Lepo vreme i letnji dani idealan su period za boravak u prirodi, posebno pored reke. Većina nas čeka svoj zasluženi odmor kako bi se opustili sa porodicom i prijateljima, naravno, uz dobar roštilj i piće! Potrebno je samo malo izdvojenog vremena kako bi zadivljujući plamen i miris dima učinili čuda. Pored mesa, na rešetku roštilja možete „baciti“ i vama omiljeno povrće. Ukus će svakako biti sočniji, zadržavajući prirodne arome i dragocene hranljive materije kao potpuno netaknute, što je idealno za pripremu ukusne salate uz roštilj.
Priprema sočnih priloga na roštilju
Koristite nekoliko saveta (trikova) prilikom njihove pripreme, posebno ako je roštilj vaš izbor za opuštenu večeru i još bolji povod za druženje. Nema ništa jednostavnije od spremanja celokupnog obroka na roštilju. Pored toga, salate uz roštilj jednostavan su letnji meni. Pomerite meso jer je vreme za povrće na roštilju!
Brzo se priprema a pritom je veoma ukusno. Bogate, jarke boje učiniće posluženo jelo posebno dopadljivim i neodoljivim. Plus, ne morate voditi brigu ili paničiti da li je sirovo u sredini (iznutra) kao što je slučaj sa mesom. U većini slučajeva, možete odokativno oceniti kada je povrće spremno za serviranje.
Najbolje od svega jesu raspoložive na desetine vrsta povrća pogodnih za roštiljanje i pripremu ukusne salate uz roštilj. Tu se posebno izdvajaju pečurke, plavi patlidžan, tikvice, luk, paradajz i paprike o kojima će biti više reči u nastavku teksta. Međutim, postoje i one druge vrste koje „ne vole“ roštilj i potrebno ih je izbegavati, a razlog je njihov visok sadržaj vode (krastavac, celer i većina zeleniša).
Raznovrsno povrće podrazumeva i različito vreme pripreme. Na roštilju postoje mesta koja su toplija u odnosu na druga i kao takva idealna za brže pečenje. Upravo zbog toga morate voditi računa kako ćete povrće rasporediti na rešetki. Ostanite blizu, neke vrste se brže pripremaju i zahtevaju češće okretanje. Preostale premeštajte, kombinujte i umerena i toplija mesta.
Teško je definisati vreme pečenja, jer to ne zavisi samo od vrste povrća, jačine vatre već i od samog načina pripreme (seckanja i debljine isečenih komada). Tu zapravo počinje priča o dva načina kako se peče povrće na roštilju a kasnije priprema u vidu salate uz roštilj.
Direktno na roštiljsku rešetku ili u improvizovanim paketima
Prvi način podrazumeva postavljanje povrća celokupnom njegovom površinom direktno na roštiljsku rešetku (metoda visoke toplote). Secite ga na veće, šire komade, najbolje dužinom (plavi patlidžan, tikvice, paradajz ili luk), čime će površina za pečenje biti veća ali i mogućnost da ostanu hrskaviji spolja. Svakako će biti ukusniji i brže pripremljeni. Možete staviti i cele komade, ako njihov oblik to dozvoljava (paprike). Prethodno, kako bi ste sprečili isušivanje na roštiju povrće poprskajte sa malo ulja. To će obezbediti ravnomerno zadržavanje dodatih začina, posebno prilikom pripreme salate uz roštilj.
Na ovaj način možete peći povrće u vidu ražnjića. Isecite ga na manje komade (kolutiće) približne debljine i koristite ražanj (drveni ili metalni štapić) na koji ćete naslagati povrće. Priprema na ovaj način biće znatno brža, s tim da ćete u isto vreme spečiti i njihovo propadanje između rešetki roštilja. Isto možete učiniti i sa manjim, okruglim povrćem, poput čeri paradajza ili šampinjona. Ali i iskombinovati meso i povrće na ražnjiću, kao vrlo ukusno i izglednom dopadljivo.
Druga metoda roštiljanja namenjena je povrću koje zahteva više vremena za pripremu i podrazumeva jednu vrstu improvizacije aluminijumskom folijom (pravljenjem paketa) ili jednokratnim aluminijumskim posudama koje možete kupiti u bilo kojem supermarketu ili prodavnici. Ovde je zapravo reč o rezervnoj varijanti ukoliko nemate roštiljsku korpu. Jeftina, ne podrazumeva naknadno čišćenje, nakon upotrebe jednostavno ih bacite.
