Aromatična i lekovita biljka posebno je cenjena u kulinarstvu, kao začin specifične arome. Plodovi, koji izgledom podsećaju na biber. Žute su boje, slatkastog ukusa (koji podseća na citruse) i blaži u odnosu na listove. Korijander, a posebno njegovi listovi, cenjeni su na Istoku (odakle je i poznat pod imenom kineski peršun), s tim da je aroma intenzivnija.
Može se sejati u proleće, na sunčanom i plodnom tlu (dubine 1.5 – 2 cm, na rastojanju od 50 cm) ili u posudama (saksijama). Preferira izlaganje punoj sunčevoj svetlosti. Ne zaboravite, morate često zalivati vaš korijander. Biljka ima prilično neprijatan miris pre nego što seme postane potpuno zrelo. Kada se poseje, dobro je znati da može uticati na rast susednih biljaka. Konkretno, komorač pati“ kada se uzgaja uz kineski peršun.
Njegov koren jer vrlo tanak, stablo uspravno, visine oko 30 – 50 cm, sa razgranatim vrhom. Alternativni listovi na dnu imaju “stub”, dok su u gornjem delu zupčasti. Cvetovi se pojavljuju početkom leta, mogu biti roze ili bele boje, okupljeni u obliku kišobrana.
Kako biljka raste tako se mogu sakupljati i listovi. Možete ih osušiti ili zamrznuti, ali je uvek poželjno koristiti ih sveže. Kada lišće ima tendenciju da postane žuto vreme je da se sakupi seme korijandera. Tokom juna ili jula meseca potrebno je preseći biljke kada su plodovi skoro zreli. Ostavljaju se nekoliko dana na suncu kako bi se dobro osušili. Nakon toga, seme korijandera trebate čuvati u dobro zatvorenim posudama, zaštićenim od svetlosti i vlage.
Korijander začin za bolje zdravlje
Definisanog ukusa, korijander začin je idealan sastojak u svakoj kuhinji, dajući posebnu aromu (punoću) pripremljenim jelima. Intenzivan i pomalo voćni ukus čini ga posebno pogodnim za aromatizovanje jela. Seme korijandera je blaže u odnosu na listove, osvežavajućeg ukusa sa citrusnim notama. Izuzetan i posebno cenjen u kulinarstvu, u pojedinim receptima se navodi kao ključni sastojak, izuzetan u pripremi mesnih jela, divljači, povrća i supa.
Na Istoku se umesto peršuna koriste listovi korijandera. Upravo zbog te velike sličnosti poznat je pod nazivom kineski peršun. Seme se obično koristi u kombinaciji sa drugim začinima. Zahvaljujući svom delikatnom ukusu sastojak je mešavine začina. Tu se pre svega misli na indijske mešavine začina, kari i garam masala. Takođe, korijander se može kombinovati sa majčinom dušicom, biberom, dajući egzotičnu notu kuvanom pirinču. Kako bi ukus prirpemljenog pire krompira bio još lepši, sjedinite korijander začin sa muskatnim oraščićem. Generalno, možete ga sjediniti sa svim vrstama začina.
Korijander se uglavnom koristi za pripremu kobasica ( mortadela). Veoma često se upotrebljava za obogaćivanje sosova i kao sastojak razlčitih salata. Na našim prostorima koristi se za pripremu kiselih krastavaca. Posebno je cenjen kao začin koji poboljšava ukus hleba i peciva, voća, i pojedinih poslastica.
Pored toga što se melje i koristi u kuvanim jelima, daje dodatni miris i ukus jelima od mesa i salatama. Kineski peršun se koristi za pripremu napitaka i pića. Seme biljke se koristi za aromatizovanje pića, poput džina i likera. Možete jednostavno pripremiti izuzetno lekovit napitak, čaj od korijandera.
Može se koristiti svež, u listovim ili u obliku semena (celih ili mlevenih). Seme korijandera čuvajte u staklenim posudama, dobro zatvorenim, daleko od svetlosti i vlage. Sameljite ih neposredno pre upotrebe kako bi svoju specifičnu aromu u potpunosti preneli prilikom pripreme jela. Njegov prepoznatljiv miris uvek je dobrodošao u brojnim kulinarskim receptima. U Evropi, a i u ostatku sveta veoma ce ceni korijander začin.
