Zlatno žuta boja kao osveženje travnjaka, pored staza kojim veselo odzvanjaju koraci. Stiglo je proleće i sa sunčanim danima prvi maslačci. Spontana, zeljasta biljka, poznata je još od davnina, zahvaljujući brojnim i neverovatnim lekovitim svojstvima. I danas svoju primenu nalazi u biljnoj medicini. Pored toga, koristi se i u kuhinji. Neka na vašem stolu bude servirana salata od maslačka.
Maslačak raste praktično svuda i upravo zbog toga je jedna od najrasprostranjenijih biljaka. Na livadama, duž puteva, staza i neiskorišćenih mesta (posebno na stranama zidova). Tokom proleća planinske doline miluje sunce i tada su obojene zlatnim bojama maslačkovih cvetova.
Cveta u periodu od februara do maja meseca, u zavisnosti od lokacije. Razvija lepe cvetove, intenzivne žute boje, koje vole pčele. Cvetovi ne traju dugo, uskoro će biti zamenjeni mekim pernatim lopticama koji se rasipaju prvim daškom vetra. Listovi su jednostavni, intenzivno zelene boje, izduženog oblika, sa nazubljenim marginama.
Dar prirode za očuvanje dobrog zdravlja
Tokom prolećnih meseci uživajte u zaštiti ove velikodušne biljke. Prema predanju, koren maslačka kao listovi i cvetovi je bogat raznim vitaminima.. Biljka blagotvornih lekovitih svojstava poznata je i cenjena još od srednjeg veka. Kao što je navedeno u starim receptima naših baka cvet maslačka pretvorite u sirup, kao lek protiv prehlade. Posebno se preporučuje za kašalj, prehladu i upalu grla. Gustinom podseća na med, jer se pravi kombinovanjem žutih cvetova, vode i šećera.
Veliki je saveznik imunološkog sistema jer povećava prirodnu odbranu organizma. Maslačak je dobar za mozak i nervni sistem (regenerativne aktivnosti).
Posebno se ističe njegova osobina izuzetnog diuretika. Koren maslačka sadrži značajnu količinu kalijuma te sprečava se zadržavanje vode i čisti urinarni trakt. Isto tako, prevencija je za kardiovaskularne bolesti.
Stimuliše lučenje želudačnih sokova, poboljšava apetit i doprinosi celokupnom digestivnom sistemu (poboljšava varenje). Ova biljka snižava nivo holesterola i efikasna je u lečenju bolesti bubrega. Poboljšava funkcije jetre, kroz akcije prečišćavanja i detoksikacije.
Takođe, možemo navesti i određene prednosti za dijabetes. Sok od maslačka stimuliše proizvodnju isulina, održavajući stabilan nivo šećera u krvi. Isto tako je dobar za kožu, sa izuzetno pozitivnim efektima. Ova supstanca se može koristiti za uspešno lečenje raznih kožnih oboljenja bez rizika od neželjenih efekata. Maslačak možete upotrebiti i kao toplu oblogu.
Koren maslačka sadrži značajnu količinu kalijuma te sprečava se zadržavanje vode i čisti urinarni trakt.
Zahvaljujući vitaminu C i drugim antioksidantima bori se protiv virusnih infekcija. Biljka dobra za kosti, zahvaljujući bogatom prisustvu kalcijuma. Poznata su takođe i anti – reumatska svojstva maslačka.
Upotreba maslačka u kuhinji
Veoma je važno odabrati mesto gde ćete prikupiti maslačak (da nije tretirano hemikalijama ili pesticidima). Kako bi iskoristili sve prednosti ove biljke morate je očistiti sa posebnom pažnjom i ukloniti sve tragove nečistoće (operite neposredno pred upotrebu). Listovi su ukusom blago gorki i jedu se sirovi. Intenzitet ukusa daje meru aktivnosti koje se odvijaju u organizmu.
Upotrebite ih za pripremu ukusne salate, posebno u rano proleće. Listovi su još uvek nežni i prijatnog ukusa. Letnji listovi maslačka su veći i kožasti. Ista je situacija i sa korenom koji prodire duboko u zemlju.
Berite prolećnu biljku u izobilju i upotrebite njene listove. Salata od maslačka je jednostavna za pripremu. Dodajte so po ukusu, malo maslinovog ulja, sok od limuna i predjelo je spremno. Ukus dodatno možete „pojačati“ sa sitno seckanim belim lukom i kockicama blago pržene slanine.
