ULJE BELOG LUKA KAO DODATAK JELIMA I KAO LEK
Beli luk „smrdi“ tako dobro. Ovo je jedna od čudesnih biljaka koju nam je poklonila majka priroda, neverovatno zdrava ali isto tako i ukusna.
Ukoliko volite ukus beloga luka, a ujedno ne želite da se vaš zadah oseti na njega, onda je ovaj tekst prava stvar za vas. Pored same arome koju ćete dobiti uz pomoć ovog recepta, dobićete i idealnu stvar koja će vam pomoći u očuvanju vašeg zdravlja i jačanju imuniteta. Većina nas voli zauljiti salatu, povrće, meso i drugu hranu, ali kako to uraditi da ujedno bude i ukusno i zdravo?
Probajte ovaj jednostavan recept uz koji ćete napraviti vaše domaće ulje od čenova belog luka koji je ispunjen antioksidantima i drugim hranljivim materijama. Kada ga napravite trebate ga držati u zatvorenoj posudi i možete ga koristiti nekoliko nedelja.
Šta nam treba za ovaj recept?
Sve što nam je potrebno jeste, jedna glavica beloga luka i ulje. Pri odabiru luka najbolje bi bilo kada biste imali svoj luk iz bašte koji ste sami zasadili jer jedino tako znate šta jedete. Ukoliko nemate svoju baštu onda ga trebate kupiti ga na pijaci kod vašeg prodavca koji je povrće sa svoje tezge sam proizveo. U velikim marketima ćete uglavnom naići na kineski beli luk, a mislim da ćete se složiti samnom kako taj luk nije ni približno dobar kao naš domaći. Postoji više razloga zbog kojih možemo biti sigurni u to. Kao prvo, ne znamo ništa o njegovom poreklu (gde je uzgajan,na koji način je tretiran i ostalo), drugo ne znamo dali je genetski modifikovan (svedoci smo toga kako je mnogo povrća iz uvoza genetski modifikovano), i svakako nema taj kvalitet i ukus kao nas domaći. Još kada se čuju svakojake priče kao recimo to da ga izbeljuju uz pomoć hemijskih sredstava (australijski stručnjaci tvrde da ga u Kini izbeljuju pomoću hlora, ili mešavinom sumpora i drvenog pepela). Ovo su samo neki argumenati koji nam govore kako trebamo koristiti proverene stvari.
Druga stvar koja nam je potrebna jeste ulje. Kod odabira ulja trebamo odabrati ono koje je nerafinisano. Najbolje se pokazalo ako se koristi ekstra devičansko maslinovo koje je ujedno i najpopularnije među kuvarima, ali možemo reći kako su ulja repice i grožđa takođe dobra za pravljenje ulja od beloga luka i ostalih sličnih stvari.
Postupak je sledeći:
- Prvo odaberite količinu beloga luka koji ćete pomešati sa uljem. U suštini to je vaša odluka i stvar ukusa. Neka preporuka je da se koristi između šest čenova do jedne glavice po šolji ulja. Šest čenova će vam doneti dubok i prijatan ukus,a ukoliko volite jači ukus možete ići do jedne glavice ali nemojte više od toga.
- Ogulite svaki čen i nemojte ih seckati na manje komade. Neka ostanu čitavi. Posle toga ih nikako nemojte ispirati u vodi jer trebaju ostati suvi.
- Oguljeni luk stavite u tiganj koji je dovoljno dubok jer pored luka u njega trebate usuti i ulje koje ste odabrali.
- Ovo lagano pržite na temperaturi koja ne bi smela biti veća od 100 stepeni a najidealnija temperatura je izmedju 93-98 celzijusa. Luk trebamo lagano pržiti kako ne bi izgoreo a to se postiže nižim temperaturama. Ukoliko on postane braon boje skinite tiganj sa ringle, sačekajte par minuta pa ga opet vratite na šporet (ovo radite pažljivo jer beli luk lako izgori.)
- Vreme prženja zavisi isključivo od vas. Ukoliko volite jači miris luka onda bi proces trebao trajati do 30min, ako ste ljubitelj manje aromatizovane hrane onda svoj luk držite na ulju 15 – ak minuta.
- Sledeće što trebate uraditi jeste to da skinete tiganj sa vatre, i ostavite vaše ulje beloga luka da se ohladi. Prilikom hlađenja ulje će postati još više prožeto ukusom beloga luka.
- Kada se sve to lepo ohladilo došlo je vreme da se beli luk izvada iz ulja. Za taj posao vam je najbolje koristiti neko fino sito ili cediljku za čaj. Ulje od čenova belog luka ćete usuti u staklenu posudu koju ćete dobro zatvoriti (proverite da li je u staklenu posudu dospeo neki komad beloga luka, ako jeste ponovite proces ceđenja).
- Vaše ulje ćete čuvati u frižideru ili ne nekom tamnom mestu gde neće dolaziti u kontakt sa svetlošću i toplotom. Ove dve stvari negativno utiču na ulje i dovode do prevelike oksidacije istog pa se može lako pokvariti.
Vaše ulje od belog luka je spremno za upotrebu.
Savet.
Ispržene čenove nemojte baciti, već ih iskoristite uz jelo koje ste taj dan pripremili. Jedino što trebate uraditi je to da ih malo posolite, a za to bi bila idealna morska so. Isto tako ih možete staviti u teglicu i narednih dana koristiti po potrebi. Odlično je kao prilog koji se služi uz piletinu jer u kombinaciji sa pilećim mesom dobijate specifičan i lep ukus. Takođe je dobro u svim varijantama vegeterijanske ishrane a ujedno je i čuvar vašeg zdravlja. Znamo kako beli luk ubija bakterije i viruse, snižava holesterol…. Kao i kod većine namirnica najbolje ga je jesti sirovog. Mnogi ljudi ga izbegavaju zbog njegovog jakog mirisa i neprijatnog zadaha iz usta kojeg je uzročnik.
Uz pomoć ovog recepta neutralisaćete njegovu jaku aromu, a ujedno ćete dobiti ukusnu i zdravu star koju svakodnevno možete koristiti u vašoj kuhinji.
Ovo je nesto što se veoma često konzumira u korejskim restoranima, i neretko se služi i naručije prženi beli luk.
Ovo dragoceno jedinjenje možete koristiti za začinjavanje svih vrsta salata, spanaća ili brokolija, isto tako daje poseban ukus krompiru, povrću, pastama, mesu koje pečete na roštilju i pečenoj ribi.
Na samom kraju se postavlja pitanje. Dali je beli luk zaista dobra stvar za nas ?
Da, naravno. Mnogo je više od one filmske priče u kojoj nas štiti od vampira. To je super hrana koja nam pomaže u očuvanju zdravlja. Isto tako je i začin i veoma hranljivo povrće sa malo kalorija. Sadrži tragove drugih hranljivih matarija koje mu daju status super biljke. Prirodni lek koji ojačava imuni sitam i povećava blagostanje organizma.