Započinjemo priču o neverovatnim začinima, koji bez sumnje daju posebnu aromu u pripremi raznih obroka i napitaka. Ova kombinacija je izuzetno moćna zbog toga što su oba sastojka poznata po svojim bogatim lekovitim svojstvima. “Prebacite” sve njihove prednosti, očaravajuće mirise i intenzivne arome u topao, zdrav napitak, u vašu šoljicu čaja.
Primprema čaja od zdravih sastojaka, prevensveno kada se njihovi ukusi međusobno dopunjuju, pravi je blagoslov za ove hladne dane. Pijuckajte ga svakodnevno kako bi za prvu ruku zagrejali telo, uživajte u ukusnoj i finoj aromi i zaštitite svoj organizam u periodu kada su virusi i prehlade sve učestaliji. Poželite dobrodošlicu đumbiru i cimetu!
Đumbir borac protiv prehlade i mučnine
Od trenutka kada ste ga prvi put probali đumbir blagotvorno deluje na vaš probavni sistem, kao prirodni tretman za različite vrste mučnina, kod upalnih stanja, što su savremene studije i pokazale. Dostupan tokom cele godine, koren đumbira može učiniti čuda kada je u pitanju vaše zdravlje, jer ova lekovita biljka ne samo da ima ukus i povećava dostupnost aktivnih sastojaka u telesnim tkivima, ona poboljšava ukus pripremljenih obroka i pojačava njihovu vrednost.
Intenzivnog ukusa i mirisa smatra se netoksičnim i bezbednim za svakodnevnu upotrebu. Opravdanost njegove upotrebe je u poboljšanju zdravlja. Zdrava doza đumbira podstiče varenje, eliminiše gasove, ublažava stanja kao što su mučnina i povraćanje.
Nedavne studije pokazuju kako je veoma efikasan tokom trudnoće u sprečavanju stanja mučnine i povraćanja. U poređenju sa konvencionalnim lekovima koji mogu da ugroze fetus, đumbir je bezbedan za upotrebu bez nuspojava (potrebna je mala količina). Ako patite od artritisa njegovo svakodnevno konzumiranje definitivno može pomoći, zbog toga što sadrži moćne anti-inflamatorne supstance.
One su testirane u različitim istraživanjima reumatskih oboljenja kao što su osteoartritis ili reumatoidni artritis. Učesnici tog istraživanja ukazali su na postepeno smanjenje bola, poboljšanje agilnosti i kretanja i smanjenje otoka. Poznat po svojim antivirusnim osobinama predstavlja efikasnu pomoć imunom sistemu. Sa ovom sposobnošću može pomoći telu da izdrže mnoge pretnje koje dolaze od raznih bolesti.
Ne samo što nas greje u ovim hladnim danima, đumbir pomaže u izazivanju zdravog znojenja što je dobro za smanjenje temperature kod prehlade i gripa. Ovo znojenje može stimulisati imuni sistem i pomoći organizmu da se bolje nosi sa bolešću i bori protiv raznih infekcija. Njegova antivirusna svojstva mogu ublažiti običnu prehladu ali i ojačati imuni sistem kako bi se eliminisala mogućnost za ponavljanje prehlade.
Zaključujemo sledeće, njegovi terapijski i preventivni efekti zaista su efikasni i koriste se za eliminaciju rasta ćelija raka debelog creva i jajnika, danas učestalih bolesti.
Koliko đumbira treba konzumirati?
Đumbir je toliko koncentrisan aktivnim sastojcima da ga ne morate koristiti u velikim količinama da bi ste osetili njegove lekovite prednosti. Što se tiče mučnine na primer, čaj od male količine đumbira (1-2 cm svežeg đumbira) može biti sve što je potrebno kako bi smirili stomak. Kod reumatskih bolova dovoljno je da popijete jednu šolju čaja svaki dan.
Kad zamiriše cimet osećamo se zdravije
Jedan od omiljenih začina, apsolutno slatkastog mirisa, koristi se hiljadama godina. Ne samo što lepo miriše i ima dobar ukus, prepun je lekovitih svojstava koja doprinose zdravlju. Upotreba cimeta u medicinske svrhe postaje sve popularniji vid prirodnog lečenja.
Zapravo, to je jedan od najlakših i najukusnijih začina koje treba uvrstiti u svakodnevnu ishranu. Poznata su njegova antioksidativna svojstva, sadržaj kalcijuma, mangana, gvožđa i dijetetskih vlakana. Pomaže u sprečavanju dijabetesa, reguliše nivo šećera u krvi, poboljšava zdravlje srca svojim anti-inflamatornim svojstvima, štiteći srce od oštećenja i infekcija, ali i od srčanih oboljenja boreći se protiv lošeh holesterola.
Prema istraživačkim studijama cimet ima snažan efekat na stimulisanje moždanih funkcija što može poboljšati mentalnu budnost. Prema nekim kulturama, mirisni začini poput cimeta imaju umirujuća svojstva, koja pomažu u smirivanju nerava i poboljšanju mentalnog zdravlja. Pojedinci koji pate od artritisa mogu biti oslobođeni bola njegovom češćom upotrebom.
