Naziv ove biljke potiče od latinske reči Ros marinus što u prevodu znači morska rosa. Bez obzira na poreklo, ruzmarin je usko vezan za more, budući da raste divlje u njegovoj neposrednoj blizini. Ruzmarin kao lek koristio se još u rimsko doba kako bi se ulažila grlobolja, zubobolja i uganuće. Tokom egipatske civilizacije okarakterisan je kao simbol večnosti. U staroj Grčkoj učenici su ga stavljali u kosu kako bi stimulisali um za potrebe studija.
Ruzmarin za kićenje svatova u našem narodu ima dugu tradiciju. Simbolizuje vernost i uspomene, i kao takav predstavlja jedan vid zahvalnosti za sve pridošle goste. Mnogi i danas biraju ruzmarin za svadbu, vraćajući se starim običajima.
Višegodišnji grm, vrlo razgranat, dubokog i čvrsto utemeljenog korena. Može dostići visinu i do tri metra. Iz jakih stabljika razvijaju se mirisni, izduženi i tanki kožasti listovi (blago zakrivljeni). Odlikuje ih lepa, tamno zelena boja. Ruzmarin cveta u periodu od marta do oktobra meseca. Sitni cvetovi, sa čašicama u obliku zvona, divne, plavo – ljubičaste boje, okupljeni su na krajevima grana.
Ruzmarin nije samo dodatak hrani, od davnina je poznat i kao narodni lek. Koristite ga samostalno ili u kombinaciji sa drugim biljkama sličnih efekata. Za pripremu biljnih preparata upotrebite listove, cvetove (prikupljaju se u punom cvatu tokom leta) i mlade grančice.
Prikupite ih i ostavite na suvo i tamno mesto, sa dobrom ventilacijom kako bi se osušili i zadržali svoje vredne karakteristike. Posle ih odložite i čuvajte u dobro zatvorenim staklenim teglama.
U ostatku teksta ćemo vam pojasniti kako da koristite ruzmarin kao lek i kako da napravite čaj od ruzmarina.
Ruzmarin kod kuće – kako ga uzgajati
Lako raste u saksijama, bilo u zatvorenom prostoru ili na balkonu. Takođe, možete ga zasaditi u bašti (vrtu). Otporna je biljka koja ne zahteva posebnu negu. Odaberite osunčana mesta za ovu biljku, jer voli svetlost i toplotu (omogućavaju dalji rast).
Za početak kupite sadnicu u rasadniku ili na pijaci. Bolji je izbor u odnosu na seme jer će dati dobre rezultate, posebno ako ste početnik. Sadnica je zapravo mali žbun sa karakteristikama sličnim živici.
Ako se opredelite da ruzmarin uzgajate na terasi prvi korak jeste pravilan izbor saksije koja mora da obezbedi visinu od 30 – 50 cm a potom širinu srazmernu rastu. Njegovo produženje u visinu i širinu odrediće prvenstveno raspoloživo zemljište. Veoma je važno da pre sipanja zemlje stavite malo sitnog šljunka na dno posude kako bi se omogućio brz odvod vode, bez zastoja. Odlučite se za porozne supstrate jer će osigurati dobar protok tečnosti.
Prva godina života zahteva dnevno zalivanje, naravno, bez preterivanja, kako bi se olakšala apsorpcija hranljivih sastojaka sadržanih u zemlji. Na taj način obezbeđujete pravilan rast. Kada dostigne dobru visinu, obično oko 50 – 60 cm biljka ulazi u sledeću fazu kada postaje otpornija na sušu.
Jednom porastao ruzmarin postaje otporan na sušu. Biće dovoljno zalivati ga na svaka dva ili tri dana tokom letnjih dana što će se svesti na jedanput nedeljno u jesen. Konačno, ruzmarin je otporan na zimsko vreme i izuzetno izdržljiv, potrebno je samo adekvatno ga zaštititi. Sklonite saksije u zaštićenu i svetlom okupanu prostoriju.
Možete se opredeliti i za reznice. Isecite grančice dužine 10 – 15 cm, uklonite im listove pri dnu, ostavite samo one na vrhu. Postavite ih u saksiju sa zemljom i peskom (u istom odnosu) do marta meseca. To će biti dovoljno vremena za razvijanje korena. Nakon toga, biljku prebacite u veću saksiju i obnovite zemlju (specifičnim organskim đubrivom za zelene biljke).