Foliju prethodno premažite tankim slojem ulja i to na delu gde ćete rasporediti isečeno povrće. Preklopite je, pokrijte povrće, napravite ivice sa strane kako bi se paket zatvorio i postavite direktno na roštilj. Na ovaj način obezbeđuje se lepo, ravnomerno pečenje, sve dok povrće lepo ne omekša. Vodite računa prilikom otvaranja folije zbog širenja vruće pare!
Ako se opredelite za aluminijumske posudice odaberite povrće koje volite. Seckajte ga na tanke tračice, kockice ili kolutiće, možete ih marinirati uljem i začinima (što će obezbediti vremenski bržu pripremu). Tako pripremljene prebacite ih u posude i pecite nekih 10 -15 minuta do željene mekoće. Povrće povremeno okrenite ili jednostavno protresite posudu, kako bi se izbeglo eventualno lepljenje za dno. Ovo je idealan način pripreme i pečenja posebno vlaknastog povrća.
Isto važi i za gušće ali i korenasto povrće. Tu zapravo počinje priča o pečenju krompira. Ako ga stavite na jaku vatru dugo će biti hrskavo pečen spolja, zadržavajući sirovost iznutra. Da bi se to izbeglo prvo ga stavite na topliji deo roštilja a zatim premestite na deo umerenije toplote kako bi se pečenje završilo lepom bojom, hrskavim i ukusnim krompirom. Možete ga prethodno protrljati sa malo ulja i začiniti solju i biberom. Krompir možete staviti u pomenute posude i peći u komadu ili isečenog na kriške. Nakon 15 – 20 minuta biće spreman za serviranje. Ukus pečenog krompira možete „pojačati“ dodavanjem pečenog luka, što možete poslužiti u vidu ukusne salate uz roštilj.
Mariniranje povrća
Povrće možete uvek marinirati maslinovim ili drugim biljnim uljem i na kraju začiniti solju i biberom. To je najčešća i najjednostavnija marinada. Stavite sve sastojke u posudu i dobro ih promešajte. Pripremljenu marinadu prespite u veću plastičnu kesu i dodajte odabrano povrće (prethodno ga možete i iseckati). Kesu dobro zatvorite, protresite i ostavite narednih sat vremena na sobnoj temperaturi kako bi se sve arome lepo sjedinile.
U međuvremenu, možete zagrejati roštilj. Koristite navedene metode kako bi se pripremilo povrće na roštilju. Pecite sve dok ne dobijete željeni izgled i ukus, nađite neku zlatnu sredinu. Nakon toga, servirajte pečeno povrće i prelijte preostalom marinadom. Možete dodati balzamiko sirće i sveže seckane začine kako bi ukus bio bogatiji i potpuniji. To su predlozi za pripremu salate uz roštilj.
Privlačan i netaknut ukus povrća – dodatno „pojačan“ na roštilju
Za početak, izaberite povrće i odredite potrebnu količinu. Neka to budu plavi patlidžan, tikvice, paradajz, čeri paradajz, duguljaste paprike, crvena mesnata paprika, žute paprike i crveni luk. Kako bi priprema salate uz roštilj bila što jednostavnija, pripremite maslinovo ili neko drugo ulje, so, biber i seckani sveži peršun. Krenimo redom:
- Povrće temeljno operite pod mlazom hladne vode i dobro osušite;
- Tikvice i patlidžan isecite na trake ili kolutove, približno iste debljine. Tikvice je najbolje seći po dužini, na šire trake, s tim da patlidžan možete seći na isti način, ali i na kolutove (kožu ne morate guliti). Obavezno ih pospite solju, kako bi ispustili vodu i gorčinu koja je karakteristična za patlidžan. Neka „odmore“ narednih sat vremena;
- Sledeće na redu su paprike. Uklonite im vrh (peteljku), prepolovite i nožem izvadite unutrašnjost, bele delove i semenke. Isecite ih na kockice ili trake. Takođe, možete koristiti i cele komade, odaberite one približno jednake veličine, okrugle i glatke, sa relativno malo fleka i posekotina;
- Ukus paradajza znato će biti poboljšan ako se peče na roštilju. Uklonite stabljiku i isecite ga na deblje kriške (kolutove), u suprotnom, može se raspasti prilikom pečenja. Veće komade možete jednostavno prepoloviti. Izuzetan na roštilju je i čeri paradajz, istina, malo nezgrapan za pečenje, jer je u pitanju manje povrće i kao takvo lako za propadanje između rešetki. Da bi se to izbeglo, složite ga na ražnjić;
