Ulje dobijeno hladnim presovanjem semenki istoimene biljke ima interesantne primene u oblasti fitoterapije. Ovim postupkom se osigurava očuvanje svih hranljivih sastojaka i prednosti. U oblasti biljne medicine raste interes za ulje od bundeve. Obezbeđuje dobro zdravlje i svoju primenu nalazi na području kozmetike. Brojnih nutritivnih karakteristika, tamno zelene boje i prepoznatljivog, delikatnog ukusa.
U pojedinim zemljama je pravi kulinarski specijalitet, karakterističan za Austriju i region Štajerske. Tradicionalno se koristi kao preliv za salate, dodatak za grilovano meso i ribu, supe. Pored toga, čest je sastojak prilikom pripreme marinada. Uvek koristite sirovo ulje od semena bundeve. Nemojte ga zagrejavati, jer na visokim temperaturama gubi dragocene nutritivne osobine.
Bundevino ulje možete kupiti u prodavnicama zdrave hrane, organskih proizvoda ili u dobro snabdevenim supermarketima. Birajte proizvod organskih proizvođača sa napomenom isključivo “hladno ceđenog ulja”. To znači da su tokom procesa transformacije sve nutritivne vrednosti ostale netaknute. Danas se ekstrakcija vrši ekološkim tehnikama koje garantuju maksimalnu sigurnost potrošača. U ponudi su proizvodi apsolutnog kvaliteta koji su u savršenoj harmoniji sa okolinom i ljudskim potrebama. Nakon otvaranja bučino ulje adekvatno skladištite, birajte suva mesta, zaštićena od svetlosti i toplote, kako bi se očuvali aktivni sastojci.
Ulje od bundeve kao lek
Na opštem nivou dominantan deo čine nezasićene masne kiseline (omega – 6). Njihova precizna kompozicija prvenstveno zavisi od vrste bundeve koja se koristi (različite sorte). Sa nutritivnog gledišta procenat zasićenih masnih kiselina je u manjini. Ulje semenki bundeve ima dobar sadržaj vitamina E i minerala kao što su gvožđe, magnezijum, selen, fosfor, bakar, cink i mangan. Ovu vrstu ulja karakterišu probavna, kao i funkcije diuretika i laksativa.
Bundevino ulje deluje antiinflamatorno. Takođe, ima odličan regulatorni potencijal budući da snižava nivo holesterola u krvi i pomaže u lečenju hipertenzije, a takođe stimuliše i rast kose. Koristite ulje semenki bundeve protiv holesterola, jer ima sposobnost da smanji nivo “lošeg” holesterola (koji začepljuje arterije). Upravo zbog toga, ova vrsta ulja je korisna za celokupan kardiovaskularni sistem. Smatra se velikim saveznikom u prevenciji ateroskleroze.
Reguliše pH organizma, pomaže u sprečavanju cistitisa i kod proširenja prostate. Zahvaljujući visokom sadržaju antioksidanata ovo ulje ima zaštitno dejstvo protiv slobodnih radikala. Potrošnja bundevinog ulja izuzetno je važna za žene, zbog efekta smanjenja nivoa (nedostatka) estrogena izazvanog menopauzom.
Posebno se ističe ulje od bundeve kao lek, za muškarce koji boluju od hipertrofije prostate (benigni oblik njenog uvećanja). Pored toga, sprečava zapaljenje bešike i obezbeđuje pravilno funkcionisanje bubrega. Bundevino ulje se koristi za jačanje bešike, upotrebite 1 – 2 kašike, najmanje dva puta dnevno. Cink je važna komponenta jer obezbeđuje normalizaciju funkcije bešike. U pitanju je najstariji prirodni lek za sve upale mokraćnih kanala, posebno za lečenje infekcija urinarnog trakta. Njegova uloga nije manje važna ni u slučaju hipertrofije prostate.
Ulje od semena bundeve svoju primenu nalazi i u oblasti kozmetike. Koristi se za revitalizaciju kože glave uz istovremeno stimulisanje rasta (obnavljanja) kose. Čest je sastojak u kremama (preparatima) protiv bora. Zahvaljujući prisustvu aktivnih supstanci može pomoći u savladavanju problema kože (poput ekcema).
Bundevino ulje za prostatu
Zdravlje prostate je veoma važno pitanje za muškarce, posebno u zrelim godinama i starosti. Problemi se mogu pojaviti i ranije, ukoliko postoji genetska predispozicija. Statistički gledano, kod muškaraca starijih od 70 godina postoji velika mogućnost uvećane prostate, što lekari nazivaju benigna hiperplazija. Termin “benigni” je veoma važan, jer ne označava rak, već povećanje prostate uzrokovano rastom novih ćelija prostate. Umesto uobičajenih lekova, priroda nudi pravi lek za rešavanje problema mnogih muškaraca.
