Kiseli krastavci su ukusan način da na duže vreme sačuvate obilje plodova za hladnije dane. Imajući u vidu oštru zimu, priprema zimnice je povod za preduzimanje kulinarskih aktivnosti. Kiselite krastavce, menjajte njihov ukus u svojoj kuhinji, u potpuno drugačiju hranu, i čuvajte kao rezervu u ostavi za ostatak godine. U nastavku teksta pročitajte kako ukiseliti krastavce.
Sam postupak je prilično jednostavan a rezultati impresivni. U prilici ste da optimalno iskoristite ovo ukusno povrće izborom začina koje volite. Najčešće se kisele tokom letnje sezone, i kao takvi, neizostavno su predjelo, odlična pratnja jelima od mesa i ukusan dodatak ili ukras salatama.
Za početak, u susret letu – sveži krastavci
U ovom povrću možete uživati, bilo da je sirovo ili kuvano, oljušteno ili neoljušteno. Preporučujemo ga kao posebno ukusnog, zajedno sa korom (kada je dobra koža). U takvim okolnostima, obično se jede sirov, blago začinjen uljem, solju, biberom i sa malo sirćeta, kako bi bio više svarljiv. Ne samo sveže i ukusno letnje povrće, već i neverovatan izvor zdravlja za celokupan organizam.
Posebno je važan sa hranljive tačke gledišta, zbog sadržaja vitamina neophodnih za celokupno zdravlje, misli se na vitamine A, B i C. Bogat je i mineralima, posebno kalijumom, kao važnim za detoksikaciju tela, odnosno eliminisanje toksina. Poznato je i njegovo blagotvorno dejstvo na organe, jer se zahvaljujući sadržaju vode i mineralnih soli promoviše diureza a time i eliminacija otpadnih materija, prisutnih u našem organizmu.
Krastavci sadrže 96% vode i njihova potrošnja vlaži i revitalizuje telo, dajući koži blistav izgled, posebno tokom toplih dana, kada naše telo gubi dosta tečnosti. Imaju veoma nizak sadržaj kalorija sa potupnim odsustvom holesterola. Iz tog razloga preporučuju se onima koji vode borbu sa viškom kilograma. Takođe, smanjiće nivo holesterola u krvi, regulisati pritisak i promovisaće pravilno varenje.
Konzumiranjem krastavaca smanjuje se rizik od nastanka i razvoja nekoliko vrsta raka, uključujući kancer jajnika, dojke i materice, eliminisanjem efekata nekih štetnih jedinjenja.
Oslobodite se bolova u zglobovima, jer ova namirnica sadrži odličan izvor silicijum – dioksida, koji jača vezivno tkivo. Ublažiće bol kod osoba koje pate od artritisa, zahvaljujući svojim anti – inflamatornim osobinama.
Održavaće bubrege zdravim smanjujući urinarne kiseline u organizmu. Pomoćno su sredstvo kod infekcija urinarnog trakta, sprečavaju nastanak kamena u bubregu, stimulišu rad bubrega i detoksikaciju organizma.
Mnogi vitamini i minerali sadržani u ovom povrću čine ga saveznikom za lepotu tela, kako unutar tako i van (posebno ako govorimo o lepoti kože). Ne koristi se samo u borbi protiv podočnjaka (kao maska), krastavac je u stanju da ublaži infekcije kože i neprijatnosti koje su rezultat opekotina.
Kako ukiseliti krastavce bez konzervansa
Kako ukiseliti krastavce na ovaj način ? Pripremljeni pomoću ovog recepta biće spremni za konzumaciju tek posle dva meseca, i u upotrebi narednih godinu dana. Pre nego što pripremite teglice i spremite mešavinu potrebni su vam sveži krastavci. Pomoću starog procesa (postupka) kiselite ih, prelivajući mešavinom, tj. slanom vodom od sirćeta, soli i začina. Njihov ukus biće promenjen ali i dalje fantastičan. Krenimo od početka!