- Ne postoji povrće koje se ukusom više menja od luka kada se priprema na roštilju. Njegov prvobitno oštar ukus pretvoriće se u nešto sočno i slatko. Ogulite ga i presecite na pola, površina za pečenje na rešetki bića šira;
- Pripremljeno povrće poprskajte sa malo ulja (maslinovim) kako bi se sprečilo isušivanje;
- Spremite roštilj, neka se rešetka dobro ugreje i polako krenite sa dodavanjem povrća;
- Paprike možete peći na dva načina. Prvo, prethodno iseckanu papriku prebacite u aluminijumske posude i pecite dok ne poprime odgovarajuću boju i postanu hrskave. Drugi način podrazumeva postavljanje celih paprika na rešetku, kako bi se lepo uhvatila koža (ugljenisala sa svih strana). Dovoljno je nekih 4 – 5 minuta sa svake strane. Ne zaboravite na njihove vrhove i donju stranu, u tu svrhu poslužiće kuhinjska hvataljka;
- Nakon toga, na rešetku roštilja „bacite“ isečene tikvice i patlidžan. Okrećite povrće kako bi obezbedili ravnomerno pečenje sa obe strane. Ceo proces neće trajati dugo, tikvicama je potrebno 5 minuta po svakoj strani a patlidžanu 5 -7 minuta;
- Sledeći na redu je paradajz. Možete ga peći na jačoj vatri, svega 2 – 4 minuta po strani. Ista je situacija i sa čeri paradajzom. Postavite pripremljeni ražnjić sa ovim povrćem direktno na rešetku, i vodite računa da se ravnomerno peče, kako bi se stvorili tzv. „plikovi“;
- Na kraju dodajte luk, odaberite srednje topla mesta na roštilju, kako pečena strana ne bi bila previše spaljena a sredina ostala sirova. Pecite ga 15 – ak minuta okrećući samo jednom;
Kada ste sve ovo obavili, pečeno povrće adekvatno začinite i poslužite u vidu ukusne salate uz roštilj. Pečene paprike prebacite u veću posudu koju ćete prekriti plastičnom folijom. Možete koristiti i veću plastičnu kesu koja se može dobro zatvoriti. Stvoriće se para, što će ih učiniti lakšim kada je u pitanju skidanje kože. Kada se potpuno ohlade ogulite im kožu koristeći se nožem. Uklonite stabljiku i semenke i pripremite filete po svojoj želji.
Pečene tikvice i patlidžan prebacite na tanjir i ostavite dobro da se ohlade. Isto učinite i sa paradajzom i lukom. Patlidžanu možete skinuti kožu koja se prethodno ugljenisala (ne morate skidati sve izgorele delove, oni će dati dodatni ukus). Ista je situacija i sa lukom, obavezno sastružite spaljenu kožu pre serviranja.
Ovo su neophodni koraci koji prethode pripremi salate uz roštilj. Vrlo jednostavno i relativno brzo, sa obiljem ukusa karakteističnih za pripremu na ovaj način.
Povrće koje voli roštilj – idealno za ukusnu salatu
Jedno je sigurno, svaki roštilj prati ukusna salata, kao neizbežan prilog. Povrće bez kojeg se ne može zamisliti čitava ova priča jeste crni luk, bilo da je iseckan na tanke kriške ili sitne kockice. Može se poslužiti samostalno u vidu salate uz roštilj, međutim, često ga odlažemo u posudu a još češće u šerpu (sa poklopcem) u koju dodajemo pečeno roštiljsko meso, dobro zatvorimo i još bolje protresemo.
Pored luka, idealni za ovu priliku su i sveži paradajz, krastavac, paprike a posebno ljuta papričica (feferonka). Možete ih samo posoliti, biće dovoljno. Iseckano povrće možete preliti sa malo ulja i sirćeta, dodati seckanu glavicu luka, sve dobro promešati i posuti usitnjenim punomasnim sirom (šopska salata).
Kukuruz u komadu savršen je za pripremu na roštilju. Ne propustite njegovu divnu aromu dopunjenu roštiljskim dimom. Stavite ga direktno na rešetku i pecite na jakoj vatri dok ljuspice ne poprime karakterističnu boju. Biće potrebno 15 – ak minuta, a kao rezultat dobićete blago dimljeni i slatki ukus. Možete ga premazati rastopljenim maslacem ili maslinovim uljem i velikodušno začiniti solju i biberom, uz dodatak sveže seckanog peršuna.
