Vekovima je bio u središtu trgovine začinima. Danas se široko koristi u kuhinji i uživa prava lekovita svojstva. Karanfilić je izuzetan začin isceliteljskih moći. Koristi se kao prirodni lek za zubobolju i kao takav prisutan je u sastavu mnogih oralnih dezinfekcionih sredstava. Isto tako, svoju primenu nalazi kod lošeg varenja, dijareje, stanja mučnine i povraćanja. Njegovi rezultati su izuzetni kod izraženih otoka na koži i gljivičnih infekcija. Međutim, karanfilić kao lek za holesterol odavno je u upotrebi.
Lepota aromatičnog pupoljka
Srednje visoko zimzeleno drvo tipično za tropske krajeve. Karakterišu ga veliki kožasti listovi koji se uvek javljaju u paru. Vrlo su aromatični i prijatnog mirisa. Na krajevima stabljika nalaze se istaknuti roze cvetni pupoljci.
Sastavljeni su od četiri dela i liče na male klinove. Javljaju se u gustim grupama, u dva perioda tokom vegetacije. Njihov miris je topao, malo opor ali aromatičan. Pupoljci se ručno sakupljaju a potom suše na suncu. Sušenjem se boja menja iz roze u braon. Tada klinčić dobija svoj prepoznatljiv izgled.
Karanfilić kao dodatak za ukusna jela
Verovatno je najviše poznat i cenjen u kuhinji, kao ukusan i aromatičan začin. Dodaje se za poboljšanje ukusa. Možete koristiti ceo klinčić ili u vidu praha.
Posebno je popularan u slatkim receptima. Koristi se za bolji ukus peciva, kuvanog voća, medenjaka, kolača, likera i aromatizovanih vina. Nezaobilazan je sastojak svakog kuvanog vina. Ovaj oštar i mirisan začin čest je dodatak mnogih čajeva.
Tradicionalno se koristi u kombinaciji sa drugim biljem za bolji ukus mesa, variva i marinada. Sastojak je kineskih pet začina. Napravite magični spoj od nekoliko začina, uključujući i karanfilić. Sipajte ih preko žitarica i jogurta.
Kako odabrati i skladištiti (čuvati) klinčić
Uvek se opredelite za kupovinu karanfilića u vidu pupoljaka umesto u prahu. To je svakako bolja opcija! Možete ih potražiti u prodavnicama čija je ponuda raznovrsnija. Razlog je u tome što prah gubi svoju aromu i suštinske komponente veoma brzo.
Kako bi ste procenili njegovu svežinu (kvalitet) jednostavno ga stisnite prstima. Oslobodiće ulje ako je svež. Alternativno, bacite par klinčića u vodu. Dobri će plutati po površini vode u vertikalnom položaju, dok će stariji potonuti.
Za dobijanje najsvežijeg ukusa koristite mlin za kafu. Sameljite cele pupoljke karanfilića neposredno pre kombinovanja sa ostalim začinima. Čuvajte ga u teglici ili odgovarajućoj posudi i zaštitite od vlage. Suve pupoljke karanfilića možete čuvati godinu dana. Ako ih sameljete obavezno ih upotrebite u narednih šest meseci.
Karanfilić kao lek i njegova lekovitost
Njegove neverovatne osobine odavno su poznate lekarima i psihoterapeutima širom sveta. Ovi cenjeni pupoljci koriste se u medicinske svrhe. Karanfilić kao lek kroz umerenu upotrebu sprečava pojavu čitavog niza savremenih bolesti.
Bogat je dragocenim mineralima kao što su gvožđe, cink, mangan, bakar, magnezijum, selen i kalcijum. Prisutan je vitamin B6 ali i nezaobilazni C, K i E vitamini. Aktivna komponenta karanfilića je eugenol ulje. Deluje kao antiseptik, anestetik i probavni stimulans. Sprečava nastanak krvnih ugrušaka što ga čini savršenim dodatkom u ishrani obolelih od kardiovaskularnih bolesti i visokog krvnog pritiska.
Kao izbor za svaki dan preporuka je sveže mleveni klinčić. Pored toga, možete upotrebiti i njegovo eterično ulje razblaženo sa vodom. Pristupačni su po ceni i dostupni za različite namene i zdravstvene probleme.
