So je jedan od glavnih ako ne i najbitniji začin koji svakodnevno koristimo. Takođe je veoma bitno da svaki dan unosimo određenu količinu soli zbog boljeg funkcionisanja organizma. Kao sa svim stvarima u životu, i sa ovim začinom moramo biti umereni.
Po savetu nutricionista unošenje malih količina soli je veoma bitno za pravilno funkcionisanje organizma. Poznato je da naše telo ne proizvodi so, iz tog raloga je unosimo kroz ishranu. Bez nje bi naše telo postalo energrtski neuravnoteženo, nervni sitem i mišići bi prestali sa radom što bi dovelo do fatalnog završetka.
Sve telesne tečnosti koje naše telo proizvodi su slane: znoj, suze, pljuvačka i krv. Upravo znojenjem mi odstranjujemo višak soli iz organizma i na taj način održavamo balans. Svi stručnjaci se slažu u jednom. Odrasle osobe nebi smele unositi više od 6g (dnevno) soli u organizam, a deca znatno manje.
Morska ili kuhinjska, koja je zdravija ?
Ralika između ova dva tipa soli je u ukusu, načinu prerade i tekturi (zrnca morske soli su krupnija i oštrija od kuhinjske). Većina ljudi misli da kuhinjska so sadrži više natrijuma u sebi, i da je zbog toga krupna morska mnogo zdravija. To zapravo nije istina. Udeo natrijuma je skoro pa identičan, tačnije razlika je zanemarljiva.
Sam proces proizvodnje se bitno razlikuje. Morsku so dobijamo procesom ispiranja slane vode iz mora, okeana i slanih jezera. Ovaj tip soli zadržava svoj oblik i krupnoću jer je proces obrade veoma kratak, pa možete primetiti oštre ivice na njenom zrnevlju. U zavisnosti od tipa vode zavisi i broj minerala koje ovaj začin sadrži u sebi. Krupna morska so je veoma popularna u restoranima. Veliki broj kuvara tvrdi da je bolja za pripremu hrame i da daje poseban “šmek“ zbog svoje neodoljive hrskavosti i jačine ukusa.
Proizvođači raznih grickalica je često koriste prilikom proizvodnje čipseva i sličnih proizvoda, jer kako kažu na taj način promovišu “prirodno“, a ujedno i sadrži menarale kao što je magnezijum koji podstiče metabolizam, i upravlja nervima i mišićima.
Proces proizvodnje kuhinjske soli je potpuno drugačiji. Nju dobijamo iskopavanjem iz rudnika soli, a to je uglavnom na mestima gde je nekada bilo more. Da bi se doslo do finalnog proizvoda proces je prilicno dug, i u njemu se gubi veliki broj minerala te se zbog toga dodaju neki aditivi.
Kao i uvek naša preporuku je da koristite ono što je prirodnije, u ovom slučaju to je so iz mora. Na samo zato što je dobijena prirodnijim putem, već i zbog toga što sadrži minerale koji su veoma bitni za naš organizam, a to su : kalijum (pomaže u pravilnom održavanju rada srca) , fosfor i kalcijum (oni se trude da imamo jake i zdrave zube i kosti)
Zbog čega je morska so dobre za naše zdravlje ?
Zadnjih godina prodaja soli iz mora je stalnom porastu, jedan od razloga je verovatno i taj što su informacije dostupnije nego ranije, tako da na lak način možemo uporediti dva naizgled ista proizvoda.
Možda će vam zvučati neverovatno, ali sa morskom solju možete izgubiti suvišne kilograme. Stvaraju se sokovi pomoću kojih se hrana brže vari te se na taj način znatno umanjuje mogućnost zatvora i debljanja.
Smanjuju se potrebe za insulinom, te se pomaže organizmu da održava optimalni nivo šećera u krvi. Dijabetičari bi upravo zbog toga trebali konzumirati ovu vrstu soli.
