Žuto lišće koje polako pada sa drveća, neumorna kiša i sumorni dani koji nas obraduju sa ponekim izlaskom sunca. Stigla je jesen. Vreme da nas pored toplih džempera i čajeva zagreju i ovi jesenji plodovi. Tradicionalno, njihova sezona je otpočela sa prvim hladnim danima. Šetajući ulicama čućemo pucketanje i osetiti miris koji se neodoljivo širi. Potražite uličnog prodavca, kupite pitomi kesten, koji je lepo ispečen, zagrejte ruke i obradujte nepca. Magija koju samo jesen može ponuditi. Karakteristično slatkastog ukusa sa kojim sve biva toplije.
Ne propustite ga tokom zimskih večeri družeći se sa porodicom i pijateljima. Topla atmosfera, ispred vatre, pucketanje kestena, uz čašu dobrog crnog vina. Da izazove zadovoljstvo tih nezaboravnih trenutaka predlažemo njegovu pripremu kod kuće.
Kao izvor hrane vrednovan je u mnogim kulturama. Karakteriše ga glatka, sjajna i tamno – braon spoljašnja kora (omotač). Najpoznatiji kao ukusna poslastica čiju unutrašnjost čini kremasto belo meso (slatko jezgro). Pratite naše savete i pripremite pečeni kesten kod kuće, stvarajući atomosferu koju nude ulice velikih i malih gradova.
Pečeni kesteni – priprema kod kuće
Za početak prikupite pitomi kesten. Za one koji vole boravak u prirodi sakupljanje može biti zabavno vreme provedeno sa decom. Ostavite ga nekoliko dana da se dobro osuši. Isto tako, dostupan je i ponudi ga imaju mnoge prodavnice i supermarketi.
Postoje dva načina njegove pripreme kod kuće. Možete se opredeliti za rernu ili upotrebu određenog, perforiranog tiganja opremljenog dugačkom drškom. Njegovo dno ispunjeno je mnoštvom rupa koje treba da obezbede direktan kontakt plamena sa kestenjem. Dostupni su na tržištu i kao takvi pogodni za upotrebu u domaćinstvu. Garantuju optimalno pečenje bez rizika od opekotina.
Potrebno je svega desetak minuta pripreme i pola sata pečenja. Priprema kestena od suštinskog je značaja. Dobro ih operite i uklonite sve tragove nečistoće. Pre nego što pristupite njegovom pečenju morate napraviti mali, uzdužni rez na kori pazeći da ne oštetite meso. Šiljatim i oštrim nožem presecite njegovu površinu, napravite mali rez na zakrivljenom delu teške kože. Postoje i klešta za tu svrhu. Na jednu stranu se naslanja pitomi kesten a drugi deo jeste oštrica za zatvaranje alata koja pravi rez. To je mali posao ali suštinski, jer sprečava njegovo pucanje tokom pečenja.
Na poseban tiganj stavite pripremljeno kestenje i pecite ga na vatri. Plamen treba biti srednje – nizak i otprilike u prečniku tiganja (da pečenje bude ravnomerno). Idealno se pripremaju na žaru vatre, kada dobijaju sjajan ukus. Pokrijte posudu teškim poklopcem i često protresite kako bi sprečili njihovo paljenje. Vreme pečenja često može varirati u zavisnosti od količine kestenja i njihove veličine. Nakon 15 – 20 minuta jesenji plodovi su spremni. Umotajte ih u vlažnu krpu i ostavite tako da odstoje nekih desetak minuta. To će omogućiti da se lakše i brže ogule. Servirajte i jedite dok su još topli. To je posna hrana i kao takva idealna za vegane i vegetarijance.
Isto tako su odlični i kada se peku na šporetu. Zagrejte ringlu, prebacite pripremljeni pitomi kesten u tiganj. Poklopite i pecite nekih 15 – ak minuta. Okrećite ih često da bi se sprečilo paljenje. Pre nego što ih poslužite uvek proverite da li su ravnomerno pečeni. Ako nisu, produžite pečenje sve dok lepo ne omekšaju. Zamotajte ih u vlažnu krpu i ostavite nekih desetak minuta (guljenje će biti lakše). Poslužite ih u papirnim fišecima i uživajte u punoći njihovog ukusa.
