Gomašio je zrnasti prah, bež boje, kao kombinacija nežno tostiranih semenki susama i morske soli. Tipičan začin makrobiotičke ali i azijske kuhinje, na našim prostorima poznat i pod nazivom susamova so. Koristi se kao zamena za kuhinjsku so poboljšavajući ukus pripremljenih jela (salate, mahune, žitarice, testenine). Zdrava i ukusna alternativa, jednostavna za pripremu kod kuće. Preduslov pravilne ishrane, brojnih lekovitih prednosti koje doprinose zdravlju.
Gde kupiti gomašio
Gomašio možete kupiti u prodavnicama zdrave hrane ili organskih proizvoda, ali i u onim posebno orijentisanim ka makrobiotičkoj ishrani. Postaje dostupan i u velikim supermarketima, u odeljenjima prirodne ili organske hrane. Međutim, najčešće je izložen na policama uz začine ili soli. Prilikom kupovite uvek obratite pažnju na poreklo proivoda i datum isteka.
Postoje i neke varijacije kada je u pitanju susamova so. Često se može pronaći u kombinacji sa algama (sa dodatom alge nori ili kombu algama). Proizvodi pripremljeni sa algama stvoreni su sa najvećom pažnjom kako bi promovisali zdravlje. Pored navedenih može biti isto tako obogaćen i čia semenkama, kurkumom u prahu, začinima ili aromatičnim biljem. Navedene proizvode čine dragoceni, organski sastojci. Iako je cenom relativno pristupačan gomašio možete pripremiti i u svojoj kuhinji. Jednostavan i brz recept zahteva dva sastojka, uvek dostupna (ponudom i cenom).
Gomašio svojstva – osobine i hranljive vrednosti
Susamova so predstavlja sve hranljive vrednosti semena susama. Super hrana, pravi zdravstveni saveznik, koja se koristi u terapijske svrhe. Susam je seme bogato mineralima kao što su kalcijum, gvožđe, kalijum i fosfor. Sadrži mnoge vitamine (B1, B2, B6, A, E, D), aminokiseline (triptofan i metionin) proteine i esencijalne masne kiseline (omega – 3 masna kiselina i omega – 6 masna kiselina).
Njegove specifične funkcije lečenja potiču od semenki susama. Susam, za razliku od drugih semena može bezbedno zameniti so i poslužiti kao pojačivač ukusa. Treba napomenuti kako je izuzetno bogata namirnica, posebno sa aspekta ishrane. Koristan je dodatak jelima i odlična je alternativa za kuhinjsku so.
To je od posebnog značaja kod kontrolisane ishrane, koja zahteva ograničenu potrošnju natrijuma i hlora. Gomašio je idealan za osobe koje pate od hipertenzije ili disfunkcije bubrega. Pomaže kod inflamatornih stanja i sprečava kardiovaskularne bolesti.
Kao što je već pomenuto, semenke susama su posebno hranljive, bogate vitaminima i mineralima. Poseduju antioksidativne osobine, značajne kao pomoć pri regulaciji nivoa holesterola u krvi i poboljšanja funkcija jetre. Ova prirodna hrana je izuzetno svarljiva. Pomaže varenje i deluje na imunološku odbranu. Koristan je lek u slučaju mučnine i glavobolje.
U mogućnosti je da spreči stanja umora, stresa ili iscrpljenosti. Sa druge strane poboljšava pamćenje. Obezbeđuje pravilno funkcionisanje i regeneraciju nervnog sistema. Odličan je izvor kalcijuma, mineralne soli korisne za kosti i prevenciju osteoporoze.
Ne postoje posebne neugodnosti u vezi sa potrošnjom. Jedino što treba imati na umu jeste činjenica da je gomašio prilično kaloričan. I zato, ako ste na dijeti, obratite pažnju na potrošnju, neka bude umerena. Susamova so uz dodatak algi promoviše mršavljenje i detoksikaciju organizma. Pored toga, obezbeđuje se puna aroma začina.
Recept za domaći gomašio
Veoma je jednostavan za pripremu kod kuće. Uglavnom su potrebna dva sastojka, jeftina i dostupna. Za početak nabavite seme organskog susama i morsku so. Proporcije između susama i soli variraju, kreću se u rasponu od 10:1 do 20:1. Približne proporcije za odrasle variraju od 10:1 do 16:1.
Pripremite sledeće sastojke:
- 14 kašičica semena susama
- 1 kašičica morske soli.
U odgovarajuću posudu sipajte susam i prelijte ga vodom. Dobro ga operite i nakon toga prespite u cediljku da bi se procedio. Opran i proceđen susam prebacite u tiganj i zagrejte na srednje jakoj vatri. Tostirajte ga nekoliko minuta, stalno mešajući drvenom kašikom vodeći računa da ne izgori (jer u tom slučaju postaje gorak). Vodite računa jer je susam veoma osetljiv na toplotu.
Postoji stara metoda za proveru da li su semenke susama dobro tostirane. Jednostavno ih sakupite suvom kašikom i obratite pažnju da li se na njoj zadržavaju. Ako se to ipak desi nastavite i dalje sa tostiranjem, dok susam ne dobije lepu zlatnu boju i pusti miris. Prženi susam iz tiganja prebacite u pripremljenu posudu. U istom tiganju kratko propržite so, 1 – 2 minute, stalno mešajući.
Kako bi dobili gomašio, odnosno susamovu so koristite suribači, ručni mlin, sličan avanu koji čini keramička činija i drveni tučak. Koristi se za drobljenje ili pasiranje hrane. Alternativno možete koristiti i redovan keramički avan. Izbegavajte upotrebu miksera ili blendera jer rezultat neće biti isti.
U suribači ili keramički avan prvo sipajte pripemljenu morsku so i nakon toga tostirane semenke susama. Pažljivo ih mešajte, kretanje tučka mora biti kružno i ravnomerno. Lagano ih drobite (mrvite) kako bi se dobio zrnasti prah. Domaći gomašio čuvajte u dobro zatvorenoj staklenoj tegli najviše desetak dana.
Koristite ga umesto kuhinjske soli, kao sastojak jela koje pripremate. I ne samo to, upotrebite ga poput začina, sigurno će hranu učiniti ukusnijom (posebno supe, testenine i različite sosove). Gomašio je idealan u kombinaciji sa žitaricama, jer poboljšava njihov ukus, dajući im posebnu notu. Obogatite svaku sezonsku salatu kao i povrće pripremljeno na pari. Jednostavno uživajte u punoći ukusa i zdravim obrocima. Sigurno će upotpuniti ukus jela od mesa, ali i onih zasnovanih na ribi. Opredelite se za pravilnu ishranu kroz izbor zdravih namirnica.
Snezana Ninkovic
ZACINI UVEK TREBA ZNATI KOLIKO SU KORISNI I UKUSNI ….