Pravi i najbolji, kojeg odlikuje blagi, slatkasti ukus jeste cejlonski cimet. Istina, izuzetno je superioran u odnosu na kasija cimet. Ima jaka anti-inflamatorna svojstva, reguliše šećer u krvi i apetit, pa čak može pomoći u smanjenju povišenog nivoa holesterola.
Sadrži efikasna svojstva u ublažavanju simptoma prehlade i gripa, posebno u kombinaciji sa đumbirom. Mešavina ova dva začina stimuliše cirkulaciju, što takođe pomaže kod bolova u mišićima i artritisa.
Čaj od đumbira i cimeta, odvojite vreme za sebe
Ovaj čaj je veoma lako napraviti. Potrebni su svež koren đumbira i štapić cimeta, međutim, ako niste u prilici, možete probati sa kombinacijom ova dva sastojka u prahu. Ne mora se napominjati kako su sveži sastojci mnogo bolji ne samo zbog ukusa koji je jači i intenzivniji već i zbog vas samih, odnosno vašeg zdravlja, organizam će vrlo brzo “prepoznati” njihove prednosti.
Pripremite đumbir, tako što ćete ga prvo oprati, oguliti koricu, i već po izboru iseći na tanke kolutiće ili izrendati. Njegova količina ne mora biti velika, dovoljna je ¼ šolje rendanog đumbira kao dnevna doza u kombinaciji sa štapićem cimeta. U posudu u kojoj inače kuvate čaj sipajte 4 šolje hladne vode, dodajte pripremljenu mericu đumbira i štapić cimeta.
Neka se lagano kuva sve dok ne proključa, a za to će biće potrebno nekih 15-ak minuta. Kada voda zajedno sa začinima provri, sklonite sud sa ringle i ostavite ga da odstoji par minuta. Čak i u ovoj fazi primetićete da voda ima blatnjavo braon a ne crvenkastu boju.
Upravo iz tog razloga potrebno je da čaj “odmori” nekoliko minuta kako bi se dobila željena aroma i nijansa. Procedite čaj, kako bi se odvojili sitni komadi đumbira i cimeta, sipajte u šolje i svaku zasladite sa kašičicom meda. Naravno sa ovom kombinacijom idealno ide i limun koji će nam dati određenu količini C vitamina.
Mala napomena, med nemojte dodavati u čaj kada je u fazi ključanja, jer se na taj način uništavaju svi njegovi najkvalitetniji sastojci.
Čaj od đumbira i cimeta ima moćne efekte protiv bakterija, ubrzava metabolizam i pomaže u borbi protiv raka. Ukusan napitak, divnog mirisa, sa svim zdravstvenim prednostima oba začina čini veoma zdravu zamenu za kafu.
Čaj se smatra najzdravijim pićem iz mnogo različitih razloga. Pre svega, sadrži antioksidanse koji pomažu u borbi protiv raka, ali isto tako štiti i od srčanih bolesti. Ako ste u potrazi za zdravim receptima koji će pospešiti vaše zdravlje, topao napitak u kombinaciji đumbira i cimeta kao jutarnje piće zadovoljiće dnevnu potrebu za zdravim sastojcima. Priprema čaja od đumbira i cimeta je veoma jednostavna i izuzetno zdrava. I ne budite lenji, dovoljno je svega par minuta da zaštitite svoje zdravlje.
Kada kupujemo namirnice, neka budu sveže
Ne samo što je ukusom jači, svež đumbir je moćniji a njegov zdravstveni efekti bogatiji i zato, ako je moguće, izaberite ga umesto suvog začina jer je dostupan za vas tokom cele godine u svim supermarketima u odeljenjima voća i povrća, i na pijacama.
Prilikom kupovine, obratite pažnju da li ima glatku kožu. Mladi sveži đumbir ne zahteva skidanje kože i odmah se može rendati. Međutim, đumbir koji je stajao na polici duže vremena imaće “težu” koru koju morate skinuti, a ujedno će i biti više vlaknast. Koren možete čuvati u frižideru do tri nedelje ako se ne oljušti, ili u zamrzivaču do šest meseci.
Ako se ipak odlučite za varijantu ovog začina u prahu čuvajte ga u zatvorenoj staklenoj posudi, na hladnom, tamnom i suvom mestu. Držeći ga u frižideru produžićete rok trajanja do godinu dana. Iako postoje bukvalno stotine vrsta cimeta, samo četiri osnovne vrste su danas komercijalno dostupne.
Kada kupujete cimet, pomirišite ga kako biste se uverili da ima karakteristično slatkast miris. Tako možete biti sigurni da je svež.
Cimet čuvajte dobro zatvoren u nekoj staklenoj posudi na tamnom mestu, gde neće biti izložen sunčevoj svetlosti. Na ovaj način štapići cimeta će vam ostati sveži i do godinu dana, a mleveni cimet i do 6 meseci.