Lekovita svojstva – ruzmarin kao lek
Ne samo aromatična već i biljka sa hiljadu svojstava od kojih telo dobija velike koristi. Svoju primenu nalazi i u u oblasti biljne medicine. Narodni lek, najpoznatiji prvenstveno zbog svojih terapeutskih svojstava. Međutim, pored toga:
Poboljšava cirkulaciju krvi – zahvaljujući značajnom sadržaju gvožđa redovna upotreba ruzmarina poboljšava cirkulaciju. U pitanju je prirodni stimulans za povećanje protoka krvi. Pomaže u prevenciji anemije, ruzmarin kao lek omogućava normalizaciju krvnog pritiska delujući kao pravi lek za srce;
Umiruje probavni sistem – efekti njegovih aktivnih sastojaka posebno dolaze do izražaja u želucu i crevima. Značajan za varenje, deluje protiv nadimanja i crevnih obolenja. Delotvoran je lek za sve one bolesti koje se odnose na probavne poremećaje. U slučaju grčeva dovoljno je u čašu vode dodati malo svežeg ruzmarina i ostaviti ga da odstoji.
Voda će poprimiti svetlo zelenu boju. Dodajte 3 kašikice meda, prstohvat cimeta i popijte nakon jela. Kako bi poboljšali varenje pripremite čaj od ruzmarina. U šolju ključale vode stavite jednu kašiku suvog ruzmarina i ostavite da ostoji najmanje 15 minuta. Čaj procedite i popijte nakon obroka (posebno ako ste preterali sa konzumiranjem hrane);
Ruzmarin kao lek je dobar za mozak – od davnina je poznat kao „biljka sećanja“. Poboljšava memoriju i koncentraciju. Stimuliše moždane funkcije i povećava mentalnu budnost. U pitanju je pravi narodni lek, efikasan u borbi protiv Alchajmerove bolesti i demencije (posebno u kombinaciji sa nanom);
Jača imuni sistem – zahvaljujući visokom sadržaju antioksidanata i aktivnih sastojaka štiti organizam od raznih bolesti koje mogu oštetiti ili oslabiti imuni sistem;
Štiti jetru – ruzmarin kao lek pomaže detoksikaciju jetre i blagotvorno deluje na njene funkcije. Tome posebno doprinosi čaj od ruzmarina. Popijte ga svako jutro, na prazan stomak. U litru vode dodajte četrdeset grama suvog ruzmarina i ostavite da provri. Biće dovoljno 15 minuta da odstoji a potom ga procedite;
Ublažava bol i deluje antiinflamatorno – ruzmarin kao lek je efikasan za lečenje reume i mišićnih obolenja. Preporučuje se radi smanjenja bola izazvanog išijasom. Ulje ruzmarina (ruzmarinovo ulje) umirujuće deluje kada su u pitanju bolni mišići. Masirajte bolne delove (zone). Nežno ih pritisnite i omogućite da se ulje efikasno apsorbuje duboko u kožu, dajući olakšanje i delujući opuštajuće. Eterično ulje ruzmarina pomešano sa drugim uljem (posebnom bademovim) može da se nanosi za lečenje artritisa, bolova u zglobovima, mišićima i reumatskih bolova.
Ruzmarin kao lek za reumu posebno dolazi do izražaja kada se nekoliko kapi njegovog čistog eteričnog ulja pomeša sa kašikom toplog maslinovog ulja;
Ruzmarin kao lek koristan protiv prehlade, kašlja i groznice – deluje antibakterijski i kao antiseptik, kako bi se iskorenili simptomi gripa. Korisna je biljka kod obolenja disajnih puteva (nosnih zagušenja, kašlja).
Promoviše relaksaciju – ruzmarin, a posebno njegovo eterično ulje često se koriste u aromaterapiji za smirenje nervnog sistema promovišući opuštanje (eliminiše stres i poboljšava raspoloženje). Ruzmarin kao lek protiv glavobolje i slabijih bolova. Pripremite osvežavajuću kupku sa dodatkom mešavine ruzmarina, lavande i ulja od bosiljka. Kako bi smanjili respiratorne probleme nakapajte nekoliko kapi ulja ruzmarina na jastuk;
Izuzetan je prirodni tonik – deluje veoma efikasno kada su u pitanju stanja umora. Posebno u prevazilaženju ekstremnog umora. Promoviše oporavak snage nakon fizičkog ili intelektualnog napora koji su i doveli do stanja iscrpljenosti. Tu se takođe misli i na stanja mentalnog umora (nervne napetosti i depresije) i iscrpljenosti (posebno nakon duge i teške bolesti);
Omogućava brzo zarastanje rana – ulje ruzmarina ima veliku moć kao antiseptik i antibiotik. Koristite ga kod površinskih rana, posekotina ili ogrebotina ljubimaca. Sprečiće nastanak infekcija i regenerisati kožu. Rane će brže zarastati bez tragova ožiljaka;
Poboljšava oralno zdravlje – u pitanju je prirodni antibakterijski agens koji se koristi za osvežavanje daha sa povezanom aktivnošću na desni. Pripremite tečnost za ispiranje usta (protiv lošeg zadaha ali i zubobolje). Stavite malo ruzmarina u čašu tople vode, procedite i nakon toga isperite usta. Za oralno zdravlje se takođe preporučuje i čaj od ruzmarina.