Verovatno ste naišli na više tipova mirišljave soli koja se stavlja u kupku. Slana voda ima terapeutska dejstva i na taj način obezbeđuje ugodan san. Ukoliko ovo još uvek niste probali, naš savet vam je da to učinite što pre, i na kratko vreme zaboravite negativne stvari koje vas okružuju.
Ojačava imuni sistem, na taj način ćete spremnije dočekati sezonu gripa, i postajete otporniji na neke alergije.
Pomaže i pravilnom funkcionisanju kardiovaskularnog sistema. Umanjuje nivo lošeg holesterla u krvi, normalizuje krvni pritisak. Najbolje je reća da vas u velikoj meri štiti od bolesti srca i umanjuje šanse za nastanak infarkta.
Korisna je za respiratorni sistem, smanuje upale te usporava izlučavanje sluzi, i olakšava disanje.
Rekli smo da so iz mora sadrzi minerale, a oni su veoma bitni za ćelije kože. Daju snagu membranama ćelija, zadržavaju hidratantnost i omogućuju pravilan protok krvi kroz površinu kože.
Obloga od morske soli smanjuje podočnjake opušta kesice ispod očiju i smanjuje stres.
Slana voda je veoma korisna za održavanje vlasi kose, posebno kod osoba koje imaju problema sa masnom kosom. Ona apsorbuje višak ulja iz kose te vam kosa postaje mekša i kvaliternija.
Ovo možete isprobati na veoma jednostavan način. Stavite malo soli i šampona u neki bočicu i promukajte. Kada se tečnost sjedini sa njom operite kosu kao što uvek radite ali kosu operite sa hladnijom vodom. Rezultat će biti sjajna i lepršava kosa.
Da li možemo sami napraviti morsku so ?
Odgovor je da. Ali prvi i jedini uslov je da živite negde na moru ili kraj okeana. Brojke stoje ovako. Na nekih 10l vode možete dobiti oko 2 šolje soli. Naravno opet sve zavisi od slaniteta vode ali to su sada manje bitne stvari.
Prvo i osnovno. Nađite parče mora (okeana) odakle ćete uzeti vodu. Bilo bi poželjno da to bude van naseljenog mesta jer je tamo voda znatno čistija. Uzmte vode koliko želite, ali znajte ovo. Mnogo vode znači duži proces ali i veća količina soli, manje vode znači manje soli, ali i kraći proces. (Možda je za prvi put najbolje da probate sa malom količinom vode)
Kada ste vodu dopremilu u vašu kuhinju, uzmite jednu veću šerpu u koju ćete usuti vodu, na nju stavite cediljku u koju ćete staviti gazu ili čistu krpu. Vodu procedite kroz tkaninu kako biste odstranili nečistoću iz nje. Ovaj proces možete ponoviti dva puta.
Kada ste ovo uradili šerpu stavite na šporet i počnite sa „kuvanjem“ vode. Ovo je ujedno i najbrži način da dobijete vašu domaću, prirodnu krupnu morsku so. Kako se nivo vode bude smanjivao tako ćete i primetiti da se so pojavljuje na dnu šepre. Smanjite vatru i češće mešajte kako vam se so ne bi “zapalila”
Negativni efekti i posledice usled prekomernog konzumiranja soli
Kao što znate konzumiranje soli u velikim količinama nije dobro, i donosi negativne efekte po naše zdravlje kao što su: Povišeni krvni pritisak koji dovodi do bolesti srca, stvara pritisak na bubrege i može prouzrokovati i bolesti bubrega, može dovesti do dehidracije, mučnine i vrtoglavice. Velika količina soli takođe oštećuje sluzokožu želica te on postaje osetljiv na razne infekcije i može dovesti do pojave tumora.
Budite umereni, ako je hrana već zasoljena a vama to nije dovoljno, dodajte malo limunovog soka. On će vam dodatno zasoliti jelo a uz to je i prirodni konzervans.