Vrsta mesa koja se najviše koristi u kuhinji, uvek pristupačna, kako cenom tako i svakodnevnom ponudom sjajnih proizvođača. Bogata proteinima, odličan je izvor gvožđa, cinka i vitamina B, izuzetnog ukusa ukoliko se priprema pravilno.
Često se mislilo da je u pitanju posebno masna vrsta mesa, međutim, savremeni uzgoj napravio je od svinjetine zdravo meso, sa vrlo malo masnoće.
Potražite svog mesara – sveža svinjetina je jedini pravi izbor
Kupujte samo na proverenim mestima, zbog svoje sigurnosti. Kada pođete u nabavku, obratite pažnju na ponudu svinjskog mesa, tu ćete naći svinjske šnicle, krmenadle, svinjski vrat, rebra. Birajte komade mesa, neka budu bledo roze boje i izbegavajte one komade sa žutom bojom masti. Grubo meso i bele kosti ukazuju da je životinja stara.
Nakon nabavke, pripremu mesa prepuštamo vama. Svinjetinu možete pržiti, peći ili jednostavno „baciti“ na roštilj.
Ako kupujete sirovo meso i mislite da ga nećete iskoristiti u narednih pet dana najbolje je zamrznuti ga, u suprotnom možete ga baciti. Za uživanje u najboljem kvalitetu, iskoristite meso koje ste zamrzli u roku od dva meseca i nikada nemojte ponovo zamrzavati delimično odmrznutu svinjetinu.
U principu, odmrzavanje će isušiti svinjetinu, to trebate imati na umu.
Marinada za svinjetinu – izdvojite vreme i dajte mašti na volju!
U ovom članku fokusiraćemo se na sveže meso, jer postoji mnogo načina za unapređenje ukusa. Predložićemo recepte za svinjetinu kako bi bila sočnija i ukusnija, pogodno za svakodnevni ručak i posebne prilike. Verovatno ćete poželeti malo i eksperimentisati sa sastojcima, stvarajući nove arome i ukuse.
Nađite vremena za marinade, kombinujte svoje omiljene ukuse i začine. Oni se preporučuju kako bi izvukli ono najbolje iz svinjetine. Zašto su začini poželjni? Jednostavno je odgovoriti na to pitanje – oni daju divan ukus, čak i kada se koriste štedljivo.
Neki od uobičanjenih začina koji se koriste za aromatizovanje svinjetine uključuju beli luk, ruzmarin, žalfiju, majčinu dušicu, korijander, komorač, mirođiju, kari i mlevenu papriku. Beli luk, najčešće korišćeni začin na listi začina za svinjetinu i omiljeni začin za sve vrste jela od svinjetine.
Ima veoma jak ukus i mesu daje određenu slatkoću i uklapa se veoma dobro sa drugim sastojcima. Takođe, pomaže svinjskom mesu da omekša tokom kuvanja. Ako pečete meso, možete koristiti nož kojim ćete zaseći različite delove mesa, ubaciti u svaki komad belog luka i na taj način dobiti poseban ukus koji prodire u sve delove mesa.
Ako želite eksperimentisati sa ukusima koristite đumbir, vrlo je popularan začin za svinjsko meso. Prilikom dinstanja mesu će dati topao i blago sladak ukus.
Za početak krenućemo sa suvim sastojcima. U pitanju je vrlo popularan način da se eksperimentiše sa mesom dodavajući kombinaciju suvih začina. Misli se na so, biber (i crveni i crni, kako u prahu tako i u zrnu), bilje i druge začine u prahu.
Neposredno pre pečenja meso dobro utrljajte ovom mešavinom (nekoliko sati, a možete i dan ranije). Najbolje je pripremiti sve unapred. Ova mešavina suvih sastojaka daće intenzivno ukusnu spoljašnost mesa, i ako se adekvatno priprema formiraće vrlo ukusnu koru.
Ako želite slatko karamelizovanu koru koristite beli ili smeđi šećer. Ako niste sigurni u količinu sastojaka potrebnih za suvo mariniranje setite se sledećeg, svaki komad mesa mora biti u potpunosti prekriven začinima. Neka to bude vaš orijentir za pripremu ukusnog pečenja sa obiljem ukusa.
Postoji još jedan način za postizanje dobrih ukusa, kada kao osnovu za mariniranje koristimo ulje (suncokretovo ili maslinovo) i malopre pomenutu mešavinu suvih začina. Komade svinjetine „uronite“ u ovako pripremljenu marinadu.