Pomaže u prevazilaženju umora i glavobolje, stimuliše cirkulaciju krvi i smatra se prirodnim afrodizijakom. Starenje se može odložiti na mnogo načina bez da se pribegne najnovijim otkrićima koje nudi estetska hirurgija. Ovaj začin karakterišu značajna antioksidantna svojstva sposobna da deluju odlučno protiv starenja.
Eterično ulje karanfilića
Verovatno najbolji proizvod ove biljke. Dobija se mlevenjem klinčića neposredno pre pripreme. U suprotnom lekovita svojstva isparavaju i gube svoju moć iscelenja.
Možete ga relativno lako pripremiti kod kuće ili kupiti u bolje opremljenim biljnim apotekama i prodavnicama sa začinima. Sipajte u odgovarajuću teglu četvrtinu šolje karanfilića. Prelijte ga kvalitetnim maslinovim uljem (1 puna šolja). Ostavite da odstoji 24 sata. Nakon toga, ulje dobro procedite i prebacite u teglu sa jakim poklopcem. Neka uvek bude dobro zatvoreno. Odložite ulje u frižider ili na hladno mesto.
Karanfilić kao lek u vidu ulja rešava brojne zdravstvene probleme i stanja. Ne zaboravite da je izuzetno jako i kao takvo poželjno za korišćenje u razblaženom obliku. Smatra se dobrim borcem protiv uporne gljivice kandide. Izuzetno je rešenje za lošu probavu, smanjujući pritisak gasova u stomaku. Dodajte nekoliko kapi karanfilić ulja u vodu i lagano promešajte. Dobićete prirodan lek za mučninu koji će istovremeno smanjiti potrebu za povraćanjem. Ovo piće je posebno korisno u letnjem periodu, kada se pomenuti problemi javljaju zbog visokih temperatura.
Svoju primenu nalazi kod rana, posekotina, modrica i osipa izazvanih vrućinom. Korisno je za uklanjanje bubuljica i akni dajući koži blistav izgled. Svoju primenu nalazi u lečenju bolnih zglobova. Koristite ulje za masažu nudeći pravo olakšanje. Isti efekat će imati kada su u pitanju česte glavobolje.
Koristi se u aromaterapiji za ublažavanje stresa i depresije. Dobra je pomoć kod nesanice, gubitka pamćenja i anksioznosti. Dodajte svega nekoliko kapi ulja tokom kupanja kako bi se osećali svežije i opustili telo.
Preliminarne studije pokazuju da ulje od karanfilića može imati preventivnu ulogu kod raka pluća.
Najbolji lek za zubobolju
Jedna od najšire prihvaćenih upotreba ovog začina jeste kod stomatoloških problema (oticanje, bolne desni, zubobolja i loš zadah). Karanfilić kao lek ima odlična svojstva anestezije i analgetika zahvaljujući aktivnim supstancama. Upravo zbog toga se koristi kao prirodni lek za zubobolju. Pored toga što ublažava bol eliminiše i loš zadah i razvoj bakterija.
Žvakanjem klinčića oslobađaju se esencijalna aromatična ulja. U pitanju je ulje eugenol, posebno korisno za negu usne duplje. Prisutno je u receptima raznih pasti za zube i antibakterijskih proizvoda za usta koji promovišu oralno zdravlje.
Suština ulja koje se dobija od karanfilića jeste da se široko koristi u stomatologiji kao anestezija i antiseptik. Nakapajte nekoliko kapi na vatu, postavite na bolno mesto i zagrizite. Držite usta zatvorena oko 5 minuta kako bi bolno mesto utrnulo i ulje eliminisalo bakterije. Nakon toga uklonite vatu. Trebalo bi da se osetite puno bolje!
Važno je napomenuti sledeće, preterana upotreba ovog ulja može dovesti do oštećenja. Nerazrađeno ulje može dovesti do spaljivanja. Ako primetite da ste osetljivi bolje ga razredite. Još uvek možete da ga koristite direktno na bolno područje tako što ćete ga prvo nakapati na vatu. Kod ovakvih, bolnih stanja uvek izaberite karanfilić kao prirodni lek za zubobolju.
Koristite karanfilić kako bi skinuli kilograme na zdrav način
Verovatno ste puno puta pokušali da izgubite na težini ali u tome niste bili uspešni. Cimet i karanfilić za mršavljenje daju odlične rezultate. Cimet je idealan u borbi protiv prejedanja. Upravo zbog toga je savršen začin za sve one koji su na dijeti.