Sprečava zadržavanje vode – čaj od ruzmarina promoviše eliminaciju toksina i viška tečnosti čime se onemogućava nastanak celulita;
Navodimo još neka lekovita svojstva ruzmarina. Njegova uloga je preventivna, posebno kada su u pitanju zarazne bolesti (sprečava širenje crevnih parazita). Zbog sadržaja tanina ruzmarina kao lek je odličan i u borbi protiv dijareje, krvarenja i regulisanja menstruacije. Takođe, ima i moć afrodizijaka, posebno ako se kombinuje sa nanom i žalfijom.
Kontraindikacije, neželjena dejstva i upozorenja
Ne postoje posebne nuspojave ukoliko koristite ruzmarin kao lek. Kako bi izbegli želudačne probleme ne preterujte u dozama. Koristite ga umereno, posebno u slučaju visokog pritiska. Konzumiranje ruzmarina u večernjim satima može uzrokovati nesanicu. Ne preporučuje se u trudnoći (zbog stimulativnog delovanja na matericu) i kod osoba koje boluju od epilepsije.
Budući da su njegova lekovita svojstva vrlo značajna pre samog korišćenja posavetujte se sa lekarom (u vezi procene prednosti ali i mogućih nedostataka korišćenja ove biljke).
Miris ruzmarina u kuhinji
Ova aromatična biljka nezamenljiva je u kuhinji, posebno u mediteranskoj ishrani. Zahvaljujući svom intenzivnom ukusu spada među najčešće korišćene začine. Za kulinarske svrhe koristite listove ili čak cele grančice, poboljšaće ukus mnogih jela, bilo da su u pitanju pečenja, variva, pite, peciva ili jela od krompira.
Koristite sveže naseckani ruzmarin u ishrani. Važno je ne prelaziti preporučenu meru, jer prodoran ukus ima tendenciju da dominira u odnosu na ostale namirnice. Upotrebite ga prilikom pripreme hleba ali i drugih peciva, njegov miris ispuniće toplu rernu.
Lepo se kombinuje sa povrćem, bilo da je sveže ili kuvano. Cvetovi ruzmarina, u malim količinama obogatiće ukus sveže salate. Takođe, možete poboljšati ukus supama i povrćnim čorbama.
Dodajte ga različitim jelima od mesa (jagnjetina, govedina, zečetina, patka i guska). Ovaj začin se najviše koristi prilikom pripreme marinada, mirisnih sosova a posebno tokom roštiljanja (naročito ribe). Dobro će se uklopiti sa intenzivnim mirisom belog luka, uključujući majčinu dušicu i žalfiju, ali i sa belim sirevima. Možete ga dodati u voćne salate ili kompote, ukus će biti poseban.
Grančica ruzmarina zajedno sa belim lukom koristi se za poboljšanje ukusa maslinovog ulja sa odličnim rezultatima. Hrana ne samo što će biti ukusnija već će biti i lakša za varenje.
Vino od ruzmarina
Za pripremu ovog aromatičnog vina potrebna su vam samo dva sastojka:
– 30 gr svežih listova ruzmarina
– 1 litar suvog belog vina.
Sam postupak je veoma jednostavan. Temeljno očistite ruzmarin, isperite ga pod mlazom hladne vode i iseckajte. Takođe, možete koristiti i grančice sa listovima koje ćete očistiti pomoću vlažne kuhinjske krpe i ostaviti da se dobro osuše.
U veću staklenu posudu (teglu) stavite pripremljene sveže listove ruzmarina i preko toga sipajte vino. Sve dobro promešajte i ostavite narednih 7 – 8 dana povremeno mešajući. Kako bi se adekvatno sjedinile arome vina i ruzmarina možete lagano protresti teglu. Na kraju, pomoću cediljke procedite mešavinu. Prespite vino u tamnu, staklenu bocu, čvrsto zatvorite i odložite na hladno mesto.
U pitanju je izuzetno dobro piće, posebno kao aperitiv. Mirisno vino pruža niz zdravstvenih prednosti. Posebno kod niskog krvnog pritiska i respiratornih problema. Olakšaće proces varenja ali i stanja čestog nadimanja. Svoju primenu nalazi i kao lek za reumu i fizički umor.
Uzmite jednu kašičicu vina od ruzmarina i pomešajte sa malo vode (doboljna je polovina šolje). Konzumirajte 1 – 2 puta dnevo, to je preporučena doza. Alternativno, možete dodati kašičicu vina u šolju toplog čaja i zasladiti ga sa malo meda.