Pečenje kestena u rerni za rezultat daje dobar ukus. Jednostavno ga rasporedite po plehu (možete koristiti i papir za pečenje). Zagrejte rernu na 200 stepeni i pecite nekih 40 – ak minuta.
Pitomi Kesten kao lek – dragoceni saveznik zdravlja
Sa nutritivnog gledišta, predstavlja vredan izvor kvalitetne hrane. Sadržaj ugljenih hidrata izuzetno je visok, što ga čini prilično kaloričnom hranom. Hranljive prednosti primetne su kroz prisustvo mnogih elemenata korisnih za organizam. To su belančevine, vlakna, biljni proteini, minerali, vitamini (C, B1 i B2) i fito – nutrijenti. Karakteriše ga visok procenat skroba.
Minerali prisutni u kestenu su natrijum, kalcijum, fosfor, magnezijum, gvožđe, kalijum, cink, bakar i mangan. Bogatstvo mineralima izuzetno je pogodno za osobe koje pate od hroničnog umora.
Kao dar prirode, zahvaljujući bogatom prisustvu vlakana, pečeni kesten je lagan za varenje,. Na taj način poboljšava i crevnu funkcionalnost. Nutricionisti preporučuju njegovo konzumiranje umereno i u malim porcijama, kao užinu ili zamenu za voće. Kao hranu ne treba ga zanemariti ni tokom trudnoće, upravo zbog visokog sadržaja vlakana ali i folne kiseline.
Kestenje se preporučuje u slučajevima anemije, umora i nedostatka apetita. Zapravo je prirodan lek koristan u slučaju lošeg apetita. Energetska snaga čini ga odličnim za sve one koji se bave sportom (na otvorenom) ili obavljaju veoma naporne poslove. Takođe, sprečava i simptome prehlade.
Vitamin C koristan je za stvaranje kolagena, proteina odgovornog za elastičnost našeg tkiva, kože posebno. Povećana proizvodnja kolagena ekvivalentna je više elastičnom kožom, sa manje bora i više mladalačkog izgleda. Pored toga, ovaj vitamin jača i imuni sistem.
Ovaj jesenji plod oslobođen je od glutena. Zapravo je jedan od najpopularnijih sastojaka u pripremi formula hrane bez glutena. Pomenute formule namenjene su za upotrebu kod onih koji su osetljivi na gluten ili su alergični na pšenicu.
Aktivne supstance sadržane u listovima i kori lek su za borbu protiv kašlja i dezinfikovanje disajnih puteva. Drvo kestena kroz svoje plodove rešava pomenute probleme. Kako bi se iskoristila korisna svojstva dovoljno je pripremiti čaj. Pravi prirodni lek, posebno kada je kašalj u pitanju.
Kesten za zdravlje čini čuda. Posebno u periodu kada su dani hladniji i sa sobom donose česte prehlade. Jačajte organizam koristeći njegove prednosti.
Recept za kesten pire
Ukusna poslastica koju možete pripremiti nakon što prikupite pitomi kesten. Dobićete slasan pire koji spašava vakuum, tako da u njegovom ukusu možete uživati i van sezone. Spremite teglice!
Pire od kestena aromatizujte limunovom koricom i štapićem vanile. Recept je jednostavan za pripremu. Odaberite dovoljno veliko kestenje kako bi olakšali njegovo guljenje.
Sastojci su:
- oko 2 kg pitomog kestena,
- 600 gr šećera
- 650 ml vode
- 1 limun
- štapić vanile.