Salate sa grilovanim povrćem
Povrće pečeno na roštilju servirajte na većem tanjiru ili tacni, blago začinite solju i biberom, pospite seckanim svežim peršunom i prelijte maslinovim uljem i služite odmah! Kada je u pitanju patlidžan, pored navedenih sastojaka možete dodati još i balzamiko sirće, bosiljak i beli luk, što je zapravo omiljena marinada ovog ukusnog povrća. Isto se odnosi i na pečenu papriku, dovoljno je malo belog luka, soli, ulja i sirćeta. Savršena kombinacija!
Za ovu priliku, kada meso „hvata“ boju na rešetki, imate pripremljene tri salate uz roštilj. I na kraju, isecite veknu hleba, kriške stavite par minuta na još topao roštilj kako bi dobile finu, zlatnu boju i prepoznatljivu hrskavost.
Šampinjoni i bukovače kao ukusne salate uz roštilj
Odredite potrebnu količinu šampinjona. Dobro ih očistite, kako bi se uklonili svi tragovi nečistoće. Ako ova faza čišćenja nije bila dovoljna brzo ih isperite u hladnoj vodi i dobro osušite. Uklonite im stabljike kako bi se lakše postavile na rešetku ili ražnjić. Koristite drvene ili metalne ražnjiće, prethodno natopljene uljem, isto možete učiniti i sa šampinjonima.
Stavite ih direktno na roštilj, na srednje jaku vatru. Vreme pečenja zavisi od njihove veličine, u proseku 3 – 6 minuta po strani. Servirajte ih na tanjiru, dodajte so i biber, i na kraju prelijte sa malo ulja. Kako bi ukus bio potpuniji iseckajte beli luk i malo sveže mirođije.
Još jedan predlog ukusne salate uz roštilj – izmrvite malo feta sira i pomešajte sa sveže seckanim peršunom, belim lukom i majčinom dušicom. Sve povežite sa malo maslinovog ulja i dobijenom smesom punite pečene šampinjone.
Bukovače su pečurke belog mesa i slatkog ukusa koje su po obliku šešira slične ljusci ostrige. Njihova pripema na roštilju izuzetno je brza i jednostavna. Neophodni su sledeći sastojci: 600 gr bukovača, maslinovo ulje (60 ml), sveža nana, 1 kašičica jabukovog sirćeta, sok od 1 limuna kao i narendana korica (1 kašičica), so po ukusu.
Dobro očistite bukovače, posebno kapice i unutrašnja rebra. Odvojite im stabljike i za pečenje izdvojite pojedinačne, cele komade. Pripremite marinadu – u odgovarajuću posudu sipajte maslinovo ulje i sok od limuna. Dodajte prstohvat soli, kašičicu jabukovog sirćeta i rendanu limunovu koricu. Sve dobro promešajte i na kraju dodajte seckanu svežu nanu (mentu).
Na toplu rešetku roštilja stavite pripremljene bukovače, pecite ih sa svake strane nekoliko minuta. Kada su pečene sklonite ih sa vatre i servirajte u vidu salate uz roštilj. Prelijte ih prethodno pripremljenom marinadom i dodatno ukrasite kriškama limuna. Ako niste ljubitelj nane, možete je zameniti seckanim svežim peršunom i dopuniti belim lukom.
Isto tako pečene možete ih iseći na tanke tračice i prebaciti u činiju. Iseckajte malo belog luka i svežeg peršuna i pospite po gljivama. Prelijte maslinovim uljem i limunovim sokom, posolite i pobiberite, i na kraju blago promešajte kako bi se povezali svi sastojci.
Povrće koje budete pripremali na roštilju dobro će se složiti sa mnogim začinima, posebno sa začinskim biljem, koje lako možete uzgajati i kod kuće i imati sveže u svakom trenutku. Ono će sačuvati „prijateljstvo“ sa vegetarijanskim gostima! Možete pripremiti brojne salate uz roštilj, kao odličan prilog, koji je pritom i izuzetno hranljiv jer se kombinuje sa mesom.
Dovoljno je preliti grilovano povrće maslinovim uljem i začiniti raznovrsnim aromama kako bi se stvorilo bogatstvo ukusa. Ono što karakeriše navedene salate uz roštilj jeste obilje ukusa, intenzivnost boja i karakterističan miris svake pojedinačno pripremljene.