Odaberite manje krastavce, i koristite ih cele, u komadu. Jednostavniji su za slaganje u teglice. Ovo nije obavezujuće, ali je svakako za preporuku budući da ćete veće komade morati seći na kolutiće i kuvati. Stavite ih u veliku plastičnu činiju i služeći se četkom (možete upotrebiti i četkicu za zube) temeljno ih operite pod mlazom vode, jedan po jedan, jer se trebaju ukloniti nečistoće i spoljašnje dlačice.
Takođe, uklonite i peteljke i nastavite čišćenje sa maksimalnom pažnjom. Kada se očiste, odložite ih u drugu činiju sa čistom vodom a potom prebacite svaki krastavčić na čistu krpu i dobro prosušite. Čiste i spremne za punjenje, prebacite ih u veliki lonac ili činiju.
U međuvremenu, pripremite staklene tegle. Dobro ih operite, saperite od deterdženta kako ne bi ostali tragovi sapunice i uticali na ukus zimnice. Isto učinite i sa kapicama (poklopcima). Odložite tako oprane tegle i poklopce na čistu krpu, okrenite ih naopako, da se dobro prosuše. Uljučite rernu, zagrejte na nekih 100 stepeni. U odgovarajuću tepsiju složite tegle (ne morate poklopce) i sterilišite narednih desetak, petnaest minuta.
Dok se tegle sterilišu, pripremite mešavinu neophodnu za kiselenje krastavaca. U odgovarajuću posudu sipajte vodu i sirće, so, šećer, biber u zrnu, možete dodati i jednu do dve glavice crnog luka (tanko isečene na kriške), lovorov list. Izbor začina ostavljamo vama. Posudu poklopite i neka se sve lagano kuva dok ne provri. Nakon ključanja neka se mešavina kuva još nekih 5 minuta i onda je sklonite sa vatre, dobro da se ohladi.
Za to vreme, složite osušene krastavčiće u tegle (prethodno sterilisane), dobro ih stisnite, dodajte nekoliko zrna bibera, slačicu i grančicu mirođije. Po želji, možete dodati i ostale začine (na primer lovorov list ili čen belog luka). Sipajte kuvano sirće i vodu u tegle, koristite sipaću kašiku radi lakšeg dolivanja, neka mešavina prekrije sve krastavčiće, skoro do ruba tegle koju ćete dobro zatvoriti metalnim poklopcem.
U veću šerpu ili lonac (po mogućnosti širu) na dno stavite krpu, na koju ćete poređati pripremljene tegle sa krastavcima. Dolijte vodu, neka prekrije teglice, uključite šporet i lagano kuvajte, dok ne provri, a nakon ključanja još nekih 5 minuta. Nakon toga, šerpu sklonite sa vatre, tegle odložite na krpu ili peškir (poslužiće i frotir) i ostavite potpuno da se ohlade.
Zimnica je spremna, preostalo vam je samo da pripremljene teglice odložite na suvo, hladno i po mogućnosti tamno mesto, neka tamo odstoje (odmore) najmanje mesec dana do dva pre konzumacije (jela).
Okvirno, za kiseljenje krastavaca bez konzervansa potrebni su vam sledeći sastojci:
- 5 kg krastavaca
- 3 litre vode
- 1 litra sirćeta
- So (oko 100 gr)
- Šećer (oko 200 gr)
- Biber u zrnu
- Slačica
- Mirođija
- Beli luk
- Lovorov list
- Može i crni luk.
Kiseli krastavci kao neizbežno povrće
Ističu se kao u ukusno, niskokalorično povrće sa visokim sadržajem vitamina K, koji pomaže kod krvnih ugrušaka nasatalih nakon povreda. Kiseli krastavci su zapravo ukusan način za dobijanje ovog važnog vitamina. Takođe, njihov sadržaj masti i kalorija je karakteristično nizak, tako da mogu da se uklope u dijete (gubitak viška kilograma), jer, kalorije su pod kontrolom u ishrani.