Pored salate mnogo je načina kako da iskoristite njegove prednosti i pripremite ukusna jela (omlet, supe i sl.). Salata od maslačka može biti pripremljena dodavanjem avokada iseckanog na kockice. Pored toga, lepo se „slaže“ sa grubo iseckanim crnim lukom i kuvanim jajima. U nastavku teksta navodimo nekoliko recepata za pripremu ove ukusne salate.
Jednostavna salata od maslačka
Pripremite sledeće sastojke (za 4 osobe):
- 250 gr sveže ubranih listova maslačka
- 5 kom. šargarepe
- 2 kom. crnog luka.
Za preliv upotrebite:
- 1 kašiku ekstra devičanskog maslinovog ulja,
- 1 nemasni jogurt
- 2 kašike šećera,
- sok od limuna
- so i biber po ukusu.
Za početak pripremite listove maslačka. Očistite ih i operite pod mlazom vode. Možete ih kidati rukama ili iseckati. Nakon toga očistite šargarepu koju ćete iseći na prilično tanke prstenove. U odgovarajuću posudu prebacite pripremljene listove maslačka, iseckanu šargarepu, sve lagano promešajte i odložite u frižider.
Pripremite jednostavan preliv od navedenih sastojaka. Sipajte jogurt u veću posudu dodavajući sok od limuna i preostale sastojke. Dobro promešajte drvenom kašikom dok preliv ne postane kremast. Sipajte ga neposredno pre služenja. Prelijte preko povrća i dobro promešajte.
Salata od maslačka i sočiva
Sastojci za 4 osobe:
- 200 gr sočiva
- 150 gr maslačka
- 150 gr čeri paradajza
- 1 glavica crnog luka
- ekstra devičansko maslinovo ulje
- belo vinsko sirće
- so i biber po ukusu.
Brzo isperite sočivo u tekućoj vodi, zatim prebacite u veliki lonac. Sipajte vodu, tako da bude nekih dva prsta iznad pripremljenog sočiva. Neka se kuva sve do ključanja. Nakon toga nastavite lagano kuvanje na tihoj vatri oko 2 sata ili dok sočivno ne omekša. Posolite pred kraj kuvanja, otprilike nekih 15 minuta pre skidanja sa ringle. Sočivo procedite, sipajte u pripremljenu činiju i ostavite dobro da se ohladi.
Kako bi se sjedinili ukusi pomešajte so, biber, maslinovo ulje i belo vinsko sirće. Dobijeni preliv prebacite u posudu sa ohlađenim sočivom i promešajte. Pripremite maslačak, odvojite listove koji su uveli ili su oštećeni, temeljno ih operite i nakon toga iseckajte. Odstranite peteljke čeri paradjzu i isekajte na polovine. Luk ogulite i isecite na prstenove. Ovako pripremljeno povrće dodajte u posudu sa sočivom, opet dobro promešajte i poslužite kao predjelo. Salata od maslačka sa sočivom je spremna.
Salata od maslačka sa prelivom od krompira
Potrebni su sledeći sastojci za salatu:
- 300 gr listova maslačka
- 150 gr slanine
- 4 kriške tost hleba.
Za preliv pripremite:
- 250 gr oljuštenog krompira
- so i sveže samleveni biber
- sveže seckani peršun
- 1 manji crni luk
- 2 kašike maslinovog ulja
- 3 kašike masnoće od pržene slanine
- 3 kašike vinskog sirćeta
- 1 čaša belog vina
- prstohvat šećera.
Maslačak dobro očistite i operite. Nakon toga iseckajte slaninu na trake i prebacite u tiganj. Lagano pržite dok ne postane hrskava i lepe branonkaste boje. Tost hleb isecite na kockice, prebacite na pleh. Neka se peče u rerni dok ne postane blago rumen. Luk isecite sitno, na kockice.
Krompir oljuštite i isecite na kockice. Kuvajte ga u vinu. Ako vino nije u potpunosti prekrilo krompir možete dodati malo vode. Sipajte so, šećer i sirće. Kada je krompir skuvan, možete ga blago pasirati. Dodajte luk isečen na kockice, masnoću u kojoj se pržila slanina, posolite, pobiberite i dodajte sveže seckani peršun. Upotrebite štapni mikser kako bi ste dobili odgovarajući preliv.
Na pripremljene listove maslačka sipajte dobijeni preliv od krompira i ukrasite pečenim kockicama tost hleba i hrskavom slaninom.