Biljka komorač (Foeniculum vulgare) je vrsta biljke koja potiče iz zemalja koje imaju topliju klimu nego obično. Uglavnom su to zemlje poput Turske, Grčke, Italije i sl. U našoj zemlji se može kupiti gotovo na svim pijacama, u bolje snabdevenim marketima, apotekama, a nekad se može naći i u prodavnicama zdrave hrane.
Često se koristi u ishrani (najčešće u obliku začina), u proizvodnji rakije ali u obliku čaja. Rakija od komorača (Mastika kako je mnogi nazivaju) je prvi put isprobana u Grčkoj (tamo je ovo piće poznato kao Uzo). Veoma često se koristi u farmaceutskoj industriji za proizvodnju raznih parfema i sapuna.
Uzgoj komorača
Postoje više vrste ove biljke. Uglavnom su sve jako prijatnog mirisa i ukusa, ali postoje i neke koje su gorkog ukusa i manje prijatnog mirisa. Na teritoriji Srbije se uglavnom uzgaja na severu, odnosno u Vojvodini, ali nije retkost da se sadi i u drugim krajevima zemlje.
Kada govorimo o sejanju, bitno je znati da se to radi negde na početku godine (uglavnom je to mart mesec). Takođe, za ovu biljku slobodno možemo reći da je dosta zahtevnija od onih za koje smo navikli jer zemlja u kojoj se sadi mora da bude duboka i toplota sredine u kojoj raste mora da bude povećana (veća nego inače). Isto tako, brazde moraju biti na udaljenosti od 50 cm. Hladni vetrovi mogu puno da štete plodu tako da je poželjno da se sadi u nekim ravnicama gde nema nekog većeg vetra.
Zrelost ploda (kada je spreman za branje) se može prepoznati po sivim prugama koje se dodatno pojavljuju. Inače, biljka se gaji kao trogodišnji usev a to znači da prve godine dobijamo sadnice iz kojih se kasnije (u naredne dve godine) razvijaju plodovi.
Berba ide negde s krajem jula ili početkom avgusta meseca. Postoje dva načina da se ubere plod komorača, a to je takozvanom metodom češljanja (treba više vremena, ali plodovi koji se ovako uberu se kasnije skuplje prodaju).
Pod ovom metodom se podrazumeva češljanje isključivo zrelih plodova. Vodite računa da ovi plodovi moraju biti zelene boje. Drugi način da odradite berbu je sličan branju pasulja. Svi plodovi se lepo prostru da se osuše, a kasnije se mlate na nekom najlonu iz kog se kasnije vrši selekcija zdravih plodova.
Kako možemo da koristimo uvu biljku u kulinarstvu
Dobra karakteristika je to što se svi delovi ove biljke mogu koristiti u pripremi raznovrsnih jela. Listovi komorača daju najbolji ukus pečenoj ribi, a vizuelno jako lepo idu na salatama tako se često koristi i u dekoraciji jela. Biljka komorač se može kombinovati sa gotovo svim povrćem ali i voćem.
U Francuskoj je na primer popularan omlet baš sa ovom biljkom. Zrna ovog ploda se mogu koristiti u proizvodnji peciva i drugih poslastica za koje je potrebno brašno. Trebate znati da najbolji efekat ima ukoliko se jede tako sirov. S obzirom da mu je ukus jako prijatan, smatramo da vam ovo neće predstavljati problem. Tako da je ovo idealna zamena za one grickalice koje su pune aditiva i koji se dobijaju industrijskom obradom.
Ova biljka u kombinaciji sa pomorandžom je savršena salata koja se služi uz morsku ribu, i veoma je poplarna u Italiji. Salatu od komorača i narandže se pravi na veoma jednostavan način i potrbno vam je sledeće.
