Mariniranje mesa garantuje ukusne zalogaje i uživanje u prelepim aromama. U ponudi mnogih prodavnica možete pronaći mešavine začina za svinjetinu i ostale vrste mesa. Međutim, recept za marinadu, je vrlo jednostavan. Broji svega nekoliko sastojaka koje sigurno već imate u svojoj kuhinji. Brza priprema uz odabir svežeg i kvalitetnog mesa. Marinada za svinjetinu zanimljiv je način kako sačuvati sočnost. Istovremeno stvara dodatne ukuse, kroz upotrebu začina i raznovrsnog povrća.
Ne zaboravite da svaki pac za svinjetinu mora sadržati kiseli sastojak (vino, pivo, sirće ili limunov sok). Nakon toga sledi ulje, izbor je vaš, možete upotrebiti suncokretovo ili maslinovo ulje. I za kraj ono najbitnije, arome. Tu se pre svega misli na začine i povrće. Isto tako, možete za mariniranje svinjetine koristiti i različite vrste sosova (soja sos, vorčester sos i sl.).
Mariniranje svinjskog mesa
Količina mesa određuje koliko ćete vina sipati prilikom pripreme marinade. Ako spremate svinjske šnicle odmerite 50 – 60 ml, za pečenje mesa u komadu biće sasvim dovoljno oko 500 ml. U zavisnosti od vrste mesa koristite crveno ili belo vino.
Sledeći sastojak, koji će stvoriti savršenu, hrskavu koricu tokom pečenja mesa, jeste ulje (suncokretovo ili maslinovo). Obavezno upotrebite beli i crni luk. Drobljeni beli luk daje znatno intenzivniji ukus u odnosu na sitno seckani crni luk.
I na kraju, neophodni su začini za presetinu. Za ovu vrstu mesa najčešće se koriste ruzmarin, žalfija, sušeni origano, kumin, seckani lovor i biber u zrnu. Posolite i pobiberite po ukusu, sve dobro promešajte i marinada za svinjsko meso je spremna.
Pravilo je sledeće, marinada mora u potpunosti da prekrije meso (lepo ga rasporedite). Svinjetinu možete marinirati u posudi u kojoj ste napravili marinadu. Postoji i druga opcija, to su vrlo praktične plastične kese za hranu (koje se hermetički zatvaraju). Sipajte u njih pripremljeni pac za svinjetinu, meso, dobro zatvorite. Posle toga par puta protresite (za ravnomerno raspoređivanje) i odložite u frižider.
Posuda ili kesa, svejedno je, vodite računa da ima dovoljno mesta za pripremljeno meso. Ako se opredelite za pečenje, meso marinirajte u tepsiji ili pekaču u kojem će se peći. Ne zaboravite sledeće, meso morate redovno okretati tokom mariniranja.
Mariniranje svinjetine može biti u promenljivom vremenskom periodu. U zavisnosti od izabrane vrste mesa (između 2 – 12 sati). Svinjske šnicle marinirajte oko sat vremena, na sobnoj temperaturi. Pečenicu i rebra čuvajte u frižideru jedan dan. Ako pravite rezove na mesu i vreme mariniranja se povećava, kako bi ukusi lakše prodrli (1 ili 2 dana). Marinada za svinjetinu će sprečiti isušivanje i sačuvaće sve sokove prilikom pečenja.
Jednostavan recept svinjski vrat u marinadi
Svinjski vrat u kombinaciji sa sledećim prilozima, krompirom, rižom ili šampinjonima. Predlog za ukusan i brzo pripremljen ručak.
Marinada za svinjski vrat podrazumeva upotrebu suvih začina. Posolite i pobiberite meso po ukusu, dodajte mešavinu začina (domaća vegeta). Zagrejte posudu za pečenje, sipajte ulje ili svinjsku mast. Meso propržite kratko, sa obe strane, tek toliko da porumeni. Sipajte vodu ili temeljac, u količini koja prekriva komade mesa. Ostavite da se krčka na laganoj vatri, dok ne upije svu tečnost. Pred kraj, možete dodati malo belog vina, pustite da ispari. Poslužite i uživajte u ukusima sočnog mesa.