Čaj od korijandera za iskašljavanje
Biljni čaj od korijadera jednostavan je za pripremu. Brojnih lekovitih prednosti navodi se kao pomoć kod migrene, stomačnih grčeva, menstrualnih bolova, urinarnih infekcija i umora. Odmerite jednu kašičicu korijandera (seme) i prelijte sa vrućom vodom (otprilike 2 dcl). Ostavite čaj da “odmori” nekih petnaestak minuta i nakon toga ga dobro procedite (filtrirajte). Ukoliko vam se ne dopada njegov ukus uvek ga možete zasladiti sa malo meda.
Za relativno kratko vreme možete pripremiti lekovit i aromatičan napitak. Kako bi poboljšali varenje, uz istovremenu eliminaciju crevnog gasa, preporučuje se konzumiranje ovog napitka nakon obroka. Sigurno će ublažiti neugodne grčeve u stomaku i pružiti potrebno olakšanje. Kombinujte seme korijandera i crni luk, za pomoć u iskašljavanju. Postupak pripreme je isti, uz savet da popijete čaj dva puta dnevno, ujutro i neposredno pred odlazak na spavanje. Za detoksikaciju pripremite čaj od korijandera i komorača.
Korijander kao lek
Svoju upotrebu ne ograničava samo na kuhinju. Zahvaljujući sadržaju esencijalnih ulja (linalol i geraniol), flavonoida, vitamina (C, A, K, B1, B2, B3 i E), mineralnih soli (kalcijum, fosfor, gvožđe, natrijum, cink, kalijum i magnezijum) i vlakana posebno se ističe kao lek. Pravi dar iz prirode, brojnih vrlina, koristan je kod različitih zdravstvenih tegoba. Poput drugih začina tako i kineski peršun poseduje terapeutska svojstva, zbog sadržaja eteričnog ulja u suvim semenkama.
Stimuliše pokretljivost creva, eliminiše vazduh (crevne gasove) i smanjuje grčeve u stomaku. Tu se posebno ističe njegova karminativna osobina. Drugim rečima, pomaže proterivanje abdominalnih gasova i smiruje „gorionike“ stomaka. Ističe se kao pravi prirodni lek protiv abdominalne kolike, probavnih problema, sporog varenja, grčeva u stomaku, dijareje i kolitisa (upala debelog creva). Korijander kao lek smiruje i bol u stomaku, stimuliše apetit, podstiče varenje i bori se protiv nadimanja. Od davnina je poznato njegovo blagotvorno dejstvo na digestivni trakt (očigledno poboljšanje).
Njegov stimulativni efekat smanjuje osećaj umora, promoviše koncentraciju i stabilizuje raspoloženje. Bori se protiv nesanice i izuzetan je tonik za nervni sistem (stimulište moždanu aktivnost). U pitanju su snažni lekoviti efekti koji ga čine jedinstvenim.
Kineski peršun kao lek sadrži moćne antioksidante koji se bore protiv formiranja slobodnih radikala. Uopšteno, jača imunološku odbranu. Bogat je kvercetin, pozntim po antioksidativnim i antivirusnim osobinama. Moćni antioksidativni agensi štite jetru i stimulišu prirodnu sposobnost regeneracije.
Može se koristiti za kućni lek u prevenciji visokog holesterola. Pored toga, korijander smanjuje i nivo triglicerida. Njegovi aktivni sastojci imaju zaštitni efekat na kardiovaskularni sistem. Isto tako, preporučuje se kod infekcija urinarnog trakta. Rešava respiratorne probleme i prava je pomoć ženama, jer olakšava bolni menstrualni ciklus.
Savremena nauka potvrđuje kako ova aromatična biljka ima sposobnost detoksikacije od hemijskih zagađivača i teških metala. Korijander ima svojstvo pročišćavanja, pomaže organizmu da eliminiše toksine. Poznate su njegove antibakterijske i protivupalne osobine.
Prodavnice zdrave zdrane u svojoj ponudi imaju ulje od korijandera. Reguliše probavu, podstiče rad creva, normalizujući narušenu crevnu floru. Smanjuje nivo holesterola u krvi, stimuliše rad pankreasa i izlučivanje insulina. Otklanja bolove i opušta mišiće. Iskoristite prednosti ovog esencijalnog ulja za negu kože. Jednostavno, iskoristite sve njegove prednosti i unapredite zdravlje.