Napitak na bazi mleka koji ukusom veoma podseća na jogurt. Manje kiselkast i samim tim prijatniji za nepca. Njegova tekstura je glatka i kremasta. Kefir je osvežavajuće i zdravo piće, bogato probioticima. Hrana pogodna za svakoga, od dece do starijih osoba sa posebnim osvrtom na prednosti koje kefir u trudnoći obezbeđuje.
U pitanju je jedna od najstarijih mlečnih kultura čije je poreklo izgubljeno u vremenu. Poznato je da se vekovima konzumira na Kavkazu. Reč kefir izvedena je od turske reči keif što znači „dobar osećaj“ ili „osećati se dobro“.
Kako bi iskoristili terapijska svojstva kefira neophodno je upotrebiti ga samo u hladnim receptima. Kao predlog za zdrav doručak preporučujemo ovaj zdrav napitak kojem možete dodati sveže voće ili čia semenke. Takođe, idealan je za pripremu frapea. Jednostavno rečeno, namirnica brojnih prednosti i deo zdrave ishrane.
Kefir prirodni probiotik
Ovaj lako svarljiv napitak pravo je čudo od hrane, barem kada je zdravlje u pitanju, jer štiti organizam na sasvim prirodan način. Redovna upotreba kefira obezbeđuje pravilno funkcionisanje creva i digestivnog trakta. Obnavlja ravnotežu crevne flore i sprečava nastanak mnogih poremećaja kao što su teškoće sa varenjem, konstipacija i akutne dijareje. Dakle, pravilna ishrana i racionalni unos probiotika ključni su elementi kako bi creva ostala zdrava.
Vrednost ovog prirodnog probiotika jeste blagotvoran učinak na regeneraciju crevne flore i podsticanje prirodne odbrane. Sadrži brojne, korisne bakterije koje pozitivno deluju na varenje i sprečavaju rast (razmnožavanje) štetnih patogenih bakterija. Onemogućava se njihovo delovanje i izbegavaju crevne infekcije uz istovremeno jačanje imunog sistema (probiotici promovišu rast imune odbrane).
Zahvaljujući probiotiku može se održati ravnoteža crevne mikroflore što ima veoma važnu ulogu u obavljanju crevnih funkcija kao što su varenje, apsorpcija hrane, stimulacija imunog sistema, eliminisanje nepotrebnih (štetnih materija).
Ovaj bogati probiotik posebno je pogodan za starije osobe i decu kao prirodna i zdrava opcija. Isto tako, nailazi na široku primenu kod budućih majki. Konzumirajte kefir u trudnoći i uživajte u svim njegovim zdravstvenim prednostima.
Zdravstvene prednosti kefira
Kefir je bogat vitaminima, mineralima i aminokiselinama. Esencijalna amino kiselina, prisutna u izobilju, barem kada je ovaj prirodni probiotik u pitanju, jeste triptofan sa terapijskim efektom na nervni sistem. Biološki dostupni kalcijum i magnezijum, kao važni minerali, u mogućnosti su da poboljšaju funkcionalnost nervnog sistema (posebno korisno za osobe koje se bore sa nesanicom).
Kefir je bogat vitaminom B9 (folna kiselina), B12 (kobalamin), B1 (tiamin) i vitaminom K. To je odličan izvor biotina. Ovi B vitamini pomažu organizmu da bolje apsorbuje druge B vitamine (promovišu apsorpciju). Adekvatno snabdevanje ovih vitamina ima pozitivan efekat na nervni sistem. Zahvaljujući vitaminima grupe B i vitamina K deluje kao antioksidant.
Piće bogato probioticima pruža široku dostupnost fosfora. U pitanju je jedna od najvećih komponenti koja pomaže da se bolje koriste ugljeni hidrati i proteini. Pored toga, jača imuni sistem jer stimuliše proizvodnju antitela i eliminiše loš holesterol.
Smatra se eliksirom života jer je naročito pogodan za one kojima je potrebna energija. Tu se pre svega misli na stariju populaciju i osobe koje se oporavljaju od antibiotika. Posebno se preporučuje kefir u trudnoći zbog suštinskog sadržaja folne kiseline neophodne za pravilan razvoj ploda (fetusa).
