Dunja je drevno voće, oblika sličnog onom koje imaju kruške i jabuke. Otuda se izdvajaju i njene dve posebne vrste. Sezona im je izuzetno kratka s obzirom da se sakupljaju u periodu od septembra do oktobra. Ne spada u grupu široko uzgajanih komercijalnih useva, što znači da ćete je skoro uvek pronaći iz lokalnog uzgoja, kao pravo organsko voće. Idealno kako bi se pripremilo slatko od dunja na starinski način.
U svom sirovom stanju, dunja je opora, karakteristično kiselkastog ukusa koji ne ukazuje na odstustvo šećera, naprotiv, on je prisutan, ali dobro „sakriven“. Tokom kuvanja tzv. lanci ugljenih hidrata bivaju razbijeni oslobađajući celokupnu slatkoću. Njena pulpa sadrži visoku količinu pektina, supstancu sposobnosti brzog, prirodnog zgrušnjavanja, kao izuzetno pogodne u pripremi želea i marmelada (olakšava geliranje).
Zasladite dunju, neka oslobodi svoje ukuse i jedinstveni miris. Teško voće postaće meko, predivne boje, izuzetno nežno i ukusno, kao sjajan doprinos hrani i još jedna u nizu pripremljenih slatkih teglica u ostavi.
Nijedna godina ne može da prođe a da se slatko ne proba barem malo. Posebno tokom hladnih, zimskih dana. Neposredno pred novogodišnje praznike, kada sija poput sunca na snežnom, belom stolnjaku. Kao posebno voće sa ukusnom ponudom zimi u vidu izuzetnog delikatesa. U nastavku teksta upoznajte se sa sastojcima i načinom kako se pravi slatko od dunja na starinski način.
Dunja kao najstariji način očuvanja voća
Sirova dunja možda baš i nije za jelo. Međutim, vrlo lako je možete pretvoriti u ukusan desert, marmeladu ili slatko od dunja. Posebno ako se priprema na neki starinski način, kako su to činile naše bake. Prirodno i ukusno, sa vrlo malo potrebnih sastojaka, priložite ovom mirisnom voću nekoliko začina kako bi doprineli dašku originalnosti na stolu!
Pre nego što bacite pogled na recept za slatko posvetite malo vremena teglicama potrebnim za ovu svrhu. Dobro ih operite, jer ćete u njima dugo čuvati slatko. Vodite računa da svi tragovi nečistoće budu uklonjeni i ne štedite vodu, dobro ih isperite da bi se eliminisali ostaci sapunice.
Kada ste obavili taj deo posla prelazimo na sledeći korak. Oprane staklene teglice odložite u duboku šerpu, vodeći računa da na dno postavite čistu kuhinjsku krpu između njih kako bi tokom kuvanja izbegli njihovo međusobno sudaranje, posebno tokom ključanja vode.
Napunite posudu (šerpu) vodom, neka potpuno prekrije teglice. Ostavite da proključa, a onda smanjite vatru i kuvajte lagano nekih 20 – ak minuta (koliko je i potrebno za pravilnu sterilizaciju). Tada možete staviti i poklopce (kapice), nekih desetak minuta biće sasvim dovoljno. Na kraju, ugasite vatru i sipajte hladnu vodu.
Kada dostignu sobnu temperaturu teglice izvadite iz šerpe. Okrenite ih naopako na čistoj kuhinjskoj krpi da se dobro osuše. Možete ih staviti u rernu (bez poklopaca) na 200 stepeni, 10 – ak minuta biće dovoljno.
Slatko od dunja sa orasima
Jednostavan recept i još jednostavniji sastojci: dunje, voda, limun, šećer i na kraju orasi.
