Uprkos maloj količini, možemo govoriti o hranljivoj namirnici koja nudi najveći kombinovani biljni izvor omega – 3 masnih kiselina, vlakana, proteina, uz niz vitamina, minerala i antioksidanata. Zahvaljujući svojim nutricionističkim vrednostima čia semenke postaju popularna zdrava hrana, iako su u stvari jedan od najstarijih oblika ishrane, poštovane od strane drevnih civilizacija Maja i Asteka kao značajne za ishranu i održavanje energije. Brze i jednostavne za upotrebu, superhrana i dodatak vašoj ishrani. Koristite ih uz jogurt, ovsene kaše, peciva ili frape.
Čia semenke – biljka sinonim za snagu
Super seme kao odličan izvor esencijalnih minerala (fosfor, mangan, kalcijum, natrijum i kalijum) beru se od biljke koja pripada porodici mente poznata i kao Salvia Hispanica (botanički naziv). U pitanju je jednogodišnja biljka, koja svoje poreklo vodi iz Meksika i Gvatemale gde je i danas ostala u redovnoj uprotrebi. Smatrane jednim od pet glavnih useva civilizacije Asteka, treća po važnosti posle kukuruza i pasulja, cenjene su kao osnovna ishrana. Blagog ukusa, čia je naziv za čvrstoću, snagu, upravo zbog obilja hranljivih materija koje mogu biti dodate gotovo svakom obroku. Bogate omega mastima, proteinima, dijetetskim vlaknima idealne su za hidrataciju i osećaj sitosti budući da upijaju tečnost. Danas se proizvode u zemljama kao što su Meksiko, Bolivija, Argentina, Ekvador i Gvatemala i namenjene su ishrani ljudi.
Kako ih koristiti u ishrani?
Najlakši način jeste da ih dodate u sve i svašta. Semena su blagog ukusa, tako da neće uticati na ukus vaše hrane što omogućava da se lako integrišu u obroke i prilagode različitim receptima drastično povećavajući njihovu hranljivu vrednost. Možemo ih definisati kao dodatak hrani i piću. Posipaju se najčešće na žitarice, povrće, salate, jela od pirinča ili jogurta ali se isto tako mešaju u pića i peciva. Semenke se mogu konzumirati sirove ili samleti u brašno čime se povećava hranljiva vrednost peciva, kolača i torti. U kombinaciji sa tečnošću čia semenke bubre i formiraju gel. Kada su natopljene postaju želatin, supstanca koja se redovno koristi u pripremi pudinga. Potopite seme u vodu preko noći, dodajte malo cimeta ili neke druge začine i dobićete puding, poslasticu koju možete jesti ujutro za doručak ili užinu.
Pomešajte četvrtinu šoljice semena u jednoj šolji tečnosti (bademovo mleko ili voćni sok kao popularan izbor). Kada je seme želatirano i mešavina nije više vodenasta puding je spreman. Možete ga držati u frižideru nekoliko dana. Kako je seme samo po sebi blagog ukusa slobodno dodajte začine, iseckano voće, orase ili bilo koje druge prelive koje želite. Zbog njihove sposobnosti da apsorbuju i vodu i masti mogu se koristiti u pripremi sosova (dodajte ih na kraju kuvanja), čorbi, pa čak i kao zamena jajima za smanjenje nivoa holesterola i povećanje hranljivog sadržaja namirnica i peciva (pomešajte 1 kašiku čia semenki sa 3 kašike vode i ostavite da odstoji 15 minuta) što je korisno za vegane ili one alergične na jaja. Pripremite ih u kombinaciji sa pečurkama, ovsenom kašom, jogurtom, mafinima, palačinkama, tost hlebom, vaflima, kao odličan izvor proteina posebno za ljude koji jedu malo ili uopše ne jedu namirnice životinjskog porekla.
Zdravstvene beneficije
Preporučena doza ovih čia semenki jeste 20 grama (oko 1,5 kašike) dva puta dnevno. Kao odličan izvor dodatne količine vlakana doprinose boljem varenju i detoksikaciji, sprečavaju zatvor, stvaraju osećaj sitosti, smanjuje se potreba za hranom, što može doprineti smanjenju telesne težine. Triptofan, amino kiselina koja se nalazi u ovim semenkama pomaže u regulisanju apetita, sna i poboljšava raspoloženje. Semenke su najbogatiji biljni izvor omega – 3 masnih kiselina (vitalne masti koje štite od zapaljenja kao što je artritis, i srčanih oboljenja – smanjuje se rizik od tromboze i aritmije, što može dovesti do srčanog udara, moždanog udara i iznenadne srčane smrti.). Zapravo, sadrže više omega – masnih kiselina od lososa! Ne treba zaboraviti mangan koji je važan u održavanju zdravlja, tu se pre svega misli na kosti. Odličan je izvor kalcijuma posebno za ljude koji ne konzumiraju mlečne proizvode, kao prevencija osteoporozi i održavanju oralnog zdravlja zajedno sa fosforom. Utiču na smanjenje krvnog pritiska, nivoa holesterola i rizika od nastanka hroničnih bolesti, povećanje energije, stabilizaciju šećera u krvi. Dijetetska vlakna imaju značajnu ulogu u regulisanju imunog sistema i upala. Smanjenje rizika od nastanka dijabetesa, regulisanje nivoa insulina.
Saveti za kupovinu i čuvanje
U pitanju su organski proizvodi dostupni na policama prodavnica organske i zdrave hrane. Prilikom kupovine zapamtite da su bele ili crne semenke dobar izbor. Obe varijante sadrže podjednaku količinu hranljivih materija iako tamnije čia semenke mogu sadržati više antioksidanata. Idealno je korišćenje mešavine upravo ove dve boje. Morate voditi računa o kvalitetu proizvoda koji dobijate, pritom izbegavajući braon semenke (nezrele semenke koje nisu pravilno sazrevale što može dovesti do manjih nutritivnih vrednosti i gorkog ukusa semena) ili semenke koje su manje od redovnih (semenke korova). Kako ih čuvati? Lako! Imaju dug vek trajanja za razliku od lanenog semena, čuvajte ih na suvom i hladnom mestu najmanje nekoliko mesecivu posudi sa čvrstim poklopcem. Ukoliko hidrirate semenke, čia želatin možete čuvati u frižideru oko dve nedelje.
Možemo zaključiti sledeće, da pored toga što imaju vredna lekovita svojstva isto tako imaju i značajan nutritivni sadržaj sa osnovnim vitaminima, mineralima, vlaknima i proteinima (30%). Pažnje vredna namirnica, zbog svoje karakteristike da bez obzira na vrstu jela kao dodatak ishrani povećava hranljivu vrednost svakog vašeg obroka. Idealne za početak dana koji obećava dodatnu energiju. Ogromna količina hranljivih materija u odnosu na druge namirnice, definiše čia semenke “super hranom” dostojne tog termina i najzdravijom namirnicom na planeti.