Mali, zimzeleni žbun voli osunčana mesta i toplotu. Njegovo prirodno stanište jeste oblast Sredozemnog mora. Kapar je višegodišnja biljka, spontana i divlja. Svoje mesto nalazi u najskrivenijim i nepristupačnim terenima. Izgleda neuredno i vrlo razgranato „držeći“ se starih zidova i pukotina u kamenu i stenama, gde najčešće raste.
Područja sa malo padavina idealno su okruženje za kapar, biljka će se lepo razvijati. Isto tako, savršeno joj odgovaraju klimatski uslovi u kojima raste maslina. Svoju primenu ne nalazi samo u kuhinji, zbog karakterističnog ukusa. Lekovite osobine kapra poznate su još od davnina. Zahvaljujući lepoti svojih cvetova i činjenice da cveta tokom leta, neosporno je da privlači pažnju. Upravo zbog toga se koristi i kao ukrasna biljka.
Ovaj začin možete kupiti u radnjama zdrave hrane ( bio špajizima), i vecim prodavnicama i marketima. Sama cena ovog začina je pristupačna.
Izdržljivi kapar okupan suncem
Mediteransko bilje voli topla leta i blage zime. Kapar je izuzetno delikatan u prvim godinama života, s tim da kasnije postaje izuzetno izdržljiv. Rođen na suncu i teškim terenima, nema posebne zahteve u pogledu zemljišta. Otporan je na vetar i suše zahvaljujući svom korenu, koji prodire duboko u zemlju. Listovi su uglavnom zaobljeni, kožasti i sjajni, tamno zelene boje.
Prelepi cvetovi kapra izuzetno su mirisni i upadljivi. Istovremeno elegantni i raskošni, sa četiri latice, ružičasto belih nijansi uz prisustvo brojnih ljubičastih prašnika. Biljka cveta tokom leta, sve do početka jesenjeg perioda. Plod je izdužena bobica koja u svojoj unutrašnjosti krije seme.
Jestivi deo ove biljke zapravo su cvetni pupoljci koji još uvek nisu otvoreni. Najčešće se čuvaju u soli i upotrebljavaju kao odličan završetak različitih jela. Ukusom su vrlo intenzivni i aromatični.
Prikupljanje i čuvanje cvetnih pupoljaka
Pupoljci se prikupljaju rano ujutro, neposredno pre otvaranja cveta. To je delikatan posao, jer se u potpunosti obavlja rukom. Samo ih vešte ruke mogu prikupiti, bez oštećenja pupoljaka. Tokom leta sakupljaju se gotovo svakodnevno, sve do rane jeseni. Istovremeno, vodi se računa i o njihovoj veličini. Zapravo su najukusniji oni koji su najmanji, aromatični su i intenzivnijeg ukusa (sačuvani u soli).
Kada su prikupljeni obrađuju se u najkraćem mogućem roku. Ne može se konzumirati sveži kapar, gorak je i neprijatan ukusom. Mora se usoliti da se eliminiše gorčina. To je najčešći i najpogodniji način. Pupoljci se podvrgavaju sazrevanju na bazi morske soli. Naizmenično se slaže sloj kapra na sloj krupne soli, i tako sve do kraja, dok se ne ispuni posuda. Jednostavniji postupak podrazumeva mešanje soli i kapra, bez slaganja u slojevima.
Slanim (ili kiselim) čuvanjem pupoljaka aktiviraju se enzimski procesi koji podstiču njegovu blago začinjenu aromu. Nakon odgovarajućeg tretmana konzervacije kapar dobija svoj karakterističan, potpun ukus. Neposredno pre jela mora se isprati kako bi se uklonio višak soli.
Kapar u tegli
Gruba so se ispostavila kao savršena za čuvanje kapra. Koriste se samo dva sastojka u jednakim količinama, kapar i so. Prikupite najmanje pupoljke, koji još nisu otvoreni. Moraju se brzo oprati, kako bi se uklonila nečistoća i prašina. Ocedite ih i pustite dobro da se osuše na suncu jedan dan, naslonjeni na čistu kuhinjsku krpu.
Na dno staklene posude sipajte prvi sloj grube soli i jedan deo kapra, naizmenično, sve dok ne ispunite posudu do vrha. Vodite računa da poslednji sloj soli mora biti u izobilju u odnosu na prethodne. Delovanjem soli kapar će osloboditi vodu. Potrebno je ukoniti tečnost koja se formira na dnu posude. Kapar se ponovo pere i suši, pokriva solju. Sve se ponavlja dok u potpunosti ne oslobodi vodu. Nakon toga se drži usoljen u staklenoj tegli ili rastvoru sirća.