Redovno konzumiranje kefira ima prednosti na antimikrobne aktivnosti, crevno zdravlje, anti – kancerogene aktivnosti, kontrolu glukoze i holesterola. U pitanju je fermentisano piće napravljeno od mleka, koje odlikuje bogatstvo probiotika.
Hrana koja se preporučuje za bilo koju starosnu dob bez kontraindikacia. Može se pripremati od kravljeg mleka, ali takođe i od drugih vrsta mleka, čak i sa kokosovim ili sojinim mlekom. Prednosti kefira su beskrajne, jer ovaj poseban napitak prevashodno uspostavlja ravnotežu crevne flore.
Kefir u trudnoći – pomoć za majku i dete
Ishrana žene tokom trudnoće i dojenja „visi“ između predrasuda i tradicije. Zapravo, današnja žena ima veću svest o važnosti svake faze. Mnogo se govori o preporučenim ali isto tako i namirnicama koje treba izbegavati.
Nema sumnje da deo prosperiteta proističe iz pravilne, zdrave i uravnotežene ishrane. Upravo zbog toga, tokom trudnoće, poseban značaj treba biti rezervisan za hranu koju će trudnica svakodnevno konzumirati. Tu se kao jedna od namirnica preporučuje i kefir. Sam napitak, dobijen fermentacijom mleka, izuzetno je bogat brojnim osobinama koje mogu biti posebno korisne tokom drugog stanja (kako za majku tako isto i za bebu).
Kefir u trudnoći nema kontraindikacija, jača imuni sistem i svojevrsna je pomoć budućim majkama kako bi se nosile sa svim velikim promenama u koje su uključene čitavim svojim bićem. Pored toga, preporučuje se kao deo ishrane majki koje doje. Ulazi u proizvodnju majčinog mleka dodavajući hrani kvalitet i vrednosti.
Kefir je odličan izvor folne kiseline, koja je od suštinskog značaja tokom trudnoće. Neophodna je za pravilan razvoj ploda (štiti od teških anomalija). Nedostatak vitamina B9 u ranim fazama trudnoće može značajno povećati rizik od fetalnih malformacija.
Ovaj zdrav napitak bogat probioticima ublažava mučninu kod trudnica, reguliše zatvor, jača imuni sistem, obezbeđuje zaštitu od virusa, bakterijskih infekcija i poboljšava reakcije na sve spoljne faktore (stres, depresiju i zamor).
Buduće majke mogu imati velike koristi konzumirajući kefir u trudnoći. Preporučuje se kao adekvatna hrana koja može obezbediti telu trudnice sve što je potrebno. Ginekolozi mogu prepisati probiotike naročito tokom poslednjih meseci trudnoće kako bi sprečili nastanak pojedinih urogenitalnih infekcija (cistitis, vaginitis). U pitanju su najučestalija obolenja kod žena.
Atopija je urođena sklonost alergijskim reakcijama. Neke studije su pokazale kako unos probiotika tokom i nakon trudnoće može smanjiti rizik od atopijskih bolesti (atopijski dermatitis, alergijski rinitis, alergijska bronhijalna astma). Kefir ima značajnu ulogu u prevenciji pojedinih alergijskih manifestacija, posebno na koži.
Kako napraviti kefir
Iako je kefir dostupan u rashladnim policama svake prodavnice ili supermarketa, priprema ovog zdravog pića kod kuće zapravo je najbolji izbor. Sve što je potrebno jeste mleko (kravlje ili neko drugo po vašem izboru) i kefir zrnca (granule).
U pitanju je potpuno prirodan napitak koji se zasniva na fermentaciji mleka pomoću granula (zrnaca). Raspitajte se ko ih poklanja (veoma često se ustupaju) kako bi se nastavila domaća proizvodnja. Kefir zrnca su promenljive boje, u rasponu od bele do žute. Mogu dostići veličinu malih oraha i izgledom podsecaju na cvetove karfiola. Fermentacijom se reprodukuju uz povećanje obima i kvantiteta.