Ostavite ih u frižideru, neka povuku sve arome, barem nekoliko sati pre pečenja a za najbolje rezultate ostavite ih neka prenoće. Možete za ovu priliku koristiti i plastične kese u koje ćete staviti istovremeno i marinadu i meso a potom ih odložiti u frižider.
Sočni svinjski odresci kao konačan rezultat
Pazite na jačinu „vatre“ i vreme potrebno za pripremu. Izdvojite vreme kako odrezak ne bi bio suv.Laganim krčkanjem obijate sočniju svinjetinu. Ponekad meso kada ga rasečete nožem može biti roze ili crveno, u zavisnosti od načina kuvanja ili dodatih sastojaka. Nemojte misliti da zbog toga nije sigurno za jelo.
Roštilj je zaista sjajan način pečenja, jer koristi direktnu i suvu toplotu. Meso možete prethodno marinirati, koristite ulje i vama omiljene začine (so i biber su neizostavni). Ako koristite roštilj na ćumur (koji zahteva vreme kako bi se postigla temperatura pečenja) morate sačekati da drveni ugalj dobije blistav izgled, pepelom pokriven, i tada će sve biti spremno da meso dodate na roštilj.
Mnogi vole upravo ovaj šmek mesa koji se dobija njegovim isključivim pečenjem na ćumuru. Da bi ste sprečili lepljenje mesa premažite rešetke uljem (da li pomoću gril četke ili potapanjem papirnog ubrusa u ulje kojim ćete pomoću hvataljke ili neke druge kuhinjske alatke premazati rešetku roštilja). Komade mesa poređajte jedno do drugog i uživajte u njegovoj pripremi.
Kada je svo meso ispečeno odložite ga na tanjir, pokrijte aluminijumskom folijom kako se ne bi ohladilo i tako ostavite nekih 5 – 10 minuta. U međuvremenu, pripremite neku salatu i postavite sto! Nakon što se neko vreme „odmorilo“ meso je spremno za serviranje.
Svinjski vrat na lagano „ušuškan“ začinima i prilozima
Svinjski vrat je pun mesa, sa naizmeničnim slojevima masti. Tajna njegove pripreme je u laganoj vatri. U odgovarajuću posudu sipajte ulje ili dodajte svinjsku mast, sačekajte da se zagreje. Komade svinjskog vrata možete prethodno oprati pod mlazom tople vode i prosušiti kuhinjskom krpom ili ubrusom.
Meso začinite solju i biberom. Za poseban ukus mesu možete dodati domaći začin sličan vegeti. Kada je ulje zagrejano dodajte komade vrata i pecite sa svake strane par minuta dok ne porumene. Potom dodajte vodu, toliko da prekrije komade mesa i ostavite tako da se krčka na laganoj vatri dok ne upije svu tečnost. Za bolji ukus možete dodati i malo belog vina i pred kraj kuvanja tanko isečene šampinjone.
Pripremite prilog, na primer pire krompir koji ćete poslužiti uz sočni svinjski vrat u kremastom sosu od šampinjona.
Uvek dobar izbor za brzi ručak – pohovane šnicle
Svinjske šnicle možete i pohovati, nakon što im prethodno skinete masnoću, začinite i dobro ih izlupate. Pripremite brašno, jaja i prezlu. Jaja dobro izlupajte viljuškom. Šnicle prvo uvaljajte u brašno, potom u jaja i na kraju u prezle (možete ih kupiti u svakoj prodavnici, bilo u većem ili manjem pakovanju, međutim, možete ih napraviti i kod kuće, ne bacajte stari hleb, iskoristite ga za domaće prezle).
Sačekajte da se ulje ili svinjska mast dobro zagreju i tek onda stavite šnicle. Nikako to ne činite kada je ulje hladno. Pecite sa svake strane po nekoliko minuta i kao rezultat dobićete zlatno – braon koricu. Kada su pečene, odložite ih na tanjir, na isto ulje „bacite“ isečeni krompir i pecite.
Pred sam kraj na krompir poslažite pohovane šnicle, poklopite, ugasite ringlu i tako ostavite par minuta. Šnicle će pokupiti paru i biće još mekše i lepše. Pripremite kao prilog zelenu salatu, sad je njena sezona!
Svinjsko pečenje – samo malo začina i dobro zagrejana rerna
Mnogi ljudi veoma često oklevaju kada su u pitanju veliki komadi mesa, čine im se tako zastrašujućim! A to ne mora da bude, uopšte. Svinjsko pečenje je uvek odličan izbor, posebno ako očekujete goste ili pripremate prazničnu trpezu. Sve što je potrebno jeste pomešati nekoliko suvih začina sa uljem, meso dobro utrljajte ovom mešavinom i stavite ga u rernu. To je to! Pečenica je bez kostiju i lagana priprema garantovano će dati sočan ukus..