Postupak pripreme je sledeći:
- Kestenje operite pod mlazom vode kako bi uklonili tragove nečistoće;
- Prebacite ih u šerpu prethodno napunjenu vodom, kuvanje treba da traje oko 15 minuta;
- Procedite i ostavite da se dobro ohladili;
- Koristite oštar nož kako bi oljuštili vaš pitomi kesten i unutrašnjost (jezgro) prebacite u pripremljenu posudu;
- Oljušteno kestenje sameljite, prebacite ga u mlin ili blender. Možete ga i pasirati koristeći kuhinjsku pasirku sa pire krompir;
- Presecite štapić vanile uzduž i istisnite seme;
- Pripremite dublju šerpu (lonac) u koju ćete dodati seme i štapić vanile, šećer i vodu;
- Sve dobro promešajte i istopite šećer na srednjoj vatri stalno mešajući nekih 10 – ak minuta;
- Kada je šećer u potpunosti rastvoren uklonite štapić vanile (koristite kuhinjsku hvataljku);
- Dodajte pripremljeni (samleveni) kesten i promešajte smešu;
- Izrendajte koru od limuna i dodajte u šerpu;
- Kuvajte na laganoj vatri oko sat vremena uz povremeno mešanje (koristite drvenu kašiku) dok ne postane kremasto (pire);
- Kesten pire pomoću kašike sipajte u pripremljene staklene teglice;
- Vodite računa da pire sipate najmanje 1 cm od kapice (poklopca).
- Sa toplotom pirea stvoriće se vakuum koji će čuvati proizvod duže, 6 do 12 meseci na hladnom mestu, zaštićenom od svetlosti;
Ukoliko planirate koristiti pripremljeni pire od kestena kao nadev za torte ili kolače možete ga čuvati i u frižideru, oko nedelju dana, u dobro zatvorenoj posudi. Za bogatiji ukus možete ih kuvati u mleku umesto u vodi. Dajte mu posebnu notu dodavanjem par kapljica ruma ili konjaka. Pripremite se za novogodišnje praznike, kada se pripremaju tradicionalna peciva, torte i kolači. Neka njihovo punjenje bude od kesten pirea, obogaćeno mirisom i aromom vanile, cimeta, strugane korice limuna, mandarine i pomorandže.
Kestenov med
Preporučuje se kao vredan izvor hrane u svakodnevnoj ishrani. Možete uživati u njegovom ukusu uz komadić sira, poput rikote ili gorgonzole. Izbor je vaš! Nemojte propustiti palačinke pripremljene od kesten brašna poprskane velikodušnom kašikom meda. Dodajte ga u kolače, šolju jogurta ili u krem na bazi deserta.
U pitanju je tamniji med izuzetno aromatičnog ukusa. Za razliku od drugih vrsta njegova boja varira u rasponu od žuto – braon do skoro crne. Med od kestena manje je sladak u odnosu na tradicionalni med. Upravo zbog blago – gorkog ukusa raste i njegova popularnost.
Zbog visokog sadržaja fruktoze dosta je tečan, jer utiče na odsustvo kristalizacije. Iz tog razloga više je rastvorljiv i kao takav pogodan za sladolede i šejkove. Zadržava svoju nutritivnu vrednost adekvatnim čuvanjem, na hladnom i tamnom mestu.
Za uživanje u svim njegovim prednostima preporučujemo da uvek koristite sirov kestenov med.
Med od kestena – lekovita svojstva
Kesten med poznat je po svojim anti – inflamatornim i anti – bakterijskim svojstvima. Odličan je izvor proteina, minerala (mangan, kalijum, kalcijum i gvožđe), vitamina B i C. U odnosu na druge vrste u pitanju je med najviše bogat mineralima kao što su kalijum i gvožđe. Ova karakteristika može da varira u zavisnosti od područja prikupljanja, prisustva drugih cvetova ali i kvaliteta pčela koje ga proizvode.
Indikovan je za lečenje čireva, pomažući da se spreče infekcije, ubrzavajući zarastanje.
Može se koristiti u lečenju respiratornih infekcija, upornog kašlja i zapaljenja grla.
Med od kestena kao lek svoju primenu nalazi i kod problema sa varenjem, lečenja stomačnih čireva i stimulacije žuči.
Konačno, zahvaljujući svojoj hranljivosti primenu nalazi i u svetu kozmetike. Koristi se kao osnova krema za kožu i kosu. Kao što vidite, pitomi kesten je višestruko koristan. Zašto ne bismo probali nešto od toga.