Postoje različite vrste lekova kada je u pitanju ova vrsta zdravstvenog problema. Međutim, sve više do izražaja dolazi fitoterapija, kako bi se ublažili uobičajeni simptomi. Preporučuje se ulje od bundeve za prostatu, jer ima zaštitnu ulogu. Supstance koje sadrži pokazale su se kao velika pomoć za njeno poboljšanje, posebno kada su u pitanju simptomi hipertrofije (nemogućnost uriniranja, isprekidano mokrenje, bolno mokrenje). Jedna od najvećih neprijatnosti jeste potreba za čestim mokrenjem, posebno tokom noći, što će sigurno prekidati san. Značaj dobrog spavanja sigurno utiče na zdravlje i normalno funkcionisanje tokom dana. Osećaj umora sigurno će dodatno pojačati već narušeno zdravlje.
Danas je ulje od bundeve u širokoj upotrebi, posebno kao lek za prostatu. Nezasićene masne kiseline, cink i sadržaj fitosterola, komponente su koje obezbeđuju zdravlje prostate. Pored toga, veoma je važna pravilna ishrana, misli se na upotrebu organskih proizvoda, kao i redovna fizička aktivnost. Na taj način se eliminišu uzroci koji su doveli do problema.
Kontinuirana upotreba smanjuje simptome hipertrofije prostate za čak 80%, a rezultati su evidentni već nakon prve nedelje od uvođenja bundevinog ulja u ishranu. Glavni faktor koji doprinosi boljem zdravlju prostate jeste cink, mineral koji obezbeđuje zaštitno dejstvo. Opredeljenjem za ovu vrstu ulja obezbeđuje se adekvatna pomoć i zdrava prostata.
Bundevino ulje za kosu
Neizbežan je sastojak u pripremi losiona. Upotrebite ulje od semena bundeve za kosu, sigurno će biti lepša i zdravija. Aminokiseline i cink u kombinaciji mogu ubrzati njen rast i smanjiti opadanje.
Zapravo je pravi prirodni lek protiv opadanja kose. Stavite nekoliko kapi bundevinog ulja na suvu kosu, masirajte kožu glave nekoliko minuta i nakon toga isperite toplom vodom. Ovaj postupak treba ponoviti dva puta nedeljno. Nakon svakog tretmana kosu temeljno operite šamponom, kako bi se uklonili ostaci primenjenog ulja.
Gubitak kose je problem koji prvenstveno pogađa muškarce, s tim da i žene mogu patiti od različitih oblika alopecije. Kao efikasan prirodni lek za ćelavost preporučuje se bundevino ulje. Redovna upotreba sa brzim rezultatima, bez ikakvih neželjenih efekata. Složene supstance prisutne u ovom prirodnom proizvodu daju najbolje rezultate u borbi protiv muške alopecije (ćelavosti).
Sve kozmetičke koristi za lepotu kože
Visok sadržaj aminokiselina i minerala garantuje zdravlje i dobar izgled kože. Zahvaljujući tim svojstvima ulje od bundeve svoju primenu nalazi u kozmetici. Konkretno, koristi se kao ulje za masažu, kako bi koža lica i tela ostala elastična (zahvaljujući sadržaju cinka).
Sa estetske tačke gledišta bučino ulje ima hranljiva i umirujuća svojstva. Veliki je saveznik lepote i čest sastojak krema za lice i telo, zaštitnih krema i losiona. Aktivno se bori protiv fleka i starenja kože. Svoju primenu nalazi kod lečenja ekcema, opekotina, crvenila i iritacija nastalih usled ujeda insekata.
Bundevino ulje možete primeniti na koži samostalno ili u kombinaciji sa drugim biljnim uljima. Alternativno, možete ga dodati u kreme ili losione koje inače koristite, kao vid brige o koži.
Zahvaljujući svom posebnom sastavu koristi se kao prirodni lek protiv bora. Odličan je saveznik protiv nesavršenosti koje se pojavljuju na koži kako ona počinje da stari. Ulje od bundeve stimuliše proizvodnju kolagena i elastina i pogodno je za sve tipove kože.
Upotrebite ulje bundevinih semena za pripremu maske i seruma za lice. Maska ima efekat pročišćavanja i omekšavanja, istovremeno delujući umirujuće. Smanjiće bore i poboljšati tonus i elastičnost. Možete upotrebiti desetak kapi bundevinog ulja dodavajući malu količinu zelene gline.
Dobro promešajte i nanesite na celo lice izbegavajući predeo oko očiju. Masku držite na licu dvadeset minuta i nakon toga isperite toplom vodom. Na kraju, nanesite uobičajenu kremu. Koža lica će biti lepša i mlađa, uz očuvanje elastičnosti i hidratantnosti.
Za izlečenje opekotina upotrebite ulje od bundeve samostalno, bez mešanja sa drugim proizvodima ili biljnim uljima. Jednostavno primenite na ugroženo područje.