Njihovim uključivanjem u svakodnevnu ishranu, kao vid zdrave užine, upravo zbog tog niskog sadržaja kalorija može pomoći u gubitku kilograma. Njihov kiselkast ukus potiče od sirćetne mešavine, koja će tom istom cilju svakako doprineti – regulisanje telesne težine.
Olakšaće sagorevanje kalorija i stvoriti oselćaj sitosti (punoće) nakon obroka. To je pozitivan, najznačajniji aspekt njihove upotrebe kao niskokalorične namirnice. Evo i nekoliko predloga kako ih iskombinovati sa drugim namirnicama.
Iseckani kiseli krastavci dobro se kombinuju sa zelenom salatom, u sendvičima sa pilećim grudima, dajući lep ukus tako da ne morate koristiti dodatne arome, sadržane na primer u majonezu. Možete ih iseckani na kolutiće i dodati u pripremljenu tuna ili pileću salatu.
Njihov sadržaj kalorija je manji u odnosu na druge sastojke u ovim salatama, tako da, dodajući ih u ovaj miks obezbeđujete konzumaciju većih porcija za otprilike isti broj kalorija. Njihov ukus je toliko dobar i potrebna je samo mala količina za bolji ukus hrane i intenzivniju aromu.
Ako ste u potrazi za načinima kako dodati ukuse bez dopunske nezdrave količine masti, kiseli krastavčići su jedna od opcija. Takođe, postaće ukusan deo dobro izbalansirane ishrane, posebno ako vodite računa o dnevnom unosu kalorija i pazite na količinu obroka koje služite.
Jedite ih u umerenim količinama
Preterana konzumacija kiselih krastavaca može izazvati niz sporednih efekata kod pojedinih osoba. Uvek možete uživati u njihovom ukusu, ali obratite pažnju na količinu.
Nažalost, njihov sadržaj natrijuma je izuzetno visok, što može doprineti visokom krvnom pritisku. Ako inače unose previše soli na redovnoj osnovi, to može povećati rizik od bolesti bubrega, povišenog krvnog pritiska i moždanog udara. To se isto odnosi i na preterani unos sirćetne mešavine.
Ako inače imate porodičnu istoriju, odnosno patite od visokog krvnog pritiska ili hipertenzije izbegavajte njihovu konzumaciju, jer upravo ove situacije navodimo kao njihov veliki nedostatak.
Takođe, natrijum može otežati gubitak težine, upravo zbog svoje osobine da zadržava vodu u organizmu. Vaše telo reaguje na ovako visok unos natrijuma primetnim oticanjem, posebno u delu ekstremiteta, što može dovesti do određenih neugodnosti.
Jedna od mogućih nuspojava njihove preterane upotrebe jeste i uznemireni digestivni trakt. Mogu vrlo lako poremetiti probavni sistem, izazivajući određene nelagodnosti, bol, čak i nadimanje. Ako primetite ove simptome obavezno se obratite svom lekaru kako bi ih na adekvatan način ublažili.
Takođe, preterana količina kiselih krastavčića može privremeno povećati opterećenje na bubrezima. Njihova primarna funkcija jeste delovanje kao filter. Vaši bubrezi moraju raditi kako bi se uklonio višak soli iz organizma. Ako već patite od postojećeg stanja bubrega razgovarajte sa lekarom o bezbednosti konzumiranja kiselih krastavaca.
Kao što ste mogli zaključiti, u tekstu smo vam objasnili kako ukiseliti krastavce da bi ste dobili ukusnu zimnicu, a to zaista nije komplikovano. Nije vam potrebno prethodno kulinarsko iskustvo, kako bi uživali u prelepom, kiselkastom ukusu krastavčića. Vrlo malo sastojaka, začina po vašem izboru i ukusu i izdvojenog vremena za pripremu. Pripremite se za period koji dolazi i napunite police vaše ostave za hladnije dane.