Moramo napomenuti sledeće, ne preporučuje se za upotrebu tokom trudnoće. Sa posebnom dozom opreza treba da ga koriste osobe sa visokim krvnim pritiskom.
Na isti način pripremite i crno vino od ruzmarina:
– 1 litar crnog vina (dobrog kvaliteta)
– 30 gr suvog ruzmarina
– 1 limun (potrebna je samo korica)
Dve čašice vina preporučena su dnevna doza posle jela, najmanje 20 dana. Pored toga što će promovisati eliminaciju holesterola biće korisno i kod zapaljenja žučne kese.
Estetika – poboljšava kožu i kosu
Aromatični ekstrakti dobijeni iz ruzmarina koriste se u pripremi krema, losiona, šampona, sapuna, parfema i drugih proizvoda za kozmetičku i ličnu negu (zahvaljujući karakteristici pročišćenja).
Ruzmarin kao lek za lice – odličan je tonik, posebno zbog svoje sposobnosti podmlađivanja kože. Upravo zbog toga se i nalazi se u sastavu losiona i drugih proizvoda za negu i lepotu kože. Koristite ga za toniranje i prečišćavanje (posebno u slučaju masne kože).
Sadrži korisne materije sa antioksidantnim svojstvima koje se suprotstavljaju preranom starenju, dajući koži lica zdrav sjaj. Njegovi aktivni, antiinflamatorni sastojci indirektno smanjuju veličinu bubuljica čineći ih manje vidljivim. Takođe, ublažiće i otok uzrokovan ujedom insekata. Koristite umirujuće kreme ili gelove koji u svom sastavu imaju ruzmarin, posebno na ugroženim područjima.
Upravo zbog svog sadržaja vitamina i antioksidanata ruzmarin za lice čini čuda. Odličan je u borbi protiv bora, održava kožu zdravom i onemogućava nastajanje fleka.
Eterično ulje ruzmarina takođe pokazuje pozitivne efekte kada je u pitanju lepota kože, posebno lica. Održava je mladom i odlaže njeno starenje. Koristite ga za eliminaciju ili barem smanjenje mrlja koje su karakteristične za starenje kože.
Ruzmarin za kosu – ova mirisna biljka daje neverovatne rezultate kada su u pitanju tretmani na kosi. Dobar je u borbi protiv stvaranja peruti i opadanja kose. Zahvaljujući svojoj osobini prečišćavanja normalizuje lojno izlučivanje čime odlaže pojavu masne kose i smanjuje njeno opadanje (prekomerni gubitak).
Koristi se u tretmanima protiv prerane ćelavosti sa stimulativnom aktivnošću na folikule. Sprečava i alopeciju (bolest koja izaziva gubitak kose). Ruzmarin zapravo pomaže da se prevaziđe stres koji određuje početak alopecije promovišući ponovni rast kose.
Čest je sastojak šampona, posebno onih koji su namenjeni obogaćivanju kose i njenoj revitalizaciji.
Možete ga dodati za poboljšanje efikasnosti uobičajenog šampona za kosu. Dobro operite listove ruzmarina, potrebna vam je otprilike puna šaka. Dodajte ga u bocu neutralnog šampona, dobro je zatvorite i ostavite tako nekoliko nedelja. Šampon procedite pre same upotrebe.
Dovoljno je pripremiti esenciju sa nekolicinom listova ruzmarina za brzi rast kose, njenu jačinu i neophodan sjaj. Stavite ruzmarin u vodu i ostavite da proključa. Nakon toga treba dobro da se ohladi. Koristite je odmah nakon pranja, bez ispiranja, ostavljajući da deluje.
Nije samo ruzmarin za kosu blagotvoran već i njegovo eterično ulje. Kako bi preporodili kosu nakon toplog leta i zaštitili je pred nastupajuću jesen dodajte svega nekoliko kapi ulja u neutralni šampon. Koristite ga za pranje prvenstveno slabe, osetljive kose, sa puno peruti sklonu mašćenju.
Za masažu glave koristite nekoliko kapi ulja ruzmarina koje ste pomešali sa maslinovim. Stavite na mokru kosu i masirajte, delovaće lekovito i opuštajuće.
Kuća – stanište ekologije
Izuzetno je pogodan za mirisno kućno okruženje, kao prirodni osveživač, zahvaljujući svojim osvežavajućim svojstvima. Dovoljno je prikupiti grančice ili napraviti dekorativne venčiće. Čak i danas, grančica ruzmarina se čuva u fiokama i plakarima kako bi držala podalje moljce od odeće (kesice koje sadrže ruzmarin).