Trnjina je vrlo rustična i trnovita biljka, karakterističnog listopadnog žbuna koji raste i do 3 metra u visinu sa veoma problematičnim, širokim granama. Možemo takođe reći i da je dugovečna, živi 50 – 60 godina i nekada se koristila za pravljenje živih ograda. Komplikovanih grana, čija je kora sjajna, tamno braon boje, vrlo trnovita (dugačke i oštre bodlje), sa malenim listovima, ovalnog oblika, grubih margina i tamno zelene boje.
Cveta u rano proleće, od marta do aprila i proizvodi brojne bele cvetove (sa pet latica) koji mogu biti pojedinačni ili grupisani u malim gomilama, sa puno prašnika, privlačeći veliki broj insekata, posebno pčela. Plod crnog trna je okrugao i koštunjav, u početku zelene boje, međutim, kako dozrevaju tako se i njihova boja menja, postaje plavo – crna (ljubičasta). Na samom početku dozrevanja gorkog je ukusa, ali nakon prvih mrazeva ta gorčina nestaje i biva mnogo ukusnija.
Svoje stanište nalazi u svim delovima Evrope, raste divlje, najčešće na obroncima, pokraj poljskih puteva i na rubovima šuma. Vrlo često se identifikuje kao korov, međutim, u pitanju je biljka autohtone vrste, vrlo izdržljiva, koja raste brzo, gotovo svuda, lako se prilagođava svim tipovima terena, mokrim ili suvim, sunčanim ili zasenčenim (koje očigledno voli) i otporna je na suvo i hladno. Njene plodove iskoristite ne samo za zdravstvene već i za kulinarske svrhe, kao što je recimo pekmez od trnjine ili sok od trnjine.
Divlja biljka u kuhinji – neizostavna
Na našim prostorima, ovo kiselo voće, bogato C vitaminom, posebno ako se bere posle prvog mraza (kada dostigne zrelost) i od nje se uglavnom pravi čaj, vino, liker,sok , ili pekmez trnjine.. Ne samo što će pružiti niz zdravstvenih prednosti, potvrdiće i svoju kulinarsku upotrebu, posebno tokom zimskih dana, jer ćete u ostavi imati ne samo ukusnu već i zdravu, slatku zimnicu u kojoj ćete posebno uživati tokom snežnih dana.
Sami postupci pripreme recepata koje ćemo navesti u tekstu nisu komplikovani, zapravo su vrlo jednostavni. Jedino što može predstavljati problem jeste prikupljanje plodova crnog trna koje može biti otežano zbog trnja. Sakupljene plodove morate iskoristiti brzo nakon berbe. U nastavku vam nudimo recepte za pripremu , likera i džema (pekmeza) i soka od trnjine.
Liker od trnjine
Kako se leto bliži kraju, grmlje počinje gubiti lišće što je znak da se zima približava, iza ugla sa svojom hladnoćom. Razlog više da se pripremite kako bi ste uživali u neverovatnim aromama.
Krajem oktobra-početkom novembra, plodovi trnjina su zreli, lepe plavo – crne, ljubičaste boje, spremni za upotrebu, izgledom poput borovnice, ali potpuno nejestive. Prilikom njihovog sakupljanja ne zaboravite staviti rukavice, jer su grane prepune trnja.
Nije potrebno mnogo truda da napravite idealan liker od trnjine. Nakon što ste ih prikupili, izaberite najlepše plodove, operite ih pod mlazom hladne vode i dobro prosušite. U veliku staklenu posudu (možete i u veću teglu) sipajte litru rakije u koju ćete dodati pola kilograma crnog trna i ostavite ih tako narednih četrdeset dana na tamnom mestu, zaštićenom od svetlosti. Nakon ovog perioda filtrirajte mešavinu (dobro je procedite).
U veću šerpu sipajte litru dobrog crnog vina pomešanu sa oko četiri šolje šećera. Mešavinu dobro zagrejte i stalno mešajte da bi se šećer lepo istopio. Konačno, kombinujući, odnosno mešajući ove dve pripremljene tečnosti, rakije sa trnjinama i slatkog vina, dobijate prelepi liker. Ostavite ga da odstoji još dvadesetak dana a onda ga procedite i sipajte u male bočice. Takođe, možete unaprediti aromu ovog likera dodavajući jedan štapić cimeta i koru od jednog limuna.
Ovim jednostavnim receptom postižete značajan uspeh, u vidu likera boje rubina, intenzivnog mirisa, sa neizostavnom notom divljeg voća i snažnog ukusa. Uživaćete u prelepom ukusu, naročito kada su prilike posebne!
Sok od trnjine
Većina nas se seća kako su naše bake nekada pravile domaće sokove. Danas je to drugačije. Danas većina nas pije kupovne sokove a da ni ne znamo šta pijemo. Možda zbog toga što živimo u takvom vremenu. Verujem da svi mi imamo bar toliko vremena da napravimo nešto domaće. Barem jedan domaći sok.
Ovaj sok se pravi u kasnu jesen, možda je baš to idealno vreme kada možemo izdvojiti nekoliko sati za sebe. Ne traži mnogo vremena, a vi i vaša porodica ćete piti nešto zdravo, nešto domaće. Pravi domaći sok od trnjine.
Za ovaj recept potrebni su vam sledeći sastojci:
- Trnjine 5 kg
- Šećer 2,5 kg
- Konzervans – pola kesice
Kao što smo rekli na samom početku teksta, trnjine je najbolje brati posle prvog mraza jer su tada mnogo ukusnije, a i mekše. Sa njih odstranite samo peteljke i dobro ih operite.