Marinada za svinjetinu – priprema za roštilj
Okupite društvo i poslužite prelepe svinjske kotlete sa roštilja. Neophodna je prethodna priprema marinade. Za 4 svinjska kotleta pomešajte belo vino (4 kašike) sa smeđim šećerom (1 kašika), maslinovim uljem (2 kašike) i senfom (1 kašika). Dobićete izuzetan preliv za svinjsko meso, za mariniranje pripremljenih kotleta. Prekrijte folijom i ostavite u frižideru naredna dva sata.
Izvadite meso, a marinada za roštilj neka ostane po strani. Pecite 10 minuta sa svake strane. Na kraju, prebacite pečeno meso sa roštilja na tanjir i sačekajte 5 minuta pre služenja. Servirajte svinjske kotlete sa sezonskom salatom i nekoliko kriški prepečenog hleba sa belim lukom.
Takođe, i svinjska rebra su pravi izbor za pečenje na roštilju. Dobićete prelep, slasan obrok, jedinstvenih aroma. Tajna ukusnog i lepo pečenog mesa jeste u marinadi. Vino će omekšati rebra i zajedno sa začinima obogatiti ukus. Uz ovako pripremljena rebarca uvek se služi prateći sos, karakteristično slatko – kiselog ukusa.
Za 1,5 kg svinjskih rebara pripremite marinadu od sledećih sastojaka: 800 ml crvenog vina, 80 ml maslinovog ulja, 100 gr crnog luka, 6 grančica ruzmarina, so i biber po ukusu. U odgovarajuću posudu (vatrostalnu) sipajte vino, dodajte grubo iseckan crni luk i grančice ruzmarina.
Isecite rebra i stavite u pripremljenu marinadu. Pokrijte posudu folijom, stavite u frižider, kako bi meso “odmorilo” naredna dva sata. Ne zaboravite da okrenete mese nakon sat vremena, kako bi savršeno upilo sve arome sa obe strane.
Nakon dva sata, vreme je za pečenje. Izvadite rebra iz marinade i pecite na vrelom roštilju. Biće potrebno oko 20 minuta. Preostala marinada za svinjsko meso može se upotrebiti za premazivanje rebara prilikom pečenja. Kada su pečena, služite ih odmah dok su tople u pratnji prethodno pripremljenog, vama omiljenog sosa.
Marinada za svinjski but
Pečeni svinjski but, klasično glavno jelo, pogodno je za serviranje tokom praznika ili za nedeljni ručak. Sa ovim receptom okupićete porodicu i poslužiti meso prelepog ukusa. Marinada za svinjetinu u pećnici podrazumeva nekoliko sastojaka, so, biber, beli luk i za ljubitelje intenzivnijeg ukusa ruzmarin.
Kako je u pitanju prasetina u komadu, najbolje je marinirati meso u pekaču (ili vatrostalnoj posudi) u kojoj će se peći. Učinite to dan ranije, kako bi mesto “prenoćilo” u frižideru i pokupilo sve arome. Sigurno će nakon pečenja biti ukusnije i sočnije. Svinjski but dobro utrljajte solju i biberom. Ko voli, može dodati i ruzmarin. Nožem na površini mesa napravite male “džepove” (rezove) u koje možete staviti beli luk ili komadić slanine. Sve je stvar ukusa.
Sutradan izvadite pekač ili vatrostalnu posudu u kojoj ste marinirali svinjski but. Meso prelijte sa malo ulja i sipajte vodu, tek toliko da pokrije polovinu visine (oko 400 ml). Poklopite posudu ili stavite alu foliju, ostavite da se peče na 180 stepeni oko 2 – 2,5 sata. Na polovini pečenja okrenite meso, kako bi se ravnomerno ispeklo. Možete ga preliti sa malo piva, ukus će biti lepši.
Kada je svinjski but pečen izvadite ga iz rerne, prekrijte aluminijumskom folijom i ostavite desetak minuta da odstoji. Nakon toga, isecite meso na tanke kriške i servirajte. Možete iskoristiti preostali sos (sok) u kojem se meso peklo kao preliv. To je ono što će jelo učiniti lepšim. Servirajte but uz pečeni krompir, grašak ili spanać sa puterom. Prednost ovog jela jeste što se može služiti toplo ili hladno. U svakom slučaju marinada za svinjetinu se može koristiti na više načina. Na vama je da nađete idealnu kombinaciju za sebe.