- 1 Komorač
- 2 kom Oljuštene narandže
- 1 Kašika maslinovog ulja
- So i biber
Prvo pristupite čišćenju komorača i isecite ga na tanke komade. Narandžu takođe iseckajte na sitnije komade, i sve to stavite u jednu činiju. Stavite jednu kašiku maslinovog ulja, a soli i bibera stavite po vašoj želji. Promešajte i vaša salata je spremna.
Isto tako možete napraviti i salatu sa maslinovim uljem koju možete služiti gotovo uz sva glavna jela. Ukoliko volite da se bavite kulinarstvom i da malo više istražujete i eksperimentišete jelima, onda je ovo pravi sastojak za vas. Na žalost ova biljka se u našim krajevima retko koristi u kuhinji i za pripremu ukusnih salata, ali ko je jednom proba uvek joj se rado vraća.
Čaj od komorača priprema
Kako ima puno zdravih sastojaka u sebi, ne čudi nas činjenica da se čaj od komorača može koristiti u više namena. Koristi se za podizanje i jačanje imuniteta, za grčeve kod beba, za mršavljenje, povećava proizvodnju mleka kod dojilja.
Ako želite da ojačate svoj imunitet, onda je priprema standardna (kao kod svakog drugog čaja). Sve što vam treba za pripremu jedne šolje je jedna usitnjena kafena kašika koja se sipa u neku manju šerpicu ili džezvu. To preliti vodom i ostaviti da se kuva. Jednom kada počne da ključa merite vreme i pustite da ključa nekih 5 minuta. Posle toga sklonite sa ringle i preklopite šerpicu da para ne izlazi. Posle 15 minuta možete sve to pricediti i popiti. Preporučena doza je negde oko dve do tri šolje dnevno (trudite se da ne preterujete).
Većina lekara se slaže u tome da je čaj od komorača veoma koristan za majke dojilje jer pozitivno utiče na proizvodnju mleka. Naravno o samom kvalitetu mleka nema potrebe da govorimo jer je majčino mleko daleko zdravije od mleka u prahu.
Komorač je biljka koja se brine za vaše zdravlje
Postoje više razloga za upotrebu komorača, kako u obliku čaja tako i u nekim drugim oblicima. Nema puno kalorija tako da je često sastojak nekih dijeta za mršavljenje. Koristi se i kod osoba koje imaju problema sa zatvorom zato što podstiče bolji rad creva.
Problem sa povišenim holesterolom u krvi se može lečiti baš ovom biljkom (stimuliše rad jetre i pankreasa). Kako smo već rekli za čaj komorača, postoje više vrsta ali je najpopularniji onaj za pojačanje imuniteta. Ljudi koji su duže vreme koristili ovu lekovitu biljku imaju jako pozitivna iskustva, a jedan od glavnih razloga je to što, kako kažu, utiče pozitivno na nervni sistem, a samim tim i na raspoloženje.
Anemičnim (malokrvnim) osobama se preporučuje upotreba komorača jer je dokazano dobar, ali vam svakako savetujemo da se najpre posavetujete sa lekarom.
Ako imate problema sa oteklim kapcima, onda možete iskoristiti ohlađeni čaj tako što ga nanesete na gazu i na taj način napravite oblogu za oči. U nekim slučajevima može pomoći i za poboljšanje vida.
U današnje vreme mnogo žena ima problema sa neredovnom i bolnom menstruacijom. Razlog tome može biti više faktora između toga način ishrane i stres kojem smo svakodnevno izloženi. Neka ispitivanja su pokazala da konzumiranjem ove biljke možete ublažite bolove u vreme ciklusa i pospešiti menstruaciju.
Stara legenda iz grčke mitologije nam govori da biljka komorač daje besmrtonst. Navodno je Prometej ukrao vatru od Zevsa i sakrio je u šupljinu stabljike ove biljke kako bi je predao ljudima. Naravno od ove biljke nećete postati besmrtni, ali ćete sigurno učiniti nešto pozitivno za vaše zdravlje.