Stavite ih u šerpu i prelijte vodom, i neka voda bude 4-5 cm iznad njih. Kuvajte jedan sat i nakon toga ih procedite, možete koristiti cediljku ili gazu. Dobijeni sok od trenjine vratite nazad u šerpu. Kuvajte još dva sata, a na pola kuvanja sipajte šećer. Kada šerpu skinete sa vatre sipajte konzervans.
Ukoliko ste ljubitelj zaslađenijih sokova, možete povećati količinu šećera. Jednostavno sve prilagodite vašem ukusu.
Sok od trnjine sipajte u flaše. Dobićete izuzetno lep sok od trnjine, koji se razblažuje sa vodom.
Pekmez od trnjine
Priprema pekmeza od trnjine (ili džema, ako vam je draže), mnogima je skoro i nepoznata, što je šteta, budući, da je u pitanju najbolji voćni džem koji možete napraviti. Trnjine su nejestive sirove, ali kada se kuvaju, savršene su za pripremu slatke zimnice.
Najčešće se, kao dodatak za kuvanje koriste jabuke, jer doprinose boljem ukusu trnjina, omekšavaju njihovu gorčinu, i povećavaju količinu marmelade, dva do tri puta više u odnosu na prvobitnu meru.
Prikupite trnjine kada su zrele, nakon prvih mrazeva, u novembru, tada su izgledom poput malih šljiva ili borovnica. Dobro ih operite, temeljno, neka se odstrane sve nečistoće. Isto učinite i sa jabukama, s tim što ćete dodati dvostruko veću količinu u odnosu na trnjine i iseckati ih na četvrtine, zajedno sa korom, peteljkama i semenkama.
Pripremljeno trnjine i jabuke stavite u posudu, dodajte vode taman toliko da prekrije površinu voća. Kuvajte ih lagano, na tihoj vatri, stalno mešajući, sve dok ne omekšaju, odnosno dok se voće ne počne lagano raspadati.
Kada su voće i njihove kože potpuno rascepane, formira se homogena smeša, koju treba mešati drvenom kašikom do potpunog zgrušavanja. Nakon toga, dobijenu mešavinu dobro procedite, da li pomoću gaze ili cediljke, u odgovarajuću posudu kako bi se odstranila koža voća i pulpa.
Ne morate žuriti, u suprotnom ćete imati mutan žele, neka odstoji tako preko noći. Sledećeg dana, izmerite dobijeni sok i dodajte 400 gr šećera na 500 ml. Stavite sve zajedno u posudu, na laganu vatru, da se šećer lepo istopi, sve do momenta ključanja.
Možete izdvojiti jednu kašičicu na tanjirić, i proverite da li je gustina odgovarajuća. Ako je duboke, crvene boje, blago lepljiva, sa ukusnim, kiselkastim završetkom tada znate da je vaš pekmez od trnjine pripremljen. Sipajte ga u tople, sterilisane teglice, zatvorite poklopcem, kako bi se formirao vakum, utoplite i ostavite da se dobro ohladi naredna 24h.
Zdravstveni tretman pomoću trnjina
U biljnoj medicini koriste se cvetovi, lišće i kora crnog trna. Zapravo je najpoznatija po svojim antioksidantim i antiinflamatornim svojstvima. Upotreba trnjine se svodi na to, da se u vidu prirodnog jedinjenja smanje neželjeni efekti hemoterapija i poboljša kvalitet života pacijenata.
Koristi se i kao tonik, laksativ (cvetovi su odlični laksativi, bezopasni i odlični za čišćenje) i diuretik. Njeni cvetovi se mogu koristiti protiv prehlade i upale grla, sušeno voće se koristi protiv dijareje. Za ispiranje možete koristiti esenciju pripremljenu od suvog korena. Konačno, plodovi ove divlje biljke sadrže vitamine B i C, organske kiseline, minerale i tanin (koji daje tipičan, kiseo ukus).
Crni trn je takođe dobar saveznik u borbi protiv nesanice, visoke temperature, groznice i simptoma koji najavljuju period menopauze kod žena (da bi se eliminisale ili barem umanjile ove tegobe). Za jaču krv pripremite čaj od trnjina, koji je u našem narodu veoma poznat i koristi se dugi niz godina. Za pripremu ovog čaja sastojci su vrlo jednostavni, potrebno je pola kašičice sušenog cveta žbuna (trnjine), koju ćete preliti šoljom tople vode i ostaviti da proključa.
Nakon toga, ostavite ga neka se kuva još par minuta. Skinite čaj sa vatre, poklopite i neka odstoji nekih desetak minuta. Kada ga procedite, sipajte u šoljicu, kao zaslađivač koristite med i uživajte! Preporučena doza ovoga čaja je jedna manja šoljica svaki dan. Tačnije po jedan gutljaj dnevno narednih nekoliko dana kako bi ste osetili sve zdravstvene prednosti koje nudi trnjina.
Mala opreznost kod crnog trna
Ukoliko imate osetljivu kožu, direktan kontakt sa cvetm ili lišćem ove biljke može izazvati iritaciju kože. Ako spadate u ovu kategoriju, koristite rukavice i odeću sa dugim rukavima pri branju ploda crnog trna.
Izbegavajte list i seme trnjine, jer s vremena na vreme mogu lučiti hidrogen cijanid u vrlo malim količinama. Pojedinci mogu biti alergični na crni trn, a trudnice i dojilje se trebaju posavetovati sa svojim lekarom ukoliko je planiraju uzimati u medicinske svhe. Pripremljeni sok od trnjine i pekmez od trnjine možete konzumirati bez ikakve bojazni.