Kardamom je višegodišnja zeljasta biljka iz porodice đumbira. Poreklo vodi iz jugoistočne Azije, a u Evropu je donet u 13. veku pre nove ere. Danas se najviše uzgaja u Indiji, Nepalu, Vijetnamu, Tajlandu i Srednjoj Americi.
Postoji nekoliko vrsta kardamoma ali u ovom tekstu ćemo se pozabaviti najzastupljenijim i najtraženijim, a to je zeleni kardamom (Elettaria cardamomum).
Upotreba kardamoma
Kardamom je poznat čoveku već više od tri i po milenijuma. Seme kardamoma se upotrebljava u ishrani kao začinska biljka. Zbog svog specifično slano/slakog ukusa savršeno pristaje kako slanim tako i slatkim jelima. Širok je spektar jela u koja se ova biljka može dodati.
Recimo samo to da se dodaje u razne čorbe, jela sa morksim plodovima, meso, povrće, slatka jela i veliki broj pekarskih proizvoda. Takođe poseduje i značajna lekovita svojstva zbog kojih se koristi i u farmaceutskoj industriji. Zbog svoje prefinjene arome koristi se u kozmetičkoj industriji za proizvodnju parfema.
Kardamom kao dodatak jelima
Limunkasto-ljutkasti ukus ovog začina dobro se slaže kako sa slatkim tako i sa slanim gastronomskim specijalitetima. Prilikom kupovine birajte neoljuštene semenke tj. one koje su u mahunama jer oljuštene i mlevene semenke brzo gube svoj egzotični ukus.
Indija i Bliski istok ga vec vekovima koriste kao dodatak riži, pekarskim proizvodima, mesu i kobasicama, raznim marinadama, jakoj crnoj kafi i čaju, a Indijci i za pripremu svog tradicionalnog jela curry.
U Evropi najveći ljubitelji kardamoma su Rusi i skandinavski narodi. Koriste ga kao dodatak jelima od povrća i mesa, a Šveđani prave i ukusne pogačice sa kardamomom.
Da biste pripremili ukusan obrok sa ovim začinom potrebno je da se semenke prethodno kratko proprže da bi ukus kardamoma došao do izražaja.
Svim ljubiteljima dobre kuhinje predlažemo da isprobaju sledeći recept:
Preliv od mlevenog mesa sa kardamomom (za 4 osobe)
Potrebno je:
– 500 g mlevenog mesa (pola svinjsko pola juneće)
– 2 srednje glavice crnog luka
– 250 ml paradajz pirea
– 120 g kukuruza šecerca
– naribana kora od pola limuna
– 1 kasicica mlevenog kardamoma
– 1 kasicica gustina ili brašna
– ulje,so
Priprema:
Iseckati luk na kockice, propržiti ga na ulju dok ne postane staklast, dodati meso, posoliti (otprilike 1 ravna kašicica soli ili po želji), usuti vode taman toliko da meso ogrezne i dinstati ga 20-tak minuta. Po potrebi dodavati po malo vode i održavati masu vlažnom.
Nakon 20 min dodati kardamom, koru limuna, paradajz pire i gustin razmućen u pola čaše hladne vode. Po potrebi se može dodati još malo vode ako želite da preliv bude ređi.
Mešati i kuvati jos 1-2 min. Na kraju dodati kukuruz šecerac.
Služiti uz kuvani pirinač.
Savet: Umesto pirinča možete servirati i testo, palentu ili proso.
Treba napomenuti da kardamom uvek dodajete na kraju, kada je jelo već gotovo, tek toliko da se potpari, jer ako se duže kuva gubi na ukusu, mirisu i lekovitosti.
Kardamom kao lek i njegove zdravstvene blagodeti
Kardamom je jedan od najzastupljenijih začina u indijskim domaćinstvima. Ne samo da poboljšava ukus jelima već se redovno koristi i kao osveživač daha.
Međutim, mahuna naoko skromnog izgleda ima još mnogo toga da ponudi, zdravstveno posmatrano. Navešćemo samo neke od blagodeti koje pruža ova biljka u očuvanju i unapređenju vašeg zdravlja.
• Poboljšava varenje
Da li ste se ikad pitali, šta je najbolje konzumirati nakog obimnog obroka da bi ste smanjili nadutost u stomaku? Odgovor je kardamom zbog toga što poseduje supstance koje ubrzavaju varenje hrane, smanjuje upalu želudačne služokože i time smanjuje osećaj mučnine i gorušice.
Savet: Sameljite u blenderu 2-3 mahune kardamoma, komad đumbira, 2-3 karanfilića i nekoliko semenki korijandera. Konzumirajte ih sa toplom vodom. Smanjićete simptome lošeg varenja, nadutosti i gasova.
• Borac protiv lošeg zadaha
Ako imate neprijatan zadah i probali ste na razne načine da ga uklonite, dajte šansu kardamomu. Ovaj začin ima jaka antibakterijska svojstva a, osim toga, ima jak ukus i prijatan miris. Štaviše, kardamom deluje na srž problema a to je loše varenje, koje je jedan od glavnih uzroka lošeg zadaha.
Savet: Svako jutro popijte čaj od kardamoma. Time ćete uraditi dobar detoks (čiščenje) organizma i ujedno ojačati sistem za varenje i time sprečiti neprijatan zadah.
Dobar predlog je i da nakon svakog obroka sažvaćete jednu mahunu kardamoma. Ona će otpustiti mnoštvo esencijalnih ulja koja će stimulisati vaše pljuvačne žlezde da pojačaju lučenje pljuvačke i istovremeno će stimulisati služokožu želuca da bolje radi.