Ono što karakteriše karanfilić kao lek jeste izuzetan uticaj na digestivni trakt. Hrana je bolja a lakša za varenje. Efikasan je za probavne probleme i stolicu (ako već patite od zatvora). Sa cimetom i đumbirom njegovi efekti dodatno se unapređuju. Posebno je koristan za one koji planiraju da uklone višak masnih naslaga oko struka što je svakako moguće sa dnevnim vežbama za stomak. Ako ste uporni rezultati neće izostati i masti će nestati.
Pripremite karanfilić i cimet (u prahu). Odmerite od svakog 30 grama. Dodajte isto toliko i đumbira u prahu. Sve dobro promešajte i ostavite na tamnom mestu. Svako jutro pre doručka kašiku mešavine razredite u 1 – 2 dl vode i popijte odmah, na prazan stomak. Ovaj prirodan lek na zdrav način pomaže skidanje viška kilograma, ubrzavajući metabolizam i sagorevajući masti. Primenite terapiju do trideset dana nakon čega treba da pauzirate. Sa odgovarajućim ograničenjem u ishrani i redovnim vežbanjem trebalo bi da vidite promene u težini.
Karanfilić i cimet u borbi protiv prehlade i gripa
Zima nam dolazi i verovatno ste zabrinuti zbog mogućeg gripa i prehlade. Na sreću, priroda uvek dolazi do nas sa par lako dostupnih začina. Cimet i karanfilić su vredni saveznici našeg zdravlja. U širokoj su upotrebi tokom zime za lečenje upale grla i prehlade. Pripremite ukusan čaj i ispunite dom prijatnim mirisom a telo dodatnom snagom.
Sastojci su sledeći:
– 1 – 2 pupoljka karanfilića
– mali komad (štapić) cimeta
– sok od limuna
– 1 kašičica meda.
Sipajte 200 ml vode u šerpu, dodajte karanfilić i cimet. Ostavite da proključa. Sklonite sa vatre i ostavite da odstoji pokriveno 10 – ak minuta. Procedite čaj dodajući sok od limuna. Zasladite medom i ponovite 2 – 3 puta dnevno.
Prirodni lek za holesterol
Odavno je primećeno kako je karanfilić izuzetan lek za holesterol. Zapravo, značajno smanjuje koncentraciju holesterola u krvi. Upotrebite ga prilikom pripreme ovog jednostavnog prirodnog leka.
Za čudesan napitak potrebna su samo dva sastojka. Karanfilić kao lek za holesterol dolazi do izražaja tek kada se pomeša (razblaži) sa vodom. Dodajte nekoliko pupoljaka ovog začina u staklenu bočicu sa vodom. Stavite je u frižider 24 – 48 sati. Periodično u toku dana proverite bocu i nekoliko puta protresite sadržaj. Posle trećeg dana možete upotrebiti pripremljeni napitak. Svako jutro u dozi od jedne male šolje kafe (oko decilitar dnevno). Kada popijete prvu količinu pripremljenog leka slobodno pripremite sledeću. Posle druge boce napravite pauzu od trideset dana kako bi se telo opustilo. Lečenje holesterola sada je zaista moguće pomoću ovog začina.
Karanfilić kao lek za holesterol možete upotrebiti opet posle mesec dana ako postoji potreba. Najbolja praksa je da pre uzimanja leka obavite detaljan pregled i da se to ponovi posle tretmana, kako bi se utvrdile vrednosti holesterola i triglicerida. Preporuka je da se prvo konsultujete sa svojim lekarom, naročito ako ste već na terapiji, ili uzimate određene lekove.
Kontraindikacije i neželjena dejstva
Tokom trudnoće karanfilić ne treba koristiti, jer nije u potpunosti ispitan. Isto važi i za period dojenja. Nemojte ga davati maloj deci, jer može izazvati stomačne tegobe i loše varenje.
Ako ste već imali koristi od upotrebe ove biljke a sada doživljavate situacije kao što su svrab u ustima, oticanje, zapaljenja, crvenilo ili alergijske reakcije treba odmah da prekinete njegovu upotrebu.
Neželjeni efekti se mogu pojaviti ako primenite ulje od karanfilića (nerazblaženo) direktno na kožu (posebno ako je osetljiva). Tu se pre svega misli na crvenilo, iritaciju pa čak i alergije. U takvom slučaju preporuka je da ga izbegavate ili pomešate (razblažite) sa drugim uljem.
Pre upotrebe klinčića ili njegovog ulja konsultujte svog lekara ako imate istoriju akutnog ili hroničnog krvarenja.