Biljka majčina dušica je u svetu poznata još i kao dušica, divlji bosiljak, poponac, materina dušica, vrisak itd. Ova lekovita biljka cveta negde u proleće pa sve do kasnog leta. Njena najveća fizička karakteristika je prepoznatljivi i veoma prijatan miris koji dobija zahvaljujući svojim etarskim uljima.
U narodnoj medicini, ali i u farmaciji se od nje koriste samo list i cvet (za pripremu različitih krema, ulja i drugih oblika lekova). Berba se vrši od maja do avgusta meseca.
Upotreba ove biljke u kuhinji
Kako majčina dušica spada u grupu usnača-a ne čudi nas to što se u kulinarstvu koristi kao začin. Idealna je u kombinaciji sa belim lukom, maslinama i vinom te na taj način čini podlogu za mediteransku kuhinju. Jedan od razloga zbog kojeg se ova biljka koristi kao začin tako često, je to što joj ne smeta dugo kuvanje, tako se sveži listovi često koriste u kuvanju junetine, jagnjetine i sl.
Dodaje se još u jelima od povrća i ribi, zatim kao začin na jelima spremljenim na roštilju. Jelima kojima se dodaje ova biljka dobijaju pikantan ukus ali im se na taj način i neutrališe masnoća, te je to još jedan plus za ovu biljku. Pri sušenju ne gubi aromu pa se zato neretko koristi i zimi,a obavezan je dodatak i nekim trajnim suhomesnatim proizvodima.
Lekovita svojstva biljke dušice – ulja, čaja
Majčina dušica je poznata po tome što se koristi kao univerzalni lek za mnoga oboljenja. Najveća primena je u obliku čaja i ulja. U ishrani se takođe veoma često koristi kao začin. Kada se osuši, ova biljka sadrži velike količine karvakrola i timola (jaki antiseptici) ali i tanina, gorke materije, flavonoide i etarsko ulje.
U Velikoj Britaniji se na primer baš ovi preparati preporučuju za prevenciju i lečenje bronhitisa, upale grla kao i bronhijalnog katara. Takođe ne treba zaboraviti njihovu primenu protiv velikog kašlja. Timjan koji ulazi u sastav ove lekovite biljke je veoma dobar za inhalaciju zato što povećava učinak terapije time što dobro hidrira sluznice ali i uspešno razređuje sekret u bronhijama.
Preparati ove biljke su pored ovih pobrojanih primena takođe veoma zastupljeni u lečenju stomačnih problema, zatim ublažavanju ženskih bolesti, smirivanju napetosti živaca i još mnogo toga. U zdravstvene benificije još spada i efekat protiv alkoholizma.
Ulje majčine dušice – recept
Verovatno ste upoznati sa činjenicom kako se ulje majčine dušice može kupiti u svim bolje snabdevenim apotekama, međutim naš vam je savet da nabavite sastojke koji su vam potrebni i koje ćemo mi ovde navesti, te sami napravite vaše domaće ulje (ovo je ujedno i jeftinija varijanta). Na ovaj način ste sigurni šta koristite, i šta se sve nalazi u preparatu.
Priprema ulja je sledeća:
- Uberite dovoljno cvetova kako biste napunite jednu bocu. Berba bi se trebala vršiti u toku popodneva, kada je suncano.
- Kada ste to uradili, cvetove stavite u jednu bocu, a zatim u nju sipajte hladno maslinovo ulje tako da ono stoji za širinu dva prsta iznad cvetova.
- Bocu ostavite dve nedelje kako bi bila na suncu ili u nekoj toploj prostoriji.
- S obzirom da se berba vrši od maja do avgusta meseca, poslednji korak vam neće predstavljati veći problem.
Primena ulja
Ulje dušice je najčešće upotrebljivo kod paralize, moždanog udara, multiple skleroze, atrofije mišića, reume i uganuća. Pored toga još deluje i na kardiovaskularni sistem jer popravlja raspoloženje, normalizuje rad srca, zatim jača nerve, pomaže kod nesanice, menstruacionih grčeva itd.
Protiv reume se recimo koristi jedan poseban recept koji izgleda ovako:
- U litar domaće rakije (poželjno je koristiti komovicu ili lozovaču) treba dodati 80 grama cvetova dušice.
- To ostaviti da odstoji oko dvadesetak dana, a zatim procedite i koristite za masiranje bolnih mesta na vašem telu.
Za sinuse:
Još jedan veoma zanimljiv i efikasan recept koji uključuje našu biljku. Ovde sve što trebate uraditi je da jednu kašiku dušice stavite u manju šerpicu, prelijete vrućom vodom i inhalirate se dva puta dnevno. Pošto su sinusi u pitanju, a ne grlo, vodite računa da udišete preko nosa.
Losion za kosu:
Evo jedne zanimljive kombinacije koja odlično deluje i uništava mikrobe koji napadaju kožu glave (na ovaj način izazivaju perutanje kože).
- U litar hladne vode stavite 20 g ruzmarina, 20 g žalfije i isto toliko dušice.
- Ostavite da to odstoji tri sada, a zatim zagrejte na temperaturi od 80 stepeni.
- Procedite kroz čistu gazu i sipajte u hermetički zatvorenu posudu.
- Kada to odradite, losion je spreman za upotrebu tako što se koristi jednom dnevno za blagu masažu korena kose.
Pored ovih primena u medicni, ulje ove biljke se često koristi i u kulinarstvu kao odličan začin u mnogim jelima.
Čaj majčine dušice
Videli smo na početku teksta da je čaj majčine dušice zapravo i najčešči oblik pripreme ove biljke. U pitanju je veoma moćan antiseptik koji se posebno preporučuje u vreme epidemije virusa i gripa.
Savetuje se svakodnevna upotreba čaja jer majčina dušica uspešno zaustavlja razvoj patogenih klica (antiseptičko dejstvo). Često se koristi i protiv nadimanja stomaka, neprijadnih gasova, bolova u stomaku itd.
Priprema čaja je krajnje jednostavna što je i za očekivati jer je ipak čaj u pitanju. Sve što trebate da uradite je da dve kašičice ove biljke prelijete sa 2 dl ključale vode. Zatim to poklopite i ostavite da odstoji 10 do 15 minuta. Po želji možete dodati med, ali samo ako ne patite od želudačnih tegoba poput gastritisa ili čira na želucu.
Trudnice i deca ne smeju primenjivati ovu biljku (naročito čaj majčine dušice) pre nego što se obave konsultacije sa lekarom. Kod trudnica se može koristiti blagi čaj od nane ili mente kao alternativa ovom.