Teglu dobro zatvorite i odložite na suvo mesto. Posle mesec dana kapar je spreman. U ovim uslovima možete ga dugo čuvati, bez problema. Međutim, ako teglu držite u kuhinji, na svetlosti, preporučljivo je konzumirati ga u roku od par meseci, jer u suprotnom gubi svoju aromu.
Kapar u sirćetu
Još jedan jednostavan recept, kako možete pripremiti kapar u tegli. Potrebni su sledeći sastojci: kapar, gruba morska so, belo sirće i voda. Stavite ih u staklenu posudu sa puno grube morske soli. Stavite sloj kapra, opet sloj soli i tako redom. Na kraju se kapar pokriva solju. Morate svakodnevno isprazniti posudu jer će se formirati tečnost zahvaljujući procesu soli. Kada ne bude više vode to znači da je začin spreman za čuvanje.
Uzmite sterilne staklene tegle sa poklopcima. Dopro isperite kapar pod mlazom vode i odložite ih u tegle. Dodajte mešavinu belog sirćeta i vode u jednakim delovima. Biće spremno za upotrebu nakon mesec dana, idealno za salatu.
Upotreba kapra u kuhinji
Zahvaljujući svom prepoznatljivom ukusu primenu nalazi u kuhinji. Jedan je od tipičnih ukusa mediteranske kuhinje. Upotrebljava se za aromatizovanje različitih jela. Nabavite kapar, recepti koje često koristite biće ukusom aromatičniji. Lepo se kombinuje sa jelima od mesa, ribe, testeninom. Upotrebite začin kapar zajedno sa maslinama, upotpunite ukus sveže pripremljene salate ili pice.
Koristi se veoma često prilikom pripreme različitih preliva. Jedinstveni kapar, začin specifičnog ukusa obezbediće bogatiji ukus. Izbegavajte njegovu upotrebu sa toplotom, na taj način se gubi veliki deo njegovog kvaliteta. Preporuka je da začin dodate što kasnije, na samom kraju prirpeme jela.
Lekovita svojstva kapra
Njegova aromatična svojstva su sadržana u cvetnim pupoljcima. Sadrži vitamin A, kao i vitamine C i B. Bogat je mineralima kao što su kalcijum, kalijum, gvožđe i fosfor. U narodnoj medicini se preparati od kapra koriste za lečenje proširenih vena i drugih problema vezanih za cirkulaciju krvi. Kapar stimuliše apetit i varenje, istovremeno smanjujući nadutost. Takođe, poznati su i njegovi anti – reumatski efekti. Eterična ulja se koriste za masažu. Dobijanje esencije iz korena svoju primenu nalazi kod čireva.
Ako ste se pitali šta je kapar verovatno ćete čuti da je u pitanju prirodni lek za alergije. Kapar ima veliku moć u zaštiti tela od alergena (polen i prašina). Njegovi aktivni sastojci se koriste za dobijanje leka kojim se mogu redukovati najčešći simptomi alergija.
Domaći sos od kapra
Pripremite svež preliv za testeninu. Kombinujte kapar sa bademima, belim lukom, mlevenom paprikom i parmezanom. Na kraju sve začinite nanom i bosiljkom, što će ovaj sos od kapra učiniti svežim i idealnim za upotrebu. Idealan je ukoliko želite na primer obogatiti ribu.
Potrebni su sledeći sastojci (za 4 osobe) : 140 gr usoljenog kapra, 200 gr blanširanih badema, 1 veza bosiljka, 10 listova nane, 30 gr parmezana, 1 čen belog luka, ekstra devičansko maslinovo ulje u dovoljnoj količini i prstohvat mlevene paprike.
Ukoliko se odlučite da pripemite pesto u blenederu dobro je koristiti neke mere predostrožnosti. Čelične lopatice stavite u zamrzivač 10 minuta, na ovaj način će se ograničiti rizik od oksidacije, jer postoji mogućnost da preliv postane taman i gorak.
- stavite kapar u posudu sa dosta tople vode na 30 minuta, dva puta menjajući vodu. Ocedite i isperite ih temeljno pod mlazom vode;
- ispran kapar prenesite u mešalicu (u koju ste stavili ohlađene oštrice) u kombinaciji sa bademima, parmezanom, češnjom belog luka, opranim i osušenim bosiljkom i mentom. Na kraju dodajte prstohvat mlevene paprike;
- sve dobro izmiksajte. Koristite odmah kao dodatak jelima ili odložite u frižider u staklenu posudu, preliven uljem.