Često postoji na jednoj strani mesa tanak sloj masti, to će pomoći da rečenje ostane fino i sočno. Uvek postavite svinjsko pečenje u pleh tako da sloj masti bude na vrhu. Odmerite jednu kašiku ulja u malu posudu, dodajte 1 kašiku sušenog začina. Možete koristiti ruzmarin, žalfiju, majčinu dušicu, origano ili kombinaciju svih ovih začina.
Dodajte so i biber po ukusu. Budite sigurni da ste sve dobro utrljali, kako na vrhu tako i na dnu. Postavite meso u lim ili tepsiju za pečenje, okrenite stranu mesa sa slojem masti prema gore, stavite u dobro zagrejanu rernu, nekih desetak minuta, kako bi dobilo lepu, zlatnu boju.
Nakon toga smanjite temperaturu. Nastavite peći nekih 50 – 80 minuta. Kad je pečeno, sve izvadite iz rerne i stavite na dasku za sečenje, pokrijte folijom, neka odstoji oko 15 minuta i potom ga možete seći.
Svinjetina sa nadevom
Nadev može biti jednostavan. Sa sastojcima kao što su luk, beli luk i začini koji daju posebnu aromu. Mnoštvo drugih sastojaka, poput raznovrsnog povrća, pečuraka možete dodati kako bi recept učinili složenijim i jedinstvenog ukusa. Uobičajeno je da se koristi jaje za vezivanje.
Debele odreske ili šnicle napunite nadevom, tako što ćete napraviti prorez duž strane, kako bi se formirao džep. Ne preterujte sa nadevom, preostali deo možete rasporediti po vatrostalnoj posudi koju ćete prekriti folijom i peći u rerni. Pred sam kraj je skinite kako bi se uhvatila lepa korica. Jedna mala napomena, meso nikada nemojte puniti unapred. Nadev pripremite odvojeno i ostavite u frižideru.
Jabuke kao tajni sastojak sočnih krmenadli
Evo još jednog interesantnog načina pripreme, koji za rezultat ima i glavno jelo i raskošan prilog. Svakako da ćete dobiti na vremenu. I ne samo to, već i poseban ukus kada dodate kao sastojak jabuke. Možda vam zvuči neverovatno!
Za početak pomešajte so i vodu, mešajte dok se so ne rastvori (8 šolja vode i ½ šolje soli) Stavite svinjske krmenadle (potrebno vam je 3 – 6 komada) u plitku posudu i prelijte sa mešavinom. Neka prekrije krmenadle koje ćete ostaviti u frižideru najmanje 15 minuta a najviše 4 sata.
Isperite krmenadle pod mlazom vode, potom ih dobro prosušite. Začinite sa obe strane začinima, so i biber neka budu nadohvat ruke! Zagrejte tiganj, poređajte krmenadle i pecite sa svake strane, taman toliko da lepo porumene. Prebacite ih na tanjir i na istoj masnoći pržite iseckan na tanke kriške crni luk, šargarepu, celer i komorač.
Sve prelijte temeljcem, belim vinom ili vodom i ostavite nekoliko minuta. U međuvremenu pripremite posudu u kojoj ćete lagano krčkati krmenadle i krenite redom. Na dno stavite na kriške iseckane jabuke i krompir, deo dinstanog povrća, preko toga složite blago pržene svinjske krmenadle i preostalo povrće i prelijte temeljcem. Dodajte lovorov list i preostale vama drage začine.
Posudu poklopite i neka se sve lagano krčka dok ne omekša. Pred služenje izdvojite meso, oko njega rasporedite priloge i pospite iseckanim svežim peršunom.
Jedan sastojak kao odgovor za mnoge recepte
Meso koje se lako može kombinovati sa raznoraznim namirnicama. Začini za svinjetinu mogu biti blagi, tipični, a možete vrlo lako stvoriti i posebne mešavine, intenzivne arome. Izbor je vaš! Nećete pogrešiti kako god da pripremate svinjetinu, ukoliko birate sveže komade i izdvojite vreme za pripremu.
Tada je uspeh zagarantovan. Naveli smo svega par recepata, počev od onih jednostavnih, svakodnevnih. Međutim, ukazali smo i na sledeće, ponekad vredi eksperimentisati u kuhinji, posebno sa tajnim sastojcima. Uživajte u svakom obroku!