Za kim možemo reći da je jedan od najstarijih poznatih začina. Ali i najpopularnijih, to je drugi najkorišćeniji začin, odmah posle crnog bibera. Karlo Veliki ga prvi pominje u pisanim zapisima, a seme kima je pronađeno u grobnicama egipatskih faraona.
Smatra se kako su ga u Evropu doneli Arapi. Danas se najviše uzgaja u Egiptu i u evropskm zemljama kao sto su Holandija, Nemačka i Finska i Rusija. Njegova lekovita svojstva su poznata od davnina.
Na našim prostorima seme kima se najčešče stavlja na slana peciva ili za pravljenje likera. Zapravo seme kima je ustvari plod biljke, ali se kod nas odomaćilo da ga zovemo seme, a mi ćemo u daljem tekstu tako i nastaviti.
Kim ili Kumin
Kod nas se vrlo često meša pojam kima sa kuminom, a to su dve potpuno različite biljke sa potpuno različitim ukusom. Neretko se dešava da se u receptu koji sadrži kim stavi kumun ili obrnuto, i na kraju jelo dobije potpuno neočekivan ukus kojem se nismo nadali.
Kao začin u ishrani
Od davnina se zna kako začini ne daju samo dobar ukus jelima, već dobro deluju i na naše zdravlje. Na našim prostorima se kim najčešće stavlja u hleb, pogače i razna peciva, mada su vrlo ukusne i razne čorbe, pileće mesu u kombinaciji ovih semenki sa karijim i čest je dodatak pri kuvanju gulaša.
Mleveni ili čitavi plodovi kima se mogu dodavati salatama kao sto je kiseli kupus ili cvekla ili raznim sirnim namazima. Kao začin korisno deluje na apetit i na varenje. U Engleskoj i Škotskoj se od davnina služi uz šećene jabuke.
Popularan začin je i u indijskoj, meksičkoj i marokanskoj kuhinji gde se dodaje pirinču, pasulju, raznim vrstama mesa, te se dodaje krompiru i pirinču.
Možete probati sezonsko izdinstano povrće sa malo kima, i znajte da koristiti začin koji je stvoriju hranu ukusnijom.
Čaj od kima
Ovaj čaj se najčesće daje bebama jer je dobar protiv grčeva i nadutosti. Do ovoga dolazi jer bebe nemaju u potpunosti razvijen sistem varena, a čaj sa kimovim semenom smanjuje tegobe.
U praksi je potvrđeno je da čaj od kima daje odlične rezultate u borbi protih ovih tegoba kod beba. Najlakše ćete ga pripremiti na sledeći način. Prokuvate 1dl vode, i u njega stavite pola kafene kašičice zrnaca kima koje ste prethodno izmrvili. Ostavite da se to pola sata da oshladi, zatim procedite. Ukoliko beba odbija čaj dodajte malo šećera i probajte ponovo.
Ovaj čaj mogu piti i odrasli u slučaju problema sa stomakom i varenjem, a takođe se može zasladiti sa medom.
Dugačka je lista lekovitih svojstva, a mi ćemo nabjati samo neke: pomaže kod kašlja, umiruje grčeve u stomaku, pomaže kod bronhitisa, poboljšava apetit, sprečava razvoj bakterija i slično.
Za šta je sve dobar
Ovaj biljka se od davnina koristi u narodnoj medicini, a čak se i u bibliji pominju njegova lekovita svojstva. U početku se koristio kao sredstvo protiv nadimanja i gasova, ali vremenom se proširila primena.
Njegova dejstva:
- Snižava koncentraciju holesterola i kao takav pomaže u sprečavanju kardiovaskularnih bolesti kao što su srčani udar i zagušenja arterija.
- Ublažava simptome bronhitisa.
- Usporava znakove starosti i bore na licu.
- Pomaže u jačanju imuniteta te otežava infekcije i kratkoročne bolesti.
- Ima jak i oštar miris pa se kao takav može žvakati da bi se otarasili lošeg zadaha.
- Poboljšava vid i teksturu kože i kose.
- Reguliše funkcionisanje bubrega, te iz tela odstranjuje toksine.
- Koristi se za lečenje migrene i glavobolje.
- Kod žena koje imaju manjak gvožđa veoma je koristan zbog regulacije menstualnih ciklusa.
- Kod mušktarac stimuliše proizvdnju spermatozoida.
Kim se široko koristi za lečenje raznih probavni poremećaja. Podpomaže varenje i na taj način umanuje probleme stomačnih tegoba.
Začin koji topi kilograme
Nova klinička istraživanja su pokazala da ekstrakt semena kima ima sposobnos stimulisanja gubitka suvišnih kilograma. Jedna kašičica mlevenog kima je učinkovitija od većine dijeta i na ovaj način se tri puta brže gubi na težini.
Ovo se najbolje postiže ukoliko sameljete kim i dodate jednu kašičicu u šolju nemasnog i nezaslađenog jogurta.
Skladištenje začina
Seme kima je dostupno na tržistu tokom čitave godine. Možete ga kupiti u vidu semena ili u prahu. Preporuka je da se kupi kao seme jer začin u prahu može sadržati kombinacju više začina lošijeg kvaliteta.
Plod ovog začina trebate skladištiti u dobro zatvorene staklene posude. Ne sme doći u kontakt sa vlagom, ali ukoliko se navlaže treba ih nanovo osušiti. Takođe se ne sme izlagati direktnoj sunčevoj svetlosti.
Prostorija u kojoj ćete držati kim (ostava) treba biti suva, čista, hladna bez štetočina i insekata. Hrana jakog mirisa i hemijska sredstva za čišćenje nebi trebale biti u istoj prostoriji. Ukoliko na ovaj način skladistite ovaj začin, možete ga koristiti do godinu dana.
Kim je odličan izvor gvožđa, magnana kalcijuma, fosfora, magnezijuma i vitamina B1. Evropsko verovanje govori kako kim drži ljubavnike podalje od lutanja a isto tako da mladenci nose seme ove biljke na venčanju kao znak odanosti i ljubavi.
Neke zemlje bliskog istoka koriste kim u kombinacij sa crnim biberom i medom kako bi dobili prirodni afrodizijak. Dali će ovaj napitak inspirisati Kupidove strelice ne znamo, ali jedno je sigurno. Možete ga koristiti kako biste dali jos lepši ukus vašem povrću, piliteni ili ribi.