• Može da ublaži simptome respiratornih bolesti
Kardamom pojačava cirkulaciju krvi u plućima i time može da olakša simptome otežanog disanja kod prehlade, kašlja a, prema nekim iskustvima, i kod astme.
Ajurvedska medicina (drevna indijska medicina) kardamom smatra “toplim” začinom jer “greje” telo iznutra i pomaže iskašljavanju.
Savet: Ako ste prehlađeni i kašljete, najbolje prirodno sredstvo koje ce vam pomoći je kardamom. Dodajte nekoliko kapi esencijalnog ulja kardamoma u prokuvanu vodu i naparite se.
• Pomaže u održanju krvnog pritiska pod kontrolom i pravilnog srčanog ritma
Bogat mineralima kao što su kalijum, kalcijum i magnezijum, kardamom je prava riznica elektrolita. Jedna od najvažnijih supstanci u vašem krvotoku, telesnim tečnostima i ćelijama je kalijum.
Poznato je da kalijum utiče na rad srca i krvni pritisak. Biljka kardamom obiluje kalijumom i ponaša se kao diuretik. Takođe sprečava nagomilavanje trombocita i nastajanje ugrušaka u krvnim sudovima.
Savet: Za dobrobit vašeg srca dodajte kardamom vašim jelima ili jednostavno pijte čaj od kardamoma.
• Dobar u borbi protiv anemije
Još nekoliko bitnih sastojaka kardamoma su gvožđe, bakar i vitamini C, riboflavin i niacin. Njihova kombinacija pomaže u borbi protiv malokrvnosti i olakšava simptome koje prouzrokuje ovo stanje.
Savet: Dodajte prstohvat kardamoma i kurkume u šolju toplog mleka. Popijte ovo svako veče da biste pobedili slabost i druge simptome anemije.
• Pomaže telu u detoksikaciji i borbi protiv slobodnih radikala
Kardamom je odličan izvor mangana, minerala koji igra ključnu ulogu u proizvodnji enzima koji uništava i izbacuje slobodne radikale iz tela. Takođe je dobar za detoksikaciju organizma čime vas štiti od pojave raka i drugih povezanih bolesti.
Savet: Da biste pomogli svome telu da se očisti od štetnih materija dodajte kardamom u hranu ili pijte čaj od kardamoma.
• Antibakterijsko, antivirusno i antifungalno dejstvo
Kardamom sadrži ulja koja sprečavaju razmnožavanje patogenih organizama kao što su bakterije, virusi gljivice i buđi. Veoma je bogat cineolom koji je jak antiseptik i pogubno deluje prvenstveno na bakterije u ustima.
• Kardamom snižava krvni pritisak
Zbog svojih diuretičkih svojstava kardamom pomaže u čišćenju bubrega, bešike i mokraćnih kanala. Podstiče izlučivanje toksina, viška vode i soli iz organizma pa samim tim snižava povišen krvni pritisak.
• Sprečava pojavu raka
Osnova našeg zdravlja je u zdravom probavnom traktu i zdravoj hrani koju unosimo. Danas se pretpostavlja da su sve bolesti, a posebno maligne, tesno povezane sa neadekvatnom ishranom.
Naučnici sa univerziteta u Kalkuti otkrili su da se redovnom upotrebom kardamoma u ishrani značajno smanjuje verovatnoća nastanka kancera debelog creva. Antioksidansi kojima je bogat ovaj začin neutrališu dejstvo slobodnih radikala u našem organizmu, popravljaju eventualnu štetu koja je nastala njihovim dejstvom i štite ćelije od daljih oštećenja.
Kako pripremiti čaj od kardamoma
Od sastojaka vam je protrebo sledeće:
• 1,5 l vode
• 3 kasicice listova crnog čaja
• 3 mahune kardamoma
• 250 ml mleka
• Šećera ili meda po vašem ukusu
Prokuvati vodu i skloniti sa vatre, u nju dodajte listove crnog čaja, zatim mahune kardamoma koje su prethodno blago otvorene na vrhu i mleko koje ste pripremili.
Čaj ponovo vratiti na šporet da proključa. Skloniti ga čim proključa i ostaviti da se malo prohladi. Posle toga ga možete procediti i piti. Ako nemate mahune, u čaj možete staviti četvrtinu kašičice mlevenog kardamoma.
Bitno je napomenuti da čaj od kardamoma ubrzava metabolizam, sagoreva višak masti, i samim tim pomaže u rešavanju suvišnih kilograma.
Gde kupiti kardamom i kako se čuva
Kardamom se može naći u makrobiotičkim prodavnicama i u prodavnicama zdrave hrane a sve česce i u online prodavnicama.
Uvek kada kupujete kardamom prednost dajte neočišćenim semenkama tj. mahunama. Očisceno seme kao i mleveno seme su osetljivi na svetlost i mogu da izgube značajan deo svojih aromatičnih i lekovitih svojstava dok ne stignu do vaše trpeze.
Mahune takođe treba da budu svetlo zelene boje. Ako su mahune izbledele znači da su sušene na suncu i samim tim manje kvalitetne.
Važna napomena za decu, trudnice i dojilje: Ne koristite kardamom bez konsultacija sa lekarom jer ako se koristi u prevelkim dozama može da izazove iritaciju organa za varenje.
Hyman Krumbholz
Dobry przykład oby tak dalej.