Krenimo redom:
- Dunje dobro očistite, operite i osušite kuhinjskom krpom. Kako su veoma teške za sečenje i guljenje uvek koristite oštar nož. Budite oprezni, jer je njen središnji deo izuzetno tvrd (drvenast) i težak za sečenje. Uklonite im jezgro i isecite na komade (kockice, četvrtine) približne veličine kako bi njihovo kuvanje bilo ravnomerno;
- Izrendajte koru limuna a potom ga dobro iscedite kako biste dobili neophodan sok. Pripremite odgovarajuću činiju, neka vam bude nadohvat ruke. Napunite je hladnom vodom u koju ćete dodati isceđeni limunov sok. Isečene komadiće dunje odmah prebacite u pripremljenu kiselkastu vodu. Zbog čega je ovo važno? Meso dunje je bledunjavo, poput mesa jabuka ili krušaka. Ako je izloženo vazduhu može brzo da oksidira u braon boju. Upravo zbog toga se koristi ova mešavina vode i limuna kako bi se sprečilo njihovo tamnjenje;
- Pripremljeno voće prebacite u odgovarajuću šerpu (lonac), dolijte vodu (možete koristiti i onu u koju ste prethodno stavili komadiće dunje sa dodatkom soka od limuna) taman toliko da prekrije iseckane dunje. U tu svrhu koristite dublju šerpu, sa visokim stranama kako bi se ravnomerno skuvale;
- Ostavite da provri i kuvajte ih na laganoj vatri sve dok lepo ne omekšaju, povremeno ih mešajući. Biće potrebno bliže sat vremena, i tada će komadi dunje postali meki, nežni i obojeni rumenilom, što je i najbitniji deo ovog recepta. Kako kuvanje bude odmicalo tako će vremenom razvijati potrebnu boju i dobijati na mekoći;
- Omekšale komadiće dunje, odgovarajuće roze boje, izvadite iz šerpe i dobro procedite (ne bacajte vodu u kojoj su se kuvale). Prebacite ih u pripremljenu posudu i izmerite preostalu količinu soka u kojoj su se dunje kuvale (tokom kuvanja tečnost se smanjila najmanje za pola) s tim što možete dodati još vode;
- Izmerite potrebnu količinu šećera – potrebno je malo više od šolje za svaku izmerenu šolju soka. U posudu (šerpu) sa debljim dnom dodajte šećer, sok u kojem su se kuvale dunje (dopunjen vodom), preostali sok od limuna, naribanu koricu i pređite na drugu fazu kuvanja. Dovedite sok do ključanja, na srednjoj vatri, mešajući ga lagano, da bi se šećer lepo rastvorio (da se ne lepi za dno šerpe). Tokom kuvanja na površini sirupa pojaviće se penica koju ćete skidati kašikom;
- Kada je sirup dostigao tačku ključanja primetićete sledeće, polako će se menjati, dobijaće na gustini (poput meda) i sjaju (neće biti vodenasto). U ovoj fazi kuvanja budite oprezni, posebno obratite pažnju na vaše ruke, jer tokom ključanja i dobijanja na gustini sirup može prskati na sve strane. Dodajte skuvane komadiće dunje i mešajte sve dok smesa ne dostigne tačku vezivanja i željenu gustinu. Na kraju kuvanja dodajte pripremljene orahe (količinu odredite sami);
- Pre nego što slatko sipate u pripremljene i sterilisane teglice možete testirati njegovu gustinu tako što ćete uzeti jednu kašičicu i staviti je na tanjirić. Ostavite koji trenutak (nekoliko sekundi) da se ohladi i proverite da li je na dodir lepljivo. Ako je tako, slatko od dunja sa orasima spremno je za punjenje teglica;
- Za lakše punjenje koristite manju sipaću kašiku, punite tegle, ostavljajući slobodno 1 cm od ivica i na kraju ih dobro zatvorite;
- Pripremljeno slatko od dunja na starinski način spremno je za odlaganje, čuvajte ga u ostavi zajedno sa ostalim pripremljenim teglicama, na hladnom i suvom mestu.
Slatko od rendanih dunja
Isto tako, možete na relativno sličan način pripremiti slatko sa rendanim dunjama. Nećete izgubiti puno vremena a rezultat će biti izuzetno mirisan i čaroban. Količinu sastojaka koju ćemo navesti možete udvostručiti ili formirati sami, u zavisnosti od toga sa koliko voća (dunja) raspolažete.
Pripremite sledeće sastojke:
- 1 kg dunja
- 1 kg šećera
- litra vode
- limun
U odgovarajuću posudu sipajte šećer i vodu. Lagano kuvajte sirup, na sredjoj vatri, mešajući, kako bi se šećer lepo rastvorio. U međuvremenu dunjama oljuštite koricu. Uklonite jezgro i isecite na četvrtine, potom ih izrendajte koristeći krupnije rende. Odmah ih prebacite u posudu u kojoj se kuva sirup (kako ne bi potamnele) i dodajte limunov sok. Nastavite sa kuvanjem sve do ključanja, a zatim smanjite temperaturu, i dalje lagano mešajući kako bi se smesa adekvatno zgusnula. Penicu koja se pojavi na površini sklonite i kada slatko dostigne željenu gustinu (poput meda) spremno je za serviranje.
Punite pripremljene teglice, obrišite ivice, neka budu čiste i dobro ih zatvorite kapicama (poklopcima). Slatko sa rendanim dunjama je spremno za ostavu!
Ljubitelji intenzivnijih ukusa mogu uživati u istim ovim receptima ali uz dodatak odgovarajućih začina. Najčešće se koristi cimet (štapić), ali isto tako i sveži đumbir (isečen na sitne komadiće ili izrendan). Dodajte ih na samom kraju kuvanja, kada je slatko već gotovo i dobro promešajte, neka se sjedine sve arome dajući intenzivniji ukus i miris, biće to pravo remek delo!
Pored cimeta i đumbira, kao aromatične dodatke možete dodati i naradžu, vanilu (štapić), zvezdasti anis i kardamon. Dodajte arome koje „vole“ ovo mirisno voće i poslužite pripremljeno slatko od dunja na starinski način sa obiljem fenomenalnih ukusa i sećanja na detinjstvo kako su ih naše bake pripremale.