Izbor mleka, odnosno vrste, ne menja konačan rezultat, ali će uticati na različitost kalorija. Dobijate proizvod (napitak) koji ima kiseo i osvežavajući ukus. Mleko može biti sveže (prethodno prokuvano i ostavljeno da se ohladi na sobnoj temperaturi) ili dugotrajno. Tokom fermentacije javljaju se promene u sastavu hranljivih materija i drugih sastojaka.
Kefir priprema kod kuće vrlo je jednostavna i traje manje od 5 minuta. Veoma je važno da prilikom pripreme domaćeg kefira koristite čiste posude, sveže mleko i obezbedite adekvatno čuvanje dobijenog napitka.
U nastavku teksta navodimo postupak, neophodne sastojke i alate. Pripremite sledeće:
- 50 gr kefir zrna (otprilike oko dve supene kašike),
- ½ litre mleka sobne temperature (sveže pasterizovano ili trajno mleko),
- 1 staklena posuda (tegla) sa poklopcem,
- plastična cediljka,
- drvena ili plastična kašika.
Ako koristite sveže mleko prethodno ga prokuvajte i ostavite da se ohladi do sobne temperature. Za to vreme sterilišite staklenu teglu. Stavite je u ključalu vodu kako bi se uništile bakterije koje mogu ometati reprodukciju. Nakon toga dobro je prosušite.
Stavite kefir zrna (granule) u staklenu posudu sa poklopcem (teglu). Odredite pravu proporciju. Za svaku punu kašiku granula koristi se oko 250 ml mleka. Ove proporcije možete prilagoditi vašim potrebama i ličnom ukusu (vremenom mogu varirati). Sipajte mleko, plastičnom (ili drvenom) kašikom dobro promešajte sadržaj posude.
Kefir mora da „diše“. Ako koristite poklopac nikako ne zatvarajte posudu u potpunosti (samo ga blago nagnite). Možete pokriti otvor papirnim ubrusom ili čistom pamučnom krpom (sve obmotajte gumicom). Posudu stavite na mesto sobne temperature (tokom letnjih dana bolje je ostaviti teglu u frižider). U naredna 24 sata kefir zrnca polako fermentiraju mleko. Preporuka je da na svakih 12 sati lagano promešate sadržaj tegle.
Fermentacija se može produžiti i do 48 sati ako želite kefir koji je više kiselkast. Odlučite prema svom ukusu. Možda bi bilo dobro za početak pokušati sa 24 sata i sledeći put produžiti proces.
Nakon 24 sata ili više (u zavisnosti od željenog ukusa i gustine) ali ne duže od 78 sati jer će postati suviše kiseo, vreme je za filtriranje (odvajanje zrna). Sipajte sve u plastičnu cediljku i procedite nežno koristeći plastičnu kašiku. Na taj način razdvajate zrna (granule) od fermentisanog mleka. Primetićete da su granule (zrnca) u povećanom obimu što je ujedno i znak da je domaći kefir spreman.
U ovom trenutku, tokom filtriranja, dobijate predivnu, domaću proizvodnju bogatih i ukusnih kefir zrnaca. Stavite ih u čistu i suvu teglu, dodajte adekvatnu količinu mleka i ciklus se nastavlja. Možete ih pokloniti ljudima koje volite. Kefir zrnca zapravo traju u nedogled.
Jednosatavan postupak za pripemu ohrabriće vas da kod kuće sami napravite domaći kefir. Možete ga jednostavno konzumirati, poput jogurta, ili dodati malo meda, žitarica, svežeg ili konzerviranog voća. Sve prepuštamo vašem ukusu i mašti.
Pripremljeni napitak čuvajte u frižideru malo duže od nedelju dana i uživajte u njegovom ukusu i zdravstvenim prednostima. Kremast i blago kiselkast, pravo je osveženje za početak svakog dana, u vidu zdravog doručka. Buduće majke mogu dodatno doprineti svom zdravlju koristeći kefir u trudnoći.