite kašikicu jagorčevine, belog i crnog sleza i trandavilja. Sve dobro promešajte i stavite u 300 ml proključale vode. Ostavite da odstoji naredna dva sata. Procedite čaj, zasladite medom i pijte po kašikicu svakih sat vremena.
Poznato je da ova biljka leči nesanicu i glavobolju. Kao terapija za te problem može se koristiti čaj od 50 gr jagorčevine, 25 gr lavandinog cveta, 10 gr hmelja i 15 gr kantariona. Kašiku dobijene smeše sipajte u ¼ litre proključale vode i ostavite svega par minuta da se natopi. Procedite čaj i zasladite sa malo meda i pijte neposredno pred spavanje.
Prolećni umor je nešto u čemu može pomoći čaj od jagorčevine. Pomešajte 50 g grmuljice, 50 g pupoljaka zove (zelene, još neotvorene), 15 g koprive i 15 g korena maslačka. Mešavinu od jedne pune kašike sipati u ¼ prokuvane vode i ostaviti da odstoji nekoliko minuta. Kad se procedi dodati med po želji. Ovaj napitak može biti koristan i za pročišćavanje krvi.
Jaglika je pogodna i za pravljenje vina. Napunite flašu od 2 l cvetovima biljke u koju ćete sipati belo vino. Dobro je zatvorite i odložite na sunčano mesto naredne dve nedelje. Vino je spremno za konzumiranje nakon što ga dobro procedite. Preporučena doza je 3 puta dnevno po kašiku.
Domaći sirup od jagorčevine – jednostavna priprema
Svaki sirup od jagorčevine deluje tako što pospešuje izbacivanje sluzi iz bronhija, olakšava iskašljavanje i disanje.
Domaći sirup za iskašljavanje priprema se od korena jagorčevine. U njemu se nalaze saponizmi koji direktno utiču na iskašljavanje, izbacuju sekret i umiruju disajne puteve. Pripremite litru prokuvane vode u koju ćete dodati 50 gr sušenih cvetova jaglike. Poklopite i ostavite da odstoji narednih pola sata. Nakon toga sve procedite dodajte 100 gr meda. Dnevna preporučena doza je 5 šolja.
Raznovrsna upotreba jagorčevine
Listovi jagorčevine su korišćeni za pripremu čaja protiv nesanice i hiperaktivnosti. Upotrebljavan je i kao lek za anksioznost.
Razni kozmetički proizvodi mogu da se naprave od ove biljke. Uspešno otklanja bubuljice, akne i razne fleke sa kože.
Dosta često se koristi u homeopatiji za pripremu lekova.
Smanjuje zgrušavanje krvi, pomaže kod reumatskog artritisa i gihta.
Od jagorčevine se pravi biljni tretman koji pomaže u lečenju infekcije urinarnog trakta i problema sa bubrezima.
Koristi se kao hrana pa je moguće od nje napraviti supu, razne čorbe i želee.