Ukratko, content audit predstavlja process analize celokupnog tekstualnog sadržaja na sajtu. Ali, ono što je karakteristično za dobar audit je to da on mora da ima dve komponente:
- Analizu samog sadržaja
- Ali takođe i analizu uspešnosti tog sadržaja, drugim rečima da li privlači posetioce i da li ga oni čitaju
Mnogi biznisi koji imaju onlajn prezentaciju koriste razne content marketing strategije ne bi li uspeli da privuku potencijalne mušterije, probude im interesovanje i pretvore ih u kupce njihovih usluga.
Ali da li rade dobar posao? Ovo je upravo tema kojom ćemo se baviti u ovom tekstu – pričaćemo o benefitima dobrog content audita, pravom vremenu da se on uradi, kao i načinu na koji se sprovodi.
Kada Je Potrebno Raditi Content Audit?
U velikoj većini slučajeva, ako se pitate da li je vaše, sajtu potreban content audit, velika je verovatnoća da jeste. Tako da, ako se pitate da li da ga uradite (ili da angažujete nekoga ko bi ga uradio), uradite to!
Ali ako pričamo o nekim generalnim odrednicama, učestalost content audita zavisi od veličine vašeg sajta. Postoje sajtovi koji su toliko veliki da je moguće uraditi analizu samo jednog njegovog segmenta. U ovom slučaju se ceo sajt podeli na segmente koji se rade uzastopno. I, u zavisnosti od broja segmenata, postoji šansa da će content audit da se radi non stop jer, kada završite sa analizom svih segmenata, opet će prvi doći na red.
Ali za većinu sajtova (koji su uglavnom manji), nije potrebno raditi audit češće od jednom godišnje (ili jednom u dve godine).
Zašto Je Potrebno Raditi Content Audit – Koji Su Njegovi Benefiti?
Ako vaša online prezentacija umnogome zavisi od dobre content marketing strategije, jasno je da će content audit uticati na nju, poboljšati je i dovesti do porasta posetilaca, a samim tim i kupaca.
Ali, hajde da malo detaljnije proučimo te potencijalne benefite:
- Prostor za poboljšanje – analiza kompletnog sadržaja na vašem sajtu jasno će pokazati one tekstove koji su se loše pokazali do sada i na kojima treba raditi. Ali, lepota u ovoj analizi je što se ona služi jasnim podacima i eliminisan je svaki subjektivni osećaj. Naravno, postoje slučajevi gde nije samo tekst problem, nekada su to i slike, linkovi ka drugim stranicama vašeg sajta ili linkovi ka nekim drugim sajtovima.
- Pregled iz ptičije perspektive – ponekad, kada je sajt previše velik i ima mnogo stranica, teško je odrediti prioritete, naći probleme i otkriti slabosti i mane trenutne content marketing strategije. Ovde je content audit neophodan jer će vam tačno pokazati gde je problem, šta je problem i omogućiti vam da razvijete tačnu strategiju kojom bi taj problem i rešili.
- Bolja optimizacija – cilj contenta odnosno teksta na stranicama vašeg sajta je da približi potencijalnog posetioca kupovini vaše usluge. Ukoliko posetioci na vaš sajt dolaze ali isto tako i odlaze bez kupovine, znači da tekst ne radi dobro svoj primarni posao. Ovo je još jedna od stvari koje će analiza pokazati i omogućiti vam da ih ispravite.
- Bolji pogled u budućmost – kada se radi o content auditu, pogled u prošlost (na podatke o poseti, zadržavanju korisnika i konverzijama) će nas voditi i omogućiti nam da napravimo dobru strategiju. I samim tim, pomoći će nam u još jednoj bitnoj stavki – gledanje u i planiranje budućnosti.
Kako Uraditi Dobar Content Audit?
Dobra anliza zavisi od mnogo faktora tako da je najbolje prepustiti je profesinalcima koji se time bave i stručni su u toj oblasti. Oni će pronaći greške kojih vi niste možda ni bili svesni, i pomoći vam da povećate potencijal i domet vašeg sajta.
Jedan od takvih profesionalaca je svakako i marketinška agencija Adnea.rs, koja postoji već dugi niz godina i bavi se upravo ovim – analizira vaš sajt, predstavi vam analizu i akcioni plan za rešavanje svih problema.
Ali, ukoliko insistirate na tome da ovu analizu uradite sami, bilo bi dobro da pratite određene osnovne korake.
Ti koraci su:
- Postavljanje ciljeva – da bi analiza bila uspešna, moramo da definišemo očekivanja koja imamo. Bilo da su to povećanje broja posetilaca na sajt, povećanje vremena koji posetioci provedu čitajući naše članke, ili povećanje broja osoba koji na kraju postanu klijenti.
- Prikupljanje podataka – bitno je koristimo sve raspoložive izvore podataka, koje ćemo posle da analiziramo da bi dobili potpunu sliku stanja sajta.
- Analiza podataka – ovo je i najbitniji deo audita jer tu ne samo da je naš posao da analiziramo podatke, već da ih grupišemo na osnovu ciljeva koje smo postavili u prvom koraku. Dobra analiza će pokazati gde grešimo i šta treba da unapredimo.
- Novi plan – posle analize, naravno, pristupamo izradi a nakon toga i implementaciji plana za naredni period (bilo da je to nekoliko meseci, pola ili čitava godina). Nakontoga se proces analize ponavlja.
Alati Za Content Audit
Iako ne postoje idealni alati, jer svako radi analizu na način na koji misli da treba, postoje neki univerzalni koje svi koriste.
Jedan od tih je i Mikrosoft Excel (ili njegov online pandan Google Sheets). Iako ovo tehnički nije alat koji pravi bilo kakve analize, ovo je mesto gde ćete da grupišete sve svoje podatke i analizirate it. Tako da Excel treba da bude neizostavan alat u vašem arsenal.
Od alata koji zapravo služe za analizu, tu su:
- Google konzola – ovo je jedan od najčešće korišćenih alata za analizu jer je pre svega besplatan i nudi najbitnije podatke o posetiocima vašeg sajta – gde se krecu i kako vas pronalaze.
- Ahrefs – Ahrefs je jedan sličan ali neizmerno moćniji alat koji vam daje kompletnu sliku vašeg sajta, ljudi koji dolaze na njega ali pokazuje i vašu reputaciju u online svetu.
- Semrush – alat sličan Ahrefsu sa veoma sličnim funkcionalnostima ali nešto drugačijim interfejsom.
- Srecaming Frog – ovo je jedan od nezaobilaznih alata koji se koristi za analizu strukture vaše veb prezentacije. Ali zahteva i određen nivo stručnog znanja da bi se maksimalno iskoristio.
Postoje još neki alati ali ovi su neki od osnovnih za analizu korisnika vašeg sajta.
Da bi se analizirao sam sadržaj, potreban je visok stepen poznavanja jezika, kompozicije rečenica i pasusa ali i duboko poznavanje teme o kojoj se piše.
Takođe, mnogi koriste online alat Grammarly, koji je odličan za analizu samog teksta, otkrivanje gramatičkih grešaka, ali i